Sylvia90

Sylvia90

Szef Kuchni
[Przepisów: 17]

Pierożki nadziewane morelą i migdałami

  • 1
  • TRUDNOŚĆ: łatwe
  • CZAS:
  • PORCJE: 10
         
ocena: 5/5 głosów: 2

Pyszne pierogi drożdżowe pieczone w piekarniku. W środku nadzienie z migdałów oraz świeżą morelą. Z wierzchu chrupka skorupka z jasnego cukru trzcinowego.

Pierożki nadziewane morelą i migdałami Więcej zdjęć (4)

Składniki:

Pierożki nadziewane morelą i migdałami

Na ciasto

Na farsz oraz wykończenie

  • Pasta migdałowa:
  • 100 g całych migdałów ze skórką
  • 30 ml syropu barmańskiego amaretto lub miodu
  • 2-3 krople ekstraktu migdałowego lub aromatu migdałowego ***(można pominąć)

 

  • 4 morele świeże
  • 1 białko
  • cukier trzcinowy jasny

Sposób przygotowania:

Pierożki nadziewane morelą i migdałami
Podgrzewamy mleko do odpowiedniej temperatury ok 38-40 stopni C. Ma być lekko ciepłe , za ciepłe zabije drożdże. do mleka kruszymy drożdże dodajemy 2 łyżeczki cukru i 1 łyżkę mąki. Mieszamy do rozpuszczenia i odstawiamy w spokojne miejsce na 5-10 minut. Drożdże zaczną pracować i w efekcie otrzymamy spienioną i znacznie wyrośniętą mieszankę. 

2. Mąkę przesiewamy i dodajemy sól. Masło/margarynę topimy na małym ogniu i lekko studzimy. Do mąki dodajemy dwa żółtka, oraz rozrobione z mlekiem drożdże.Wyrabiamy gładkie ciasto na końcu dodają rozpuszczony tłuszcz. Wyrabiamy kwilę aż ciasto nabierze jednolitej i sprężystej struktury. 

3. Ciasto wkładamy do miski i przykrywamy lnianą ściereczką. Odstawiamy w ciemne i ciepłe miejsce na ok. 1-1,5 godziny. Ciasto ma podwoić swoją początkową objętość. 

4. Przygotowujemy pastę migdałową. Całe migdały umieszczamy w malakserze dodajemy syrop i aromat/ekstrakt. Miksujemy na najwyższych obrotach do otrzymania jednolitej dość lepkiej pasty. 

5. Wyrośnięte ciasto wykładamy na blat podsypany mąką i formujemy wałek. Dzielimy na 10 równych części. Z każdej z nich formujemy kulę. Każdą z kulek wałkujemy na koło o średnicy 11 cm i grubości ok/2-3 mm. 

6. Morele myjemy i osuszamy. Kroimy na ćwiartki wyjmując wcześniej pestki. Na środku okręgu układamy morelę skórką do dołu!!!. Na górną część, oraz po bokach wykładamy ok 1-2 łyżeczki pasty migdałowej. Ciasto składamy na pół dociskając i zlepiając jak najdokładniej brzegi. 

7. Pierożki w sporych odstępach wykładamy na blaszkę wyścieloną papierem do pieczenia i przykrywamy ściereczką. Odstawiamy do ponownego wyrośnięcia na 20 minut. Przed samym pieczeniem smarujemy pierożki białkiem i obficie posypujemy cukrem trzcinowym.

8. Wstawiamy blachę do rozgrzanego do 180 st C piekarnika na ok. 15-18 minut.
Pierożki nadziewane morelą i migdałami
Ciasto wałkujemy na grubość ok.2mm a jego średnica powinna mieć ok.11 cm
Pierożki nadziewane morelą i migdałami
Zlepione pierogi należy przykryć i pozostawić do ponownego wyrośnięcia na ok. 20 minut.
Pierożki nadziewane morelą i migdałami
Rumiane i lekko słodkie z zewnątrz z pysznym środkiem mogą być świetne na drugie śniadanie do pracy

Tagi:

danie