Jagody goi zawierają dużą ilość aminokwasów i są świetnym źródłem białka. Mają też wiele minerałów, m.in. cynk, wapń i 3 razy więcej żelaza niż szpinak. Zawierają też bardzo dużą zawartość antyoksydantów, dzięki czemu opóźniają starzenie się organizmu. Najczęściej można je kupić w formie suszonych owoców. Jagody goji znajdują się też w herbatach ziołowych. W sprzedaży jest też dostępny sok z tych jagód. Owoce goji świetnie pasują do muesli, zup, sałatek, a także deserów. Mają smak podobny do żurawiny. Są jednak nieco bardziej cierpkie i trochę mniej słodkie. Charakteryzuje je ziołowy i lekko pomidorowy posmak.

Jak jeść i do czego używać jagód goji?

Jagody goji można jeść na surowo, jak rodzynki. Należy jednak uważać z ich ilością, ponieważ są dosyć kaloryczne. Dziennie można zjeść nie więcej niż 70 sztuk.

Jagody można dodawać do jogurtu, mogą być też spożywane jako jeden ze składników muesli. Pasują również do zup owocowych i różnych sałatek. Stanowią idealnie połączenie z pomidorami, sałatą, porem i ziarnami słonecznika. Mogą być dodatkiem do sałatki owocowej z kiwi, pomarańczy i jabłek. Ciekawe połączenie to sałatka z cebulą, jajkami, brokułem, sałatą i właśnie jagodami goji.

W kuchni chińskiej zaleca się ugotowanie tego superfood przed dodaniem do potraw. Łączy się je z ryżem, wieprzowiną, warzywami lub kurczakiem. Pasują także do różnych zup. Z jagód goji można także zrobić domowej roboty wino lub nalewkę. 
Żurawina

Żurawina

Żurawina to jadalne jagody o lekko słodkim i kwaskowatym smaku. Robi się z nich sos żurawinowy, który jest świetnym dodatkiem do dziczyzny i drobiu. Dobrym pomysłem są też przetwory z żurawiny. Zawarte w owocach pektyny, sprawiają, że doskonale nadają się do robienia kompotów, dżemów, konfitur i soków. Żurawina ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, więc wspomaga organizm w walce z problemami skórnymi i infekcjami pęcherza moczowego.

Aronia

Aronia

Aronia to owoc o szerokich właściwościach zdrowotnych – zaleca się ją między innymi w leczeniu nadciśnienia, miażdżycy i chorób oczu. Naukowcy dowiedli także, że roślina zawiera cenne przeciwutleniacze, które chronią komórki organizmu przed nowotworami. Z tego powodu zawsze warto trzymać w domowej spiżarni aromatyczny sok z aronii lub słodką nalewkę w tych owoców. Aronia świetnie sprawdzi się także jako baza dżemów, konfitur i galaretek. Z suszonych owoców aronii można przygotować pyszną herbatę. Nie zaleca się jednak jedzenia surowych jagód aronii – owoc ma bardzo cierpki smak

Jagody acai

Jagody acai

Jagody acai to ze względu na swoje właściwości tzw. superfood. W Polsce są najczęściej dostępne w formie proszku. Można go wykorzystać do koktajli owocowych, zwanych inaczej smoothie np. z jagodami lub bananami. Sproszkowane jagody acai doskonale smakują z zielonymi koktajlami z pietruszki i szpinaku. Sprawdzą się również w owsiance lub w placuszkach z serem.

Borówka

Borówka

Borówka ma kilka odmian. Najpopularniejsze z nich to: borówka amerykańska (wysoka), jagoda leśna oraz borówka brusznica, czyli czerwona. W kuchni najczęściej wykorzystuje się je do robienia różnych przetworów, np.: konfitur, dżemów i frużelin (owoców w żelu). Ciasto z borówką amerykańską lub jagodą leśną to najpopularniejsze wykorzystanie tych owoców. Uznaniem cieszą się też pierogi z jagodami oraz koktajle, kremy, tarty i placki z borówkami. Borówki można wykorzystać do dekoracji deserów.