Burgery z buraków są doskonałym i sycącym posiłkiem. Kanapki przypadną do gustu szczególnie weganom, wegetarianom oraz osobom na dietach odchudzających. Kotlety z buraka są dobrym zamiennikiem mięsa, a przy tym – jeśli są upieczone - nie tuczą. Burgery buraczane przygotowuje się z utartych warzyw (ugotowanych bądź surowych), przypraw, ziół, dowolnego zagęstnika, sosów, bułki oraz innych dodatków. Kotlet będzie wyjątkowo pyszny, aromatyczny i chrupiący, jeśli buraki połączy się z uprażonymi pestkami słonecznika i sezamu, odrobiną mąki lub bułki tartej, posiekaną czerwoną cebulą, kroplą oleju, natką pietruszki, solą i pieprzem. Cebulę można wcześniej podsmażyć. Wszystkie składniki należy wymieszać i uformować z nich spłaszczone kule. Następnie kotlety smaży się na patelni lub piecze w piekarniku albo na grillu. Gotowy produkt wkłada się do pszennej lub pełnoziarnistej bułki i dekoruje liściem sałaty, plastrami pomidora, ogórkiem konserwowym i cebulą. Burgera można polać ketchupem, musztardą, majonezem albo sosem z jogurtu naturalnego, oliwy i ziół.
Jak przygotować burgery buraczano-jaglane i inne
Jeśli do buraczanych kotletów doda się ugotowaną kaszę albo ryż, danie będzie jeszcze bardziej sycące. Poza tym burger nie rozpadnie się w bułce lub podczas smażenia. Obrane czerwone warzywo należy zetrzeć na tarce i zagęścić ugotowaną kaszą jaglaną, gryczaną, bulgur, ryżem bądź komosą ryżową. Następnie do masy dodaje się ulubione przyprawy i dodatki, na przykład posiekany szczypiorek, zmielone pieczarki, kukurydzę albo drobno pokrojoną paprykę. Całość formuje się w kształt placków i smaży. Kotlety powinny mieć wielkość bułki, by nie wypadły z niej. Najlepiej jest wybrać pieczywo żytnie lub grahamkę. Burgery buraczano-jaglane podaje się z frytkami bądź krążkami cebuli w panierce. Warzywnego kotleta można zjeść nie tylko w bułce, ale również samodzielnie lub z dodatkiem ziemniaków i surówki.
Kotlety z buraka są smaczne, zdrowe i niskokaloryczne
Kotlety z buraka są wyjątkowo pożywne. Zawierają błonnik, białko, witaminy A i C, a także dużą ilość potasu, fosforu i wapnia. 100 gramów buraków to nieco ponad 40 kalorii. Jedzenie warzyw wzmacnia odporność organizmu, zapobiega anemii i opóźnia proces starzenia. Buraczane burgery nie podnoszą poziomu cholesterolu we krwi, a smakują równie dobrze, jak mięsne kanapki.