SUPERPRZEPIS

Kakaowe paruchy (bułki na parze)

  • 1
         
ocena: 5/5 głosów: 1
Kakaowe paruchy (bułki na parze) Więcej zdjęć (5)

Paruchy czyli drożdżowe bułki na parze u nas zawsze są na słodko. Najlepsze są z truskawkami ale dla odmiany przygotowałam bułeczki-murzynki bo z dodatkiem kakao. Podałam je z sosem waniliowym z jogurtu naturalnego i posypałam startą czekoladą.

Składniki:

Kakaowe paruchy (bułki na parze)

 

 

  • oraz
  • sos waniliowy ( jogurt naturalny wynmieszany z cukrem waniliowym do smaku )
  • starta czekolada do posypania

Sposób przygotowania:

Kakaowe paruchy (bułki na parze)
Masło rozpuścić w rondelku i wystudzić. W letnim mleku rozpuścić drożdże. Mąkę wymieszać z kakao. Do miski wbić jajka i dodać cukier, wymieszać. Następnie dodać rozpuszczone drożdże, mąke wymieszane z kakao oraz wystudzone roztopione masło. Dobrze wyrobić ciasto. Gotowe ciasto dostawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok 1 godzinkę.

Następnie ciasto poporcjować i uformować bułeczki, ja zawsze robie duże więc wyszło mi ich 13. Gdyby ciasto lepiło się do rąk to po prostu ręce oprószyć mąką. Uformowane bułeczki ułożyć na desce posypanej mąką i ponownie zostawić na kilka minut do podrośnięcia.

Następnie bułki parować na parze ok 6-7 minut. Nie posiadam żadnego specjalnego sprzętu do parowania więc paruje na zwykłym garnku.

Do garnka wlewam wodę, na górze mocuje ściereczkę za pomocą gumki. Gdy woda zaczyna wrzeć układam bułki, przykrywam dużą miską aby para nie miała gdie uciec i paruję. Gotowe ciepłe bułki od razu podawać polane sosem wanilowym.
Kakaowe paruchy (bułki na parze)
Masło rozpuścić w rondelku i wystudzić. W letnim mleku rozpuścić drożdże.
Kakaowe paruchy (bułki na parze)
Do miski wbić jajka i dodać cukier, wymieszać.
Kakaowe paruchy (bułki na parze)
Następnie dodać rozpuszczone drożdże, mąke wymieszane z kakao oraz wystudzone roztopione masło. Dobrze wyrobić ciasto. Gotowe ciasto dostawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok 1 godzinkę.
Kakaowe paruchy (bułki na parze)
Następnie ciasto poporcjować i uformować bułeczki, ja zawsze robie duże więc wyszło mi ich 13.