Przygotowuje się ją na bazie grzybowego, rybnego lub mięsnego (np. wołowo-wieprzowego) wywaru. Kluczowym dodatkiem do solianki są: pieprz, natka pietruszki i koper. Składnikami potrawy są również: kiełbasa, śmietana i wędzony boczek. Bardzo ważne, kwaśne akcenty w soliance, to: kiszone ogórki i woda spod nich lub sok z cytryny lub oliwki lub kwas chlebowy lub kapary. Można też użyć wszystkich jednocześnie.
Zupa ogórkowa z ziemniakami

Zupa ogórkowa z ziemniakami

Zupa ogórkowa z ziemniakami przygotowywana tradycyjnie jest na bazie mięsa wieprzowego (np. żeberek lub karkówki). Dodatkowo dodaje się do niej krojonej marchewki, kawałków selera, czosnku, ziela angielskiego, liści laurowych, cebuli, soli i pieprzu. Przyrządzając wywar mięsny, należy po jego zagotowaniu zdjąć całe szumy. Następnie do garnka dodaje się resztę pokrojonych i startych warzyw. Na koniec gotową zupę ogórkową można zabielić śmietaną kremówką.

Zupa z dyni na ostro

Zupa z dyni na ostro

Krem z dyni wcale nie musi być mdły! Jeśli preferujesz ostre smaki, koniecznie wypróbuj zupę dyniową na ostro. Chilli, kurkuma, pasta curry i imbir – to dodatki, które doskonale łączą się z dynią. Taką zupę najlepiej serwować z dodatkiem grzanek lub chipsów z jarmużu. Pikantna zupa z dyni doskonale rozgrzewa, dlatego warto ją sobie zaserwować w chłodniejsze dni.
 

Zupa ogórkowa na rosole

Zupa ogórkowa na rosole

Zupa ogórkowa na rosole jest bardzo prosta i szybka w przygotowaniu. Wystarczy zagotować gotowy bulion, a następnie dodać do niego obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki. Po kilkunastu minutach do rosołu można dodać przecier ogórkowy lub starte na tarce ogórki kiszone. Na koniec zupę można zabielić śmietaną kremówką i przyprawić solą i pieprzem. Ogórkową na rosole podaje się z dodatkiem chrupkiego, białego pieczywa.

Zupa rybna z karpia

Zupa rybna z karpia

Zupa rybna z karpia to tradycyjne wigilijne danie. Jest to potrawa smaczna i zdrowa. Do jej przygotowania potrzebujemy niewiele składników. Zupę z karpia przygotowujemy z oczyszczonej głowy tej ryby, włoszczyzny, przypraw, ziół, wody i śmietany. Możemy podawać ją z dodatkiem lanych kluseczek lub kromki białego pieczywa.

Zupa rybna z filetów

Zupa rybna z filetów

Zupę rybną najłatwiej jest ugotować na bazie filetów. Wówczas zmniejsza się ryzyko przedostania się ości do wywaru. W ten sposób można przygotować zupę z dorsza, łososia, pstrąga czy nawet karpia. Aby danie było bardziej esencjonalne i wyrazistsze w smaku, warto dodać także inne owoce morza oraz włoszczyznę. Można także pomieszać kilka gatunków ryb, tworząc unikalną kompozycję smaku. Całość warto doprawić świeżą pietruszką oraz solą i pieprzem.

Rosyjska zupa rybna

Rosyjska zupa rybna

Rosyjska zupa rybna, znana również jako zupa ucha syberyjska, to danie, które przyrządza się z kilku gatunków ryb słodkowodnych. Najczęściej są to: płoć, karp, lin i szczupak. Ważnym dodatkiem do uchy jest cebula, którą wrzuca się do bulionu w całości i w łupince. Dzięki temu zupa ma charakterystyczny smak i piękny złoty kolor. Ponadto składnikami rosyjskiej zupy rybnej są: koperek, ziemniaki, masło, marchewka, natka pietruszki (dodawana pod koniec gotowania), ziele angielskie i liść laurowy. Zupę podaje się z plasterkami cytryny. Można ja też udekorować śmietaną.

Zupa ogórkowa

Zupa ogórkowa

Zupa ogórkowa to jedna ze sztandarowych polskich zup obecnych zarówno na co dzień jak i od święta. Podawana na różne sposoby od lekkiej na wywarze warzywnym po gęstą krem z grzankami czosnkowymi. Możemy ją przygotować z ogórków kiszonych własnej produkcji oraz świeżych, w zależności od sezonu. Jeżeli zależy nam na treściwej i sycącej wersji, warto pokusić się o dodatek ryżu lub ziemniaków z kawałkami mięsa z kurczaka, które pozostanie nam z rosołu.

Polecane przepisy do kategorii Solianka