Jak ugotować kapuśniak?

  • 1

Kapuśniak przygotowuje się z kapusty, innych warzyw, mięsa i przypraw. Całość gotuje się do momentu aż kapusta zmięknie.

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Jak ugotować kapuśniak?
fot. Fotolia
Kapuśniak to zupa przygotowywana na bazie różnych odmian kapusty. Biała, czerwona, włoska, kiszona, świeża, młoda – wybór zależy od nas. Oprócz tego warzywa, podstawowym składnikiem jest także kawałek mięsa z kością, najczęściej żeberka wieprzowe, które nadają wyjątkowego smaku i aromatu zupie. Jak ją ugotować?
 
Jak zrobić kapuśniak z kapusty kiszonej?
 
Kapusta kiszona jest dostępna w Polsce przez cały rok. To właśnie dlatego kapuśniak jest najczęściej na niej gotowany. Dodatkowo jej smak sprawia, że zupa nie ma sobie równych!
  • Do przygotowania kapuśniaku będą potrzebne: kapusta kiszona, ziemniaki, żeberka wieprzowe lub inne mięso z kością (np. golonka), boczek wędzony, marchewka, pietruszka, sól, pieprz, kminek, ziele angielskie i liść laurowy. 
  • Warzywa obieramy i kroimy na mniejsze kawałki.
  • Mięso umieszczamy w garnku razem z surowymi warzywami i zalewamy zimną wodą.
  • Boczek kroimy w paski, podsmażamy na patelni i dorzucamy do zupy.
  • Całość gotujemy ok. pół godziny, po czym dodajemy odsączoną i opłukaną z nadmiaru kwasu kapustę. 
  • Zupę doprawiamy i gotujemy do momentu, aż wszystkie warzywa będą miękkie
 
Jak ugotować kwaśnicę?
 
Kwaśnica to nic innego jak odmiana kapuśniaku z kiszonej kapusty. Czym różni się ona od zwykłego kapuśniaku? Przede wszystkim składa się jedynie z czterech składników: wody, kapusty kiszonej, mięsa (lub rybich łbów) i ziemniaków. Dodatkowo do przygotowania tej zupy wykorzystuje się niepłukaną kiszonkę razem z sokiem. Całość gotuje się analogicznie jak zwykłą zupę – mięso zalewa się zimną wodą, gotuje, dodaje kapustę a na koniec przyprawy. Kwaśnicę serwuje się z ugotowanymi osobno ziemniakami.
 
Jakie przyprawy do kapuśniaku?
 
Kapuśniak doprawia się głównie przy pomocy soli, pieprzu i kminku. Nierzadko jednak wykorzystuje się także ziele angielskie i liście laurowe, które nadają zupie wyjątkowego aromatu. Jeśli chcemy, aby wywar mięsny był wyrazistszy, wówczas należy do niego dodać podpieczoną na ogniu cebulę. Zupę można także doprawić odrobiną maggi lub koncentratem pomidorowym, który dodatkowo nada jej pięknego koloru.