Słownik kulinarny

f

Fasolka szparagowa

Fasolka szparagowa
fot. Edipresse / RF
Fasolka szparagowa potocznie zwana też szparagówką jest to roślina jednoroczna należąca do rodziny bobowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej, ale ze względu na swoje cechy szybko się rozprzestrzeniła na Starym Kontynencie za czasów konkwistadorów. Obecnie znana na całym świecie. W Polsce występuje wyłącznie jako roślina uprawna.

Fasolka szparagowa należy do warzyw strączkowych. Jej zbiory odbywają się od sierpnia do września. Wyróżniamy odmiany wysokie – tyczne i karłowe. Odmiany tyczne dochodzą nawet do 3 metrów wysokości, dlatego też wymagają podpór, dobrym rozwiązaniem jest sadzenie ich przy płotach. Natomiast jeżeli chodzi o barwę to najbardziej znana jest  zielona – o bardziej wyrazistym smaku  i zawierająca znacznie więcej prowitaminy A oraz kwasu foliowego w porównaniu do odmiany żółtej, która z kolei ma znacznie delikatniejszy smak.

Szparagówka jest bardzo ceniona ze względu na zawartość odżywczą. Należy do warzyw niskokalorycznych co stanowi atut, aby ją wprowadzać w dietach odchudzających. Ma też niski indeks glikemiczny i dlatego zalecana jest osobom chorym na cukrzycę, zwłaszcza w pierwszej fazie rozwoju choroby. Duża zawartość witaminy A, E oraz C oraz minerałów powoduje, że spożywanie jej skutecznie pomaga wzmocnić system odpornościowy organizmu. Zalecana jest do spożywania kobietom w ciąży ze względu na kwas foliowy, a także dzieciom, ponieważ zawarta w niej witamina K pomaga w wchłanianiu wapnia, niezbędnego do budowy kości oraz zawiera białko niezbędne do budowy mięśni. Fasolka ma działanie moczopędne i dlatego powinni o niej nie zapominać zwłaszcza osoby borykające się z dolegliwościami układu moczowego. Wreszcie ma dobroczynne działanie na układ krążenia, ponieważ zawiera potas, magnez, witamina B6, ryboflawinę, kwas foliowy co wspomaga obniżenie ciśnienia, zapobiega udarom mózgu, a nawet wzmacnia mięsień sercowy.

W kuchni stanowi często dodatek do dań mięsnych, zapiekanek sałatek. Można ją też podawać jako osobne dania. Warto jednak pamiętać, by kupując zwracać uwagę, by nie była łykowata.