Pasta do chleba dla dzieci powinna być przygotowana z lekkostrawnych składników (pasty jajeczne można podawać maluchom od kilku miesięcy życia). Nie należy dodawać do niej ostrych i zbyt aromatycznych przypraw. Pasty do chleba to również bardzo dobry sposób na urozmaicenie jadłospisu dziecka i wplecenie do jego diety składników, za którymi normalnie nie przepada.

Pasty z warzyw strączkowych dla dzieci

Warzywa strączkowe, m.in. fasola, groszek, bób i soczewica, są niezwykle bogate w witaminy, białko i mikroelementy (np. wapń, żelazo, jod, miedź i fosfor). Warto je włączyć do jadłospisu dziecka po pierwszym roku jego życia. Wcześniejsze podanie, np. pasty z fasoli Jaś, mogłoby być zbyt obciążające dla jego małego brzuszka i powodować wzdęcia. Dodatkowo warzywa strączkowe bogate są w błonnik i węglowodany. Są jednym z podstawowych elementów żywienia wegan i wegetarian.

Pasty rybne dla dzieci

Choć dzieci w większości nie przepadają za rybami, to warto jednak im serwować pasty m.in. z sardynek, łososia, czy też tuńczyka. Są świetnym źródłem wapnia (niezbędnego do prawidłowego wzrostu kości malucha) i kwasów omega. Pasty rybne, ze względu na to, że są mdłe w smaku warto doprawić szczypiorkiem, awokado bądź papryką.

Pasty serowe i na słodko dla dzieci

Ser to świetna baza, z której można przygotować pasty zarówno na słono, jak i na słodko. Na słono ser dobrze się łączy z pestkami dyni, siemieniem lnianym, słonecznikiem, bazylią, jogurtem, awokado, kiełkami czy też pietruszką i koperkiem. Na słodko pastę warto przygotować z kremowego twarożku z dodatkiem rodzynek, miodu, żurawiny, daktyli, cynamonu i pomarańczy.
Warzywa dla dzieci

Warzywa dla dzieci

Wielu rodziców zmaga się z problemem niechęci do jedzenia warzyw przez dzieci. Aby zachęcić dziecko do spróbowania warzyw, można przygotować smaczne i zdrowe frytki warzywne uzupełnione o jogurtowy dip. Wspaniałym dodatkiem do obiadu są różnobarwne surówki oraz warzywa gotowane, na przykład kalafior czy marchewka. Dla niemowlaka najzdrowszymi warzywami i owocami są szpinak, brokuły, jabłka oraz banany.

Sałatki dla dzieci

Sałatki dla dzieci

Warzywa i owoce powinny znaleźć się w codziennej diecie dziecka, gdyż dostarczają cennych witamin i minerałów. Sałatki owocowe i warzywne są przystawką szybką, prostą i zdrową. Dobór różnych warzyw lub owoców sprawi, iż przekąska będzie wielobarwna i kusząca dla niejednego malucha. Do wykonania sałatki owocowej wystarczą sezonowe owoce, które można wzbogacić o orzechy, suszoną żurawinę bądź lekko dosłodzić miodem. Wiosenne sałatki warzywne lub sałatki makaronowe z kurczakiem są potrawą łatwą w przygotowaniu i bardzo sycącą.

Bułeczki dla dzieci

Bułeczki dla dzieci

Pełnym energii śniadaniem są bułeczki domowej roboty. Przygotowanie tego smakołyku wymaga więcej czasu – najczęściej ponad 60 minut – ale zadowolenie rodziny gwarantowane. Domowe bułki hamburgerowe są znacznie zdrowszym fast foodem, niż ten dostępny w restauracjach szybkiej obsługi. Słodkim śniadaniowym rozwiązaniem będą puszyste bułeczki maślane z jagodami, które zapewnią dziecku wspaniały początek dnia. Do przygotowania ciasta na zdrowe bułki graham, które stanowią świetną bazę pod pełnowartościowe kanapki, wystarczy mąka graham, mąka pszenna, woda, cukier, sól i drożdże.

Amerykańskie naleśniki dla dzieci

Amerykańskie naleśniki dla dzieci

Sycącym i energetycznym śniadaniem są amerykańskie naleśniki, czyli pancakes. Można je podawać w połączeniu z różnymi owocami, musami czy bitą śmietaną. Ich nieodłącznym dopełnieniem jest syrop klonowy lub konfitury. Zdrową, ale wciąż słodką odmianą pancakes są te z maślanką. Do ich przyrządzenia potrzebne są same wartościowe składniki: maślanka, mąka żytnia, migdały, jajko, olej. Maślane pancakes świetnie komponują się z morelami i jogurtem naturalnym.

Naleśniki dla dzieci

Naleśniki dla dzieci

Naleśniki są daniem uwielbianym przez dzieci. Dostarczają mnóstwa energii, a przygotowane z odpowiednim farszem są również źródłem wielu składników odżywczych. Przyrządzenie ciasta naleśnikowego nie jest czynnością skomplikowaną – wystarczy dokładnie wymieszać mąkę, jaja, mleko, odrobinę oleju i wody gazowanej. Pożywnym śniadaniem, które dostarczy dziecku węglowodanów i białka są naleśniki z serkiem twarogowym. Aby urozmaicić ich smak do ciasta naleśnikowego można dodać dwie łyżki kakao. W sezonie letnim świetnie sprawdzą się naleśniki z mascarpone i truskawkami. Ich przygotowanie jest bardziej czasochłonne (30-60 minut), ale smak niepowtarzalny.

Śniadanie dla dzieci

Śniadanie dla dzieci

Śniadanie dla dzieci podaje się do godziny po przebudzeniu. Warto wyrobić u dziecka nawyk jedzenia zdrowego i pełnowartościowego śniadania. Można mu zrobić płatki owsiane na mleku z owocami z cynamonem lub imbirem. Do pieczywa najlepsze będą pasty kanapkowe z wędzonych ryb czy jajek ugotowanych na twardo z dodatkiem szczypiorku bądź kaszy jaglanej.

Placki dla dzieci

Placki dla dzieci

Placki dla dzieci powinny być zdrowe i smaczne oraz oryginalnie udekorowane. Najlepsze będą słodkie placki z owocami: bananami, jabłkami malinami lub brzoskwiniami. Dobrze sprawdzą się także lekkie i pożywne placuszki jogurtowe. Można przyrządzić je w wersji bezglutenowej z mąką i proszkiem do pieczenia, które nie zawierają glutenu. Placki dla dzieci można przygotować również w wersji wytrawnej – z warzyw: z ziemniaków, cukinii, buraków czy z marchewki.

Makaron dla dzieci

Makaron dla dzieci

Makaron dla dzieci przygotuje się zarówno w wersji na słono, jak też na słodko. Jest on doskonałym pomysłem na pożywny i szybki obiad dla małych smakoszy. Wyśmienitą, słodką potrawą jest makaron z truskawkami. Znakomicie smakuje przyrządzony na bazie owoców świeżych, ale również z mrożonych. Danie można serwować z pyszną bitą śmietaną zrobioną ze słodkiej śmietanki kremówki 36% i cukru udekorowaną listkiem świeżej mięty. Sycącym posiłkiem będzie spaghetti w sosie pomidorowym z kurczakiem lub cielęcymi pulpecikami.

Kotleciki dla dzieci

Kotleciki dla dzieci

Najbardziej lubianymi przez dzieci kotletami są te przygotowane z delikatnego mięsa drobiowego, np. z piersi z kurczaka w chrupiącej panierce z bułki tartej. Zdrowszą propozycją będą kotleciki dla dzieci obtoczone w płatkach owsianych. Smaczną potrawą są kotlety warzywne przyrządzone z kalafiora, którego można ugotować w bulionie. Kalafior rozgniata się widelcem i dodaje się do niego jaja, bułkę tartą i przyprawy. Z masy formuje się kotlety, obtacza się je w bułce i smaży na rozgrzanym oleju.

Pierogi dla dzieci

Pierogi dla dzieci

Każde dziecko uwielbia produkty mączne, a na szczególną uwagę zasługują pierogi. Dobre ciasto na pierogi powinno cechować się miękkością i elastycznością. Aby je przygotować wystarczy mąka, olej, gorąca woda oraz sól. Najpopularniejsze wśród pierogów są pierogi ruskie, dla których farsz przyrządza się z ziemniaków, białego sera i cebuli. W sezonie letnim żadne dziecko nie oprze się pierogom z jagodami czy truskawkami, a te z kaszą na słodko przywołają w pamięci wspomnienia z obiadów u babci. Wykwintną i wytrawną postacią tej potrawy są pierogi ze szpinakiem zapiekane w sosie pomidorowym.

Pasta do chleba dla dzieci

Pasta do chleba dla dzieci

Doskonałym dodatkiem do pieczywa są pasty kanapkowe. Każde dziecko z pewnością zna smak pasty z jajek, którą można uzupełnić o drobno posiekany szczypiorek, rzodkiewkę czy kawałeczki szynki. Aby przyrządzić pastę jajeczną bez dodatku kalorycznego majonezu, można wykorzystać jogurt naturalny. Coraz bardziej popularnym owocem staje się awokado, które ma zastosowanie przy produkcji past do chleba. W swoim składzie zawiera zdrowe tłuszcze oraz szereg witamin o działaniu przeciwutleniającym.

Polecane przepisy do kategorii Pasta do chleba dla dzieci

Znaleźliśmy 2 przepisów w kategorii Pasta do chleba dla dzieci