Słownik kulinarny

b

Borowiki

Borowiki
fot. Fotolia
Borowik – gatunek grzybów z rodziny borowikowatych. Występuje w Ameryce Północnej i w Europie. W Polsce bardzo często spotykany, a zwłaszcza w górach, rzadziej na niżu. Jest jednym z najbardziej poszukiwanych grzybów przez stałych zbieraczy, głównie ze względu na walory smakowe. Borowik występuje w lasach iglastych, liściastych i mieszanych. Obficie występuje w drzewostanach świerkowych. Najbardziej sprzyjającą porą roku na grzybobranie jest jesień. Warunki pogodowe powinny być deszczowe i noce ciepłe wtedy najlepiej udać się wczesnym rankiem na przyjemne zajęcie.

Zawartość
Borowiki wśród grzybów wyróżniają się wysoką zawartością białka - około 5,5%. Dominującym składnikiem jest woda od 80% do 90%. Pozostałe składniki to węglowodany, witaminy i minerały. Witaminy obecne w borowiku to: C, B2, B3. Składniki mineralne to:  fosfor, żelazo i magnez.

Działanie
Dzięki swym właściwościom borowiki jak i inne grzyby jadalne pozytywnie wpływają na organizm. Między innymi pobudzają pracę układu immunologicznego. Zwiększają również produkcję białych ciałek krwi i neutralizują wolne rodniki odpowiedzialne za powstawanie nowotworów. Borowik jako grzyb będący ciężko strawnym nie jest polecany dzieciom, ludziom starszym i cierpiącym na schorzenia przewodu pokarmowego i nerek.

Zastosowanie
Borowiki znajdują szeroki zastosowanie w kuchniach europejskich. Dzięki swoim właściwościom smakowym i aromatycznemu zapachowi polecany jest do sporządzania sałatek i suszenia. Przyrządzane są z nich sosy i zupy grzybowe. Sosy są dodawane do mięs jako dodatek smakowy. Dodawane są także do włoskiego risotto. Są one składnikiem wielu potraw prowansalskich i wiedeńskich. W Polsce jest dodawany do bigosu, kapusty z grzybami, uszek do barszczu, pierogów i jest spożywany w postaci marynowanej z zalewy octowej.
Roladki z borowikami

Roladki z borowikami

Pyza Pyza
2

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: