Słownik kulinarny

p

Papryka

Papryka
fot. Fotolia
Papryka – jest rośliną tropikalną pochodzącą z Ameryki Południowej, lecz mimo tego może rosnąć w chłodniejszym klimacie. Dzięki temu i jej szerokim zastosowaniu oraz właściwościom odżywczym jest popularna na całym świecie. Dwoma głównymi ośrodkami uprawy w Europie są Węgry i Hiszpania, a na większą skalę produkowana jest w Turcji, USA i Jugosławii. W Polsce jest uprawiana jako roślina jednoroczna, natomiast w krajach tropikalnych jest byliną. Istnieje wiele odmian papryki. Najpopularniejszymi odmianami występującymi w Polsce są Poznańska Słodka, Bronowicka, Shumenski Ratund.

Zawartość
Świeża i czerwona papryka ma więcej witaminy C niż pomarańcza, jest doskonałym źródłem beta karotenu, zawiera cukry, witaminy z grupy B, A, E. Jest również dobrym źródłem minerałów tj. wapń, fosfor, żelazo, magnez. Obecna jest też tiamina i ryboflawina.

Działanie
Nieduże dawki ostrych odmian papryki pobudzają wydzielanie soków trawiennych ułatwiając pracę układu pokarmowego, należy jednak pamiętać, że zbyt duże dawki mogą spowodować uszkodzenie nerek i dróg moczowych. Jest stosowana w maściach rozgrzewających używanych przy nerwobólach, zapaleniu korzonków nerwowych i bólach reumatycznych.

Sposób przygotowania
Przed przygotowaniem paprykę, należy umyć i osuszyć. Następnie odciąć wierzch i usunąć gniazda nasienne. Paprykę można pokroić na ćwiartki, w paski lub kostkę w zależności od  tego do czego będziemy ją stosować.

Zastosowanie
Papryka na wielką skalę znajduje zastosowanie przy produkcji żywności tj. serów, mięs przetworzonych, sosów, zup, paprykarzy i proszku chili.  Papryka posiada wszechstronne zastosowanie kulinarne. Można ją jadać w postaci surowej, jako dodatek do kanapek, sałatek, surówek, bądź w formie przetworzonej po ugotowaniu, pieczeniu, smażeniu, faszerowaną, z grilla.