Słownik kulinarny

p

Porzeczka

Porzeczka
fot. Fotolia
Porzeczka - należy do rodziny skalnicowatych. Dużo gatunków tego rodzaju występuje w Polsce. Podarowały one początek odmianom uprawnym. Odmiany porzeczki czarnej są pochodzenia od R. nigrum, czerwonej i białej od R. rubrum, petraeum, vulgareum oraz multiforum. Porzeczka to krzew kulisty. Najczęściej hodowana jest porzeczka czarna, czerwona oraz biała. Czarna jest gatunkiem, kóry bardzo różni się od czerwonej i białej. Owoce porzeczki posiadają smak odrębny. Są bardzo bogate w witaminę C. Porzeczki czerwone i białe nie różnią się niczym z wyjątkiem barwy. Wszystkie gatunki mają duże plony.

Porzeczka zawiera:
kwasy fenolowe: protokatechowy, p-kumarowy, kawowy, ferulowy, chlorogenowy i neochlorogenowy
Flawonoidy: katechina, epikatechina, procyjanidyny, rytyna, kwercetyna, myricetyna, kempferol i antocyjany
Niesamowicie bogate źródło witaminy C! Bowiem jej zawartość to aż 100-300 mg/100 g. Nie jest to jedyna witamina w składzie. Porzeczka zawiera jeszcze witaminę B1, B2, B6, PP, K oraz prowitaminę A. W skład czarnej porzeczki wchodzi potas, sód, wapń, fosfor siarki i magnezu (chlor, żelazo, cynk, miedź, bor, jod, kobalt, molibden i mangan).


Spożywanie porzeczek zalecane jest przy przeziębieniu, grypie, czy anginie. Dzięki składowi chemicznemu, porzeczka ma właściwości, które oczyszczają, odświeżają, działają moczopędnie, wzmacniająco, oraz są doskonałe przy tamowaniu krwawienia. Dla reumatyków są idealne. Dla osób, które cierpią na kamienie moczowe lub niestrawności, to spożycie porzeczek jest świetnym rozwiązaniem.    


Kruche z porzeczkami

Kruche z porzeczkami

aga-25 aga-25

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: