Melonowiec właściwy, czyli papaja, jest bardzo popularnym składnikiem dań głównych oraz deserów. Posiada wiele witamin (A, B oraz C), kwas foliowy, a także minerały: potas, magnez, miedź, żelazo. Dzięki licznym składnikom odżywczym, papaja wspomaga trawienie i jest wykorzystywana w leczeniu nowotworów. Pochodzi z Ameryki Południowej, Środkowej i południowej części Ameryki Północnej. Obecnie uprawia się ją także w Europie Południowej.

Papaja - części jadalne

Każda część tropikalnego owocu jest jadalna: słodki miąższ, liście oraz gorzkie nasiona, których nie powinny jeść kobiety w ciąży. Zieloną, niedojrzałą papaję traktuje się jako warzywo (np. w Azji), natomiast żółtą jako owoc, który można jeść na surowo. Aby papaja nabrała wyrazistego smaku, warto na nią wycisnąć parę kropel cytryny albo limonki.

Papaja z potrawami mięsnymi

Papaję można podać jako składnik głównego dania. Wybornie smakuje z kurczakiem curry lub z wieprzowiną z woka i kolendrą. Owoc często staje się również składnikiem różnych sałatek, zarówno owocowych, jak i warzywnych. Szczególnie, do przygotowania sałatek wykorzystuje się zieloną papaję, która idealnie komponuje się z homarami. Na letnie popołudnia perfekcyjna jest sałatka z awokado oraz serem korycińskim. Można zrobić również ostrą salsę z papai, czerwonej oraz żółtej papryki, papryczki chilli, która pasuje zarówno do chleba, jak do mięs.

Desery z papają

Ze względu na swój orzeźwiający smak, papaja wchodzi w skład wielu deserów, będących idealnym rozwiązaniem na upalne dni. Można przygotować zdrowy, lekki, a zarazem egzotyczny koktajl z melonem, wyborne semifreddo truskawkowe (rodzaj deseru lodowego) z papają lub pyszne lody marchewkowe z papają. Egzotyczny owoc dodaje się również do owsianki lub łączy z kaszą kuskus, tworząc perfekcyjną, zdrową i smaczną całość. Z papai robi się również dżem.
Melon

Melon

Melon jest niskokaloryczną i słodką rośliną z gatunku dyniowatych, podobną do arbuza. Doskonale syci i orzeźwia. 100 gramów owocu zawiera zaledwie 35 kalorii, a 90 procent masy produktu stanowi woda. Melon najlepiej smakuje na surowo. Należy podzielić go na ćwiartki, odciąć skórę i pozbyć się gniazda nasiennego. Następnie owoc dobrze jest pokroić w kostkę bądź zblendować na mus. Roślinę warto również dodawać do deserów, wypieków, sałatek, nabiału, kremów oraz sosów. Melony można mrozić i przetwarzać na dżemy, kompoty bądź nalewki.

Mango

Mango

Mango to tropikalny owoc o bardzo słodkim, żywiczno-miodowym smaku. Jest doskonałe jako składnik sorbetów, muffin, ciast, koktajli, smoothie, dżemów i konfitur. Ze względu na wyjątkowo aromatyczny miąższ, mango stanowi wyśmienity, kontrastujący z ostrymi smakami dodatek, np. do pieczonej wieprzowiny, w formie chuney’a lub sałatki z biała fasolą i łososiem. W Indiach mango jest jedzone z sosem sojowym, który znakomicie wydobywa słodycz owocu.

Chutney z mango

Chutney z mango

Chutney, inaczej hindi, to gęsty sos, który jest częstym dodatkiem dań indyjskiej kuchni. Przygotowuje się go z warzyw i owoców oraz musztardy, octu i rodzynek. Sos podaje się do mięsa oraz dań wegetariańskich. Chutney z mango przygotowuje się z owoców, czosnku, imbiru, rodzynek, octu ryżowego, brązowego cukru oraz papryczki chili. Składniki dusi się w rondlu ponad godzinę i często miesza, aby sos nie przypalił się. Po zdjęciu naczynia z ognia, chutney z mango doprawia się solą do smaku.

Koktajl z mango

Koktajl z mango

Mango to soczysty owoc, z którego można przyrządzić orzeźwiające koktajle i inne napoje. Jeden z najbardziej znanych przepisów to ten na koktajl mango lassi, czyli indyjski napój jogurtowy. Znane są także pożywne koktajle z mango i banana, a także drinki bezalkoholowe z mango i pomarańczy. Osoby przestrzegające diety powinny wypróbować koktajl odchudzający z mango, który przyspiesza spalanie tłuszczu. Warto również przyrządzić pyszne smoothies z mango i innych dodatków, takich jak mleko kokosowe, kiwi, truskawki, ananas i szpinak.

Sałatka z mango

Sałatka z mango

Sałatka z mango to przystawka, którą przygotowuje się ze świeżego i dojrzałego owocu mango. Jej najpopularniejszym rodzajem jest sałatka tajska do przyrządzenia, której potrzeba: cukinię, ogórka, kolendrę, miętę, limonkę oraz cukier. Z owocem mango dobrze smakuje również kurczak, awokado i ser feta. Można z nim przygotować także sałatkę owocową. Do mango pasuje granat, arbuz, ananas i banan.

Sałatka z melonem

Sałatka z melonem

Sałatka z melonem to orzeźwiająca wersja sałatki, którą można przygotować na upalne dni, a także zimowe wieczory. Letnią sałatkę przygotowuje się, dodając ser feta lub ser mozarella, rukolę oraz ogórek. Słodkie owoce można również wymieszać z gotowanym kurczakiem i selerem, z szynką lub z tuńczykiem. Do sałatki z melonem dodaje się także inne owoce (truskawki, banany, pomarańcze). To danie idealnie sprawdza się na przyjęciach oraz spotkaniu z przyjaciółmi.

Koktajl z melonem

Koktajl z melonem

Melon to owoc o niezwykle orzeźwiającym smaku, dlatego warto przyrządzać z niego koktajle i napoje na lato. W upalne dni doskonale sprawdzi się na przykład koktajl z melona i pomarańczy, kiwi, truskawek lub ogórka. Warto wypróbować także smoothie z melonem i bananem na bazie jogurtu naturalnego lub mleka roślinnego (migdałowego, sojowego, kokosowego). Koktajle z melona należy podawać lekko schłodzone, można je też dodatkowo udekorować świeżymi owocami.

Smoothie z mango

Smoothie z mango

Smoothie z mango to zmiksowany napój o kremowej konsystencji. Świetnie smakuje w sezonie wiosennym i letnim. Mango ma wysoką zawartość białka, witamin A, C, E oraz antyoksydanty, które zapobiegają procesom nowotworowym. Aby go przyrządzić, należy zblendować owoc razem z jogurtem, mlekiem oraz syropem klonowym. Warto też dodać do niego banana, kiwi lub pomarańczę. Ze względu na wysoką zawartość energetyczną, smoothie z mango z powodzeniem może zastąpić śniadanie.

Polecane przepisy do kategorii Papaja