Do obiadu można podać białą kapustę na ciepło np. zasmażaną z boczkiem, cebulką i przyprawami. Zasmażkę przygotowuje się z mąki, oliwy bądź oleju, octu winnego i wody. Idealne dodatki to kminek lub lubczyku i kopru. Kapusta zasmażana podawana do schabowego to niezwykle sycące danie. Potrawę serwuje się także z grzybami bądź zasmażaną po góralsku – z ziemniakami.
Kapusta z fasolą

Kapusta z fasolą

Podczas sezonu na młodą kapustę warto przygotować ja z dodatkiem gotowanej fasoli. To pyszne i sycące danie jednogarnkowe z powodzeniem przyrządzimy zarówno z białej, włoskiej, jak i pekińskiej odmiany, która po ugotowaniu będzie miała swój wyjątkowy charakter. To klasyczne danie, które również pojawia się na wigilijnym stole. Kapusta jest bogata w witaminę C i B , która poprawia wygląd skóry i włosów.

Kapusta z boczkiem

Kapusta z boczkiem

Kapusta zasmażana z boczkiem to najlepszy sposób na sycący i treściwy posiłek obiadowy. Dobrze komponuje się zwłaszcza z dodatkiem klusek śląskich i rolady wołowej. Kapustę wystarczy lekko podgotować z małą ilością wody, odcedzić i zasmażyć na wytopionym boczku. Zasmażka do kapusty składa się natomiast z niewielkiej ilości masła, maki i bulionu - znacznie poprawia smak kapusty i dodaje jej delikatności. Dla wielbicieli przetworzonej kapusty odpowiedniejsza okaże się kapusta kiszona zasmażana z boczkiem. Doda kwasowości smażonym mięsom, ale świetnie sprawdzi się także w roli farszu do krokietów czy pasztecików.

Kapusta duszona

Kapusta duszona

Delikatna i pełna smaku kapusta duszona dobrze sprawdza się w roli lekkiego posiłku bądź dodatku do młodych ziemniaków. Wzbogacona maślaną zasmażką i sutą ilością świeżego koperku stanie się też pysznym towarzystwem dla soczystych żeberek. Czerwona kapusta duszona to z kolei opcja dla wielbicieli eksperymentów kulinarnych - warto podać ją z miodem, jabłkami i czerwoną cebulą. Całości dopełni aromatyczna natka pietruszki i odrobina soku z cytryny.

Kapusta kiszona zasmażana

Kapusta kiszona zasmażana

Kapusta kiszona zasmażana kojarzy się nam z okresem dzieciństwa. Mamy i babcie serwowały ją w tym czasie w towarzystwie golonki lub żeberek. Kluczem tego dania zarówno wtedy jak i dziś jest dobrze ukiszona kapusta - najlepiej by poddawana była ona fermentacji w dębowej beczce. Potrawy z takiej kapusty kiszone są nie tylko aromatyczne, ale charakteryzują się ciekawszymi walorami smakowymi. Wspomniana kapusta zasmażana jest więc doskonałą alternatywą dla wielbicieli wyrazistych smaków.

Sałatka z białej kapusty

Sałatka z białej kapusty

Sałatka z białej kapusty jest typową surówką do obiadu. Jest słodko-kwaśna w smaku i lekko chrupiąca. Świetnie komponuje się jako dodatek do kotletów i do tłustych mięs. Często stosowana jest w chińskich restauracjach lub jako colesław w fast-foodach. Podstawowe składniki (poza kapustą) to marchewka, olej i sok z cytryny lub limonki. Im kapusta jest lepiej wygnieciona, tym lepsze są walory smakowe sałatki. Najlepiej smakuje w porze jesienno-zimowej.

Zupa z białej kapusty

Zupa z białej kapusty

Zupa z białej kapusty, nazywana jest niekiedy kapuśniaczkiem. Przygotowuje się ją na bazie mięsa drobiowego i wołowego z dodatkiem ziemniaków, marchwi, selera, pietruszki, czosnku, liści laurowych, pieprzu, ziela angielskiego, soli i mielonego kminku. Pod koniec gotowania do zupy można również do smaku dodać kilka łyżek koncentratu (lub przecieru) pomidorowego i zabielić śmietaną. Kapuśniaczek podaje się samodzielnie lub z chrupkim białym pieczywem.

Surówka z kapusty

Surówka z kapusty

Surówka z kapusty pekińskiej do obiadu to doskonały całoroczny dodatek do przystawek i drugich dań. Do surówki z kapusty kiszonej i marchewki wystarczy zetrzeć na tarce warzywa korzeniowe, dolać odrobinę oleju i posypać ją świeżo zmielonym pieprzem oraz posiekana natką pietruszki. Surówki z kapusty czerwonej, białej bądź włoskiej wymagają odrobiny kreatywności i przyprawienia ich majonezem, śmietaną lub jogurtem naturalnym, solą, cukrem, pieprzem ziołowym albo przyprawą do potraw chińskich.

Polecane przepisy do kategorii Biała kapusta zasmażana