Słownik kulinarny

d

Drożdże

Drożdże
fot. Fotolia
Drożdże to jednokomórkowe grzyby z rodziny drożdżakowatych żyjące na podłożach zawierające cukry proste. Obecnie bardzo dobrze poznanych zostało około 30 odmian drożdży. Przeprowadzają fermentację, rozkładając cukry zazwyczaj w warunkach beztlenowych.

Drożdże są bogate w witaminy: A, E, D, K,C oraz z grupy B, biotynę oraz mnóstwo minerałów i aminokwasów. Poprawiają wygląd skóry, włosów i paznokci. Najcenniejsze są drożdże szlachetne, wykorzystywane w przemyśle spożywczym, a zwłaszcza fermentacyjnym. Istnieją też tzw. drożdże dzikie, niepożądane z punktu przemysłu, ponieważ powodują wadę produktu. Chociaż i ten rodzaj jest  wykorzystywany przy produkcji rakii i piwa typu lambik.
Możemy wyróżnić ze względu produkcję przemysłową drożdże piwne, winne, piekarnicze i kefirowe oraz suche lub naturalne.

Ze względu na zawartość substancji prozdrowotnych drożdże zalecane są osobom z obniżoną odpornością oraz anemią. Wzmacniają organizm i regenerują siły. Pobudzają procesy przemiany materii, likwidują zaparcia. Zawierają sporą ilość selenu, który jest pierwiastkiem przeciwdziałającym powstawaniu komórek nowotworowych. Wzmacniają system nerwowy. Wykorzystywane są w dermatologii i kosmetyce. Wykorzystywane są w leczeniu trądziku, łojotoku, hamują nadmierne wypadanie włosów, odżywiają skórę, dzięki czemu staje się bardziej elastyczna i jędrna, ale tez poprawiają krążenie, dotleniają i oczyszczają z toksyn.
 
Drożdże wykorzystywane są do wypieków domowych oraz w przemyśle piekarniczym, cukierniczym, mleczarskim oraz do produkcji alkoholi.

Gofry drożdzowe

Gofry drożdzowe

misia53 misia53
5

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: