Kapusta - walory smakowe - jak podawać

kapusta - bez niej trudno sobie wyobrazić tradycyjną polską kuchnię

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Kapusta - walory smakowe - jak podawać
KAPUSTA WŁOSKA: Ma charakterystyczne, lekko pofałdowane liście. Smak wyrazisty, lekko pikantny. Jak podawać - wystarczy tylko ugotować i podac na stół polaną masłem z bułką tartą. Warto dodawać ją do wszelkich zup jarzynowych, świetnie podnosi ich smak.
KAPUSTA CZERWONA: Liście o fioletowej barwie.Smak delikatny, lekko mdły. Jak podawać - głównie jako jarzynkę - na ciepło: wtedy kapustę dusi się na smalcu, z dodatkiem czerwonego winai rodzynek lub w formie sałatki. W trakcie gotowania traci kolor. Wystarczy tylko doprawić ją sokiem z cytryny, kwaskiem cytrynowym lub octem winnym, aby go przywrócić.
KAPUSTA PEKIŃSKA: Przypomina sałatę, ale ma znacznie dłuższe, kruche liście. Smak delikatny, a zarazem wyrazisty. Jaj podawać - w sałatkach, surówkach. Wystarczy pokrojoną polać majonezem, śmietaną lub sosem winegret, ale można także dusić, smażyć z dodatkiem mięsa.
KAPUSTA BIAŁA: Tworzy zwarte główki w jasnozielonym kolorze. Bogate źródło witaminy C. Smak słodkawy, nie pozbawiony lekkiej ledwo wyczuwalnej goryczki. Jak podawać - nadaje sie na sałatki, zupy, nadzienia - do pierodów, kulebiaków, do faszerowania. Najczęściej kapustę się dusi z warzywami, miesem, grzybami, pomidorami i podaje na ciepło.
BRUKSELKA: Wygląda jak minigłówki białej kapusty. Smak słodkawy, nieco pikantny. Jak podawać - najczęściej podaje się ją ugotowaną i polaną masłem z bułką tartą - wcześniej brukselkę obgotowujemy w osolonym wrzątku. Dobrze smakuje zapiekana np. ze startym żółtym serem. Może być też użyta do zupy warzywnej.