akrobatka2

akrobatka2

Srebrny Ekspert
[Przepisów: 594]

Makowiec Złota Rosa

  • 3
  • TRUDNOŚĆ: średnie
  • CZAS:
         
ocena: 4/5 głosów: 3

Chyba każdy zna sernik Złota Rosa... ja postanowiłam zrobić makową wersję! Kruchy spód, wilgotny makowiec i lekka słodka pianka ze złotymi kropelkami rosy. Nowoczesny wypiek na tegoroczne święta. Coś pysznego! Polecam.

Makowiec Złota Rosa

Składniki:

Makowiec Złota Rosa

Ciasto kruche

  • 150 g zimnego masła
  • 100 g cukru pudru
  • 3 żółtka
  • 280 g mąki pszennej
  • 1 kopiasta łyżeczka proszku do pieczenia

Masa makowa

Pianka

  • 8 białek w temperaturze pokojowej
  • 1 i 1/4 szkl cukru pudru

Sposób przygotowania:

Makowiec Złota Rosa

Ciasto kruche

Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia i cukrem pudrem na stolicę. Dodać pokrojone w plasterki masło i żółtka. Wszystkie składniki szybko zagnieść do uzyskania jednolitego ciasta.

Wylepiamy nim wyłożoną papierem do pieczenia formę o wymiarach 35x25 cm. Tak przygotowany spód schłodzić w lodówce minimum 30 minut, a następnie podpiec około 15-20 minut w piekarniku nagrzanym do 180 st.C do ładnego zarumienienia.

Wyjąć i przestudzić.

Masa makowa

Do masy z puszki dodać cukier, posiekane orzechy, miękkie masło, aromat, kaszę mannę oraz żółtka jaj.

Całość utrzeć drewnianą łyżką, aż składniki się połączą, a masło przestanie być widoczne. Białka ubić w osobnym naczyniu na sztywną, lśniącą pianę. Delikatnie wmieszać do masy makowej.

Na wystudzony spód ciasta wyłożyć masę makową, wyrównać. Piec w piekarniku nagrzanym do 175 st.C przez ok. 35-45 minut (masa makowa powinna się ściąć z wierzchu). Pod koniec tego czasu przygotować piankę...

Pianka

Białka (koniecznie w temperaturze pokojowej!) ubić na sztywną, lśniącą pianę. Stopniowo, łyżka po łyżce dodawać przesiany cukier puder, cały czas miksując.

Po tych 35-45 minutach pieczenia makowca, uchylić piekarnik i szybciutko wyłożyć na wierzch ubitą pianę z białek. Wyrównać i przy pomocy skrobki zrobić na piance delikatne fale (fale sprzyjają powstawaniu kropelek rosy- w ich szczelinach lubią się tworzyć ;)).

ETAP 4:

Zapiekać jeszcze przez ok. 15 minut w 150-160 st.C. Temperatura nie może być za wysoka, a czas pieczenia makowca już z pianką nie może być zbyt długi. Jeśli pianka zbyt mocno się przyrumieni- nici z kropelek rosy!

Ja często, gdy widzę, że po 10 minutach pieczenia pianka nabiera koloru, wyłączam piekarnik i pozostawiam w nim ciasto jeszcze na ok. 5-10 minut. Pianka w tym czasie dochodzi do siebie.

Upieczony makowiec wyjąć z piekarnika i pozostawić do całkowitego wystudzenia. Kropelki rosy podczas chłodzenia ciasta powinny się uwidaczniać. Po całkowitym wystudzeniu schłodzić w lodówce. Smacznego!