Paszteciki z drożdżowego ciasta są wyśmienitym dodatkiem do czerwonego barszczu. Mięsny farsz do pasztecików przygotowuje się z mięsa ugotowanego w rosole: z drobiu, wieprzowiny bądź z cielęciny. Do farszu dodaje się również cebulę i przyprawy: suszony majeranek, gałkę muszkatołową, czarny pieprz. Smacznym uzupełnieniem są ziarna sezamu bądź siemienia lnianego, którymi posypuje się wierzch przysmaku. Alternatywą dla kuchni wegańskiej są paszteciki z nadzieniem z pieczarek lub kapusty i grzybów. 
Paszteciki z mięsem

Paszteciki z mięsem

Mięso mielone to baza do wielu farszy. Można z nim zrobić naleśniki, tarty, jak i pyszne paszteciki. Najlepiej smakują te na bazie ciasta drożdżowego. Puszyste, z wyrazistym nadzieniem, są idealną przekąską. Jeśli zastanawiasz się, jak urozmaicić farsz, nie jest to trudne. Wystarczy do mięsa dodać pieczarki, kapustę, suszone pomidory lub cebulę. Paszteciki drożdżowe z mięsem warto podawać z sosem pomidorowym, czosnkowym lub z czystym barszczem.

Sajgonki wegetariańskie

Sajgonki wegetariańskie

Sajgonki wegetariańskie to idealna propozycja dla jaroszy. Dowolne warzywa należy pokroić w słupki i usmażyć na rozgrzanej patelni. Świetnie sprawdzą się: papryka, marchewka, cukinia, bakłażan, seler, cebula, kapusta pekińska oraz grzyby lub pieczarki. Wszystkie składniki przekłada się na papier ryżowy, skrapia sosem sojowym, przyprawia, miesza i zawija. Sajgonki warzywne nie wymagają smażenia, można je jednak delikatnie podpiec w piekarniku, by były chrupiące. Danie dobrze smakuje na zimno, skropione olejem ryżowym i sosem sojowym.

Sajgonki

Sajgonki

Sajgonki pochodzą z Wietnamu oraz Chin, gdzie uznawane są za pożywną przekąskę. Z wyglądu przypominają naleśniki bądź krokiety, jednak mają inny smak. Zamiast ciasta do sajgonek używa się arkuszy jadalnego papieru ryżowego. Wypełnia się go dowolnym farszem, np. mieloną wołowiną, warzywami pokrojonymi w słupki, cienkim makaronem bądź owocami morza. Następnie papier należy zwinąć w kopertę, tak jak robi się to z krokietami. Sajgonki smaży się w głębokim tłuszczu, gotuje lub podaje na surowo. Do smażenia warto użyć oleju ryżowego. Sajgonki podaje się z sosami, np. słodko-kwaśnym, sezamowym, sojowym, grzybowym i orzechowym (z fistaszków).

Sajgonki z kurczakiem

Sajgonki z kurczakiem

Sajgonki z kurczakiem to pomysł na imprezową przekąskę. Danie sprawdzi się również jako: podwieczorek, kolacja lub drugie śniadanie do pracy. Filet z kurczaka należy umyć, oczyścić z błon i zmielić. Następnie mięso podsmaża się z dodatkiem: soli, ziół oraz przypraw i nakłada na papier ryżowy. Do farszu warto dodać odrobinę makaronu ryżowego oraz warzywa, na przykład cukinię. Całość należy dokładnie zawinąć w kopertę i smażyć na głębokim tłuszczu przez kilka minut. Olej powinien całkowicie pokrywać sajgonki. Usmażone danie odsącza się z nadmiaru tłuszczu i pozostawia do wystygnięcia. Sajgonki z mięsem podaje się na ciepło lub zimno.

Paszteciki z ciasta francuskiego

Paszteciki z ciasta francuskiego

Proste i szybkie w przygotowaniu paszteciki? To możliwe – wystarczy sięgnąć po ciasto francuskie. W ten sposób zrobimy pyszne przekąski w zaledwie 30 minut. Na rozwałkowane i pokrojone ciasto należy wyłożyć farsz i zawinąć. Następnie wytrawne ciastka piecze się w 200 st. C przez ok. 15-20 minut. Dzięki tej metodzie można zrobić paszteciki z mięsem, szpinakiem lub pieczarkami, które idealnie sprawdzą się do barszczu.

Paszteciki z pieczarkami

Paszteciki z pieczarkami

Paszteciki z grzybami to znakomity dodatek do zup. Kiedy nie mamy pod ręką grzybów leśnych, warto sięgnąć po pieczarki. Stanowią idealne nadzienie do każdego rodzaju pasztecików – zarówno tych z ciasta francuskiego, jak i drożdżowego czy kruchego. Farsz warto dodatkowo wzbogacić kiszoną kapustą lub suszonymi pomidorami. Po upieczeniu paszteciki można serwować jako przystawkę lub dodatek do barszczu.

Polecane przepisy do kategorii Farsz do pasztecików