Dieta bezmleczna stosowana jest na stałe lub tymczasowo, jeśli występuje alergia na białko w krowim mleku. Alergia pokarmowa najczęściej występuje u dzieci. Z dotychczasowej diety eliminuje się mleko krowie (uczulać może także mleko kozie i owcze) oraz produkty mleczne, np. jogurty, biały ser. Wyroby w których może występować białko mleka krowiego to: lody, kremy, zupy i sosy w proszku, słodkie pieczywo, jedzenie pakowane w puszki i słoiki, mleczne cukierki, parówki, pasztety.
Dieta bezmleczna – co jeść?
Alergia na białko w krowim mleku nie oznacza, że dotychczasowa dieta musi być uboga w smaczne produkty. Na diecie bezmlecznej można jeść do woli owoce, takie jak: banany, maliny, jagody porzeczki, warzywa, np. ogórki, marchewkę, kapustę pekińską, dynię, kukurydzę. Osoby z alergią na mleko mogą jeść ciemne i pełnoziarniste pieczywo, chleb ryżowy i chrupki kukurydziane. Do smarowania najlepiej używać margaryny bezmlecznej. Dania można przyprawiać świeżymi ziołami takimi jak: bazylia, oregano, kolendra czy natka pietruszki. W diecie bezmlecznej dozwolone są też ziarna słonecznika, dyni i kukurydzy.
Dieta bezmleczna – jak uzupełnić wapń
Aby uzupełnić dietę bezmleczną w wapń stosuje się, przede wszystkim preparaty mlekozastępcze – produkty sojowe, hydrolizaty białkowe, mleko owsiane lub migdałowe. Oprócz tego dobrze wprowadzić do jadłospisu jedzenie zawierające wapń i magnez: fasolę, brokuły, buraki, mandarynki, pomarańcze, soczewicę, soję, kaszę jęczmienną i gryczaną, brązowy ryż, żółtko kurze, sardynki, migdały i orzechy laskowe, tofu, ryby, wzbogacone mąki, płatki owsiane, suszone owoce, migdały i soczewica.