Sposób przygotowania:
Ciasto porzeczkowo- chałwoweETAP 1
BISZKOPT: W misce mieszamy sypkie składniki: mąkę, kakao, bułkę tartą, sodę i proszek do pieczenia. Żółtka oddzielamy od białek. Białka ubijamy na sztywno z dodatkiem szczypty soli. Do ubitych dokładamy stopniowo cukier, a następnie żółtka. Do puszystej masy dokładamy przygotowane sypkie składniki oraz wlewamy olej. Całość delikatnie mieszamy. Ciasto wylewamy na blaszkę i pieczemy około 20 minut w 180˚C. Gotowy biszkopt studzimy.
Do przygotowania tego ciasta należy upiec dwa takie biszkopty.
ETAP 2
KONFITURA: Porzeczki przepłukujemy i osuszamy. Tak przygotowane stawiamy na gazie. Dodajemy do nich cukier i gotujemy na wolnym. Gdy owoce zmiękną i puszcza sok odkładamy 0,5 szklanki takiej porzeczki, a pozostałą część gotujemy do zredukowania płynu. Gotowa porzeczka powinna mieć konsystencję konfitury. Tak przygotowaną studzimy.
Odłożoną porcję owoców wykorzystamy do dekoracji.
ETAP 3
BUDYŃ: Połowę mleka zagotowujemy. W drugiej połowie rozpuszczamy budyń, mąkę oraz żółtka. Gotujące mleko zalewamy przygotowaną mieszaniną. Całość zagotowujemy, tak by powstał budyń. Ugotowany budyń studzimy.
ETAP 4
Masło ucieramy z dodatkiem cukru waniliowego. Do utartego dodajemy stopniowo ostudzony budyń. Na koniec do masy dodajemy rozkruszoną chałwę. Całość dokładnie miksujemy. Gotową masę według uznania możemy na koniec dosłodzić cukrem pudrem. Według mnie jednak chałwa wystarczająco nadaje jej słodkości
ETAP 5
KAWA DO PĄCZOWANIA: W przegotowanej wodzie rozpuszczamy kawę. Słodzimy ją i studzimy. Przestudzoną łączymy z alkoholem.
PRZEKŁADANIE:
Mając przygotowane biszkopty, masę oraz porzeczkową konfiturę przystępujemy do składania ciasta. Kolejno wykładamy biszkopt (pączujemy), połowę konfitury, 2/3 masy chałwiowej, biszkopt (pączujemy), drugą połowę konfitury i na koniec pozostałą masę. Na wierzchu ciasta (na masie) wykonujemy ozdobne wzorki za pomocą specjalnej formy lub po prostu widelcem. Tak przygotowane ciasto schładzamy.
DEKORACJA: Odłożoną pół szklanki porzeczki przecieramy przez gęste sito, by pozbyć się pestek i skórek. Otrzymany mus podgrzewamy. Dodajemy do niego 1 łyżeczkę truskawkowej galaretki (lub innej). Gdy ta się rozpuści całość zdejmujemy z ognia i studzimy. Ostudzonym musem polewamy nasze ciasto, wykonując ozdobne wzory na masie chałwiowej. Całość ponownie schładzamy, my dekoracja zastygła. GOTOWE:).
SylaUla
gusia1000