Boczek to część wieprzowiny, zawierająca zarówno mięso, jak i tłuszcz. W niektórych regionach Polski mówi się na niego także szpyrka lub szperka, choć te określenia częściej stosuje się, mając na myśli słoninę. W krajach anglosaskich tę część mięsa nazywa się bekonem, choć tak naprawdę uzyskuje się go dopiero po odkrojeniu tłustej części z boczku. Bekon podaje się do angielskiego śniadania, najczęściej w wersji smażonej. Pieczone mięso jest o wiele zdrowsze, ponieważ nie zawiera tyle tłuszczu. Jeszcze przed włożeniem boczku do piekarnika należy go natrzeć solą i przyprawami, np. pieprzem, papryką lub majerankiem.

Jak przygotować i podawać pieczony boczek?

Przygotowując samodzielnie pieczony boczek, ma się gwarancję tego, że wędlina będzie bez konserwantów. Można go po ostygnięciu kroić jak wędlinę lub podawać jeszcze na ciepło z dodatkiem musztardy lub innych przypraw, które będą podkreślały jego smak. Przed wystygnięciem mięso jest bardziej aromatyczne i miękkie. Można je serwować także do obiadu jako główne danie. Dobrze komponuje się z pieczonymi lub ugotowanymi ziemniakami.

Pieczenie boczku w folii 

Najbardziej soczysty jest boczek pieczony w rękawie, czyli specjalnej folii, która zapobiega wyparowywaniu wody z mięsa. Dzięki temu mięso dusi się w swoim własnym sosie i po wyjęciu z piekarnika jest bardzo soczyste. Nie potrzebuje także dodatku oleju, ponieważ w trakcie pieczenia wytapia się z niego tłuszcz, zapobiegający wysuszeniu i przypaleniu mięsa. Przed upieczeniem boczek należy albo natrzeć solą i przyprawami, albo namoczyć w marynacie i pozostawić na przynajmniej godzinę. Dzięki temu będzie bardziej aromatyczny i doprawiony.
Boczek

Boczek

Mięso przed upieczeniem można nadziać suszonymi owocami, np. śliwką, morelami lub żurawiną. Dzięki temu przez mięso przechodzi słodkawy smak, który bardzo dobrze komponuje się z wcześniej marynowanym w słonej marynacie mięsem. Ciekawym rozwiązaniem jest także boczek faszerowany mięsem mielonym – to bardzo pożywne i sycące danie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że boczek – nieważne wędzony czy gotowany – jest dość tłusty. Jego częste spożywanie może przyczynić się do podwyższenia poziomu cholesterolu we krwi. Chociaż smażony boczek jest bardzo smaczny, to właśnie jego należy unikać. O wiele lepiej przyrządzić boczek z szynkowaru, czyli urządzenia, w którym mięso dusi się w swoim sosie w niewysokiej temperaturze. Najzdrowszy jest boczek z grilla, ponieważ podczas smażenia w ten sposób mięsa, wytapiający się z niego tłuszcz skapuje do paleniska. 

Boczek rolowany

Boczek rolowany

Najefektowniej wygląda pieczony rolowany boczek. Do jego przygotowania warto kupić dość cienkie mięso. Płat boczku należy wcześniej oskórować, czyli wyciąć z niego twardą skórę, a następnie ponacinać go w kratkę i ponakłuwać wąskim nożem lub szpikulcem. Dzięki temu mięso będzie bardziej miękkie i łatwiejsze do zwijania. Po natarciu boczku solą i przyprawami należy nałożyć farsz, a następnie całość ciasno skręcić, przewiązać sznurkiem i upiec. Tak zawijany boczek może być podawany jako danie główne do ziemniaków lub kaszy. Mięso najlepiej piec w naczyniu żaroodpornym, które można przykryć, ponieważ nie będzie wtedy wysychało. Co jakiś czas boczek można podlać sokiem, jaki się z niego wydziela i gromadzi w naczyniu. 

Polecane przepisy do kategorii Boczek pieczony

Znaleźliśmy 95 przepisów w kategorii Boczek pieczony

Boczek pieczony

Boczek pieczony

zewa zewa
7

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Boczek pieczony wg ejla

Boczek pieczony wg ejla

3

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Boczek pieczony

Boczek pieczony

madzia1 madzia1

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

boczek pieczony

boczek pieczony

Moni008 Moni008
1

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: