ankawell

ankawell

Kucharz
[Przepisów: 1]

SUPERPRZEPIS

Książka Kucharska: Pyszne mięsa na stół wielkanocny

Galantyna z kurczaka

  • 2
  • TRUDNOŚĆ: średnie
  • CZAS:
  • PORCJE: 14
         
ocena: 5/5 głosów: 5

Galantyna z kurczaka to niezwykle smaczne, lekkie, a przy tym bardzo efektowne danie. Będzie doskonałą ozdobą każdego przyjęcia i wielkanocnego śniadania.

Galantyna z kurczaka Więcej zdjęć (5)

Składniki:

Galantyna z kurczaka

 

  • 1 kurczak o wadze około 1,7 kg
  • 20 dkg wątróbki z kurczaka
  • 30 dkg mięsa wieprzowego lub wołowego / polecam wybór gatunku mięsa dającego kolorystyczny kontrast dla mięsa z kurczaka /
  • 2 niewielkie cebule
  • 1/2 papryki / najlepiej żółtej lub pomarańczowej /
  • 2 łodygi selera naciowego
  • 1 jajko surowe
  • 3 - 4 jajka kurze ugotowane na twardo lub 8 - 9 jajek przepiórczych ugotowanych na twardo
  • pikantna czerwona papryczka
  • przyprawy : sól, pieprz, 4 ziarna ziela angielskiego, 2 - 3 liście laurowe
  • 1 marchewka
  • 1 pietruszka
  • 1/2 selera
  • 3 łyżki oleju rzepakowego z pierwszego tłoczenia
  • żelatyna

Sposób przygotowania:

Galantyna z kurczaka
TRYBOWANIE KURCZAKA : Umytego kurczaka kładziemy na desce grzbietem do góry. Odcinamy szyję i kuper oraz końcówki skrzydeł w stawie łokciowym.Ostrym nożem tniemy wzdłuż kręgosłupa. Powoli i cierpliwie oddzielamy nożem mięso od kości grzbietu i żeber. Gdy nasz nóż dojdzie do kości udowych i skrzydeł - wyłamujemy kości w stawach i przecinamy więzadła. Mięso z piersi kurczaka delikatnie odcinamy od obojczyków, żeber i mostka. Ostrożnie odcinamy cały wyluzowany z kości korpus. Wycinamy wszystkie pozostałe jeszcze chrząstki jakie wyczujemy pod palcami. Rozpoczynając od główki stawowej powoli odcinamy i zsuwamy mięso z kolejnych kości udek i skrzydeł. Wyciągamy okrojone z mięsa kości i wciągamy skórę do środka. Wycinamy ścięgna. Sprawione mięso obsypujemy solą i świeżo zmielonym pieprzem.

WYWAR Z KURCZAKA : Skrzydła, korpus, szyję i kości kurczaka wkładamy do garnka. Dodajemy obrane kawałki marchewki, selera i pietruszki. Wsypujemy ziarna czarnego pieprzu, ziela angielskiego i liście laurowe. Dodajemy sól do smaku. Wlewamy około 1,5 litra wody. Ma małym ogniu gotujemy wywar.

FARSZ : Mięso wieprzowe / lub wołowe / mielimy. Cebulę kroimy w drobną kostkę. Seler naciowy kroimy w cienkie plasterki, a paprykę w kostkę. Papryczki kroimy w cienkie plasterki i usuwamy z nich gniazda nasienne. Jajka gotujemy na twardo, studzimy i obieramy ze skorupek. Na patelnię wlewamy olej rzepakowy z pierwszego tłoczenia, dosypujemy pokrojoną cebulę - mieszając co jakiś czas czekamy aż się zeszkli.

Dodajemy wątróbkę z kurczaka. Obsmażamy ją ze wszystkich stron. Usmażoną wątróbkę wyjmujemy z patelni i w jej miejsce przekładamy mielone mięso. Smażymy je stale mieszając do momentu, aż zmieni kolor / zbieleje /. Wątróbkę kroimy drobno i rozgniatamy widelcem. Dodajemy do niej podsmażone mielone mięso. Dosypujemy przyprawy : sól i świeżo zmielony pieprz. Gdy farsz lekko przestygnie wbijamy do niego 1 surowe jajko i dokładnie mieszamy do uzyskania jednolitej masy. Na blacie rozkładamy bawełnianą ściereczkę. Układamy na niej przygotowane wcześniej mięso z kurczaka. Rozkładamy na nim równomiernie mięsny farsz, układamy ugotowane jajka na twardo i pokrojone warzywa. Używałam kolorowe papryki i seler naciowy, ale można wykorzystać również inne dodatki np. zielony groszek lub grzyby - tu panuje wielka dowolność.

Dodatki warzywne lekko wciskamy w mięsny farsz i tak przygotowaną roladę powoli i starannie zwijamy starając się nie pozostawiać wewnątrz żadnych wolnych przestrzeni. Skóra z kurczaka powinna obejmować całą roladę. Gotową galantynę związujemy dratwą.

* Następnie galantynę zawijamy "jak cukierek" w czysta i wcześniej wygotowaną bawełnianą ściereczkę, którą związujemy na końcach dratwą. Do zawijania i formowania rolady można również wykorzystać folię i siatkę do pieczenia mięs. Do brytfanny wlewamy ugotowany wcześniej i przecedzony wywar z kurczaka i warzyw. Zagotowujemy go i wkładamy galantynę owiniętą w bawełnianą ściereczkę. Wywar powinien całkowicie przykrywać galantynę. Gotujemy 1 godzinę. Ugotowaną galantynę wyjmujemy z brytfanny, kładziemy ją na tacce i obciążamy ją równomiernie na całej jej długości przy pomocy np. drewnianej deski i postawionego na niej garnka z wodą. Tak obciążoną galantynę pozostawiamy w chłodnym miejscu lub lodówce na co najmniej 6 godzin. Po tym czasie galantynę odwijamy z bawełnianej ściereczki, przecinamy dratwę i kroimy ją na plastry grubości minimum 1 cm.

PODANIE : Plastry galantyny układamy na półmisku i ozdabiamy według własnego uznania. Przygotowujemy galaretę, którą pokrywamy plastry galantyny na półmisku. W tym celu w wywarze z kurczaka rozpuszczamy żelatynę według wskazań na jej opakowaniu. Dzięki galarecie galantyna nie obsycha i dłużej zachowuje świeżość i ładny wygląd.
Galantyna z kurczaka
Etap 1
Galantyna z kurczaka
Etap 2
Galantyna z kurczaka
Etap 3
Galantyna z kurczaka
Etap 4