Dieta bezmleczna stosowana jest na stałe lub tymczasowo, jeśli występuje alergia na białko w krowim mleku. Alergia pokarmowa najczęściej występuje u dzieci. Z dotychczasowej diety eliminuje się mleko krowie (uczulać może także mleko kozie i owcze) oraz produkty mleczne, np. jogurty, biały ser. Wyroby w których może występować białko mleka krowiego to: lody, kremy, zupy i sosy w proszku, słodkie pieczywo, jedzenie pakowane w puszki i słoiki, mleczne cukierki, parówki, pasztety.

Dieta bezmleczna – co jeść?

Alergia na białko w krowim mleku nie oznacza, że dotychczasowa dieta musi być uboga w smaczne produkty. Na diecie bezmlecznej można jeść do woli owoce, takie jak: banany, maliny, jagody porzeczki, warzywa, np. ogórki, marchewkę, kapustę pekińską, dynię, kukurydzę. Osoby z alergią na mleko mogą jeść ciemne i pełnoziarniste pieczywo, chleb ryżowy i chrupki kukurydziane. Do smarowania najlepiej używać margaryny bezmlecznej. Dania można przyprawiać świeżymi ziołami takimi jak: bazylia, oregano, kolendra czy natka pietruszki. W diecie bezmlecznej dozwolone są też ziarna słonecznika, dyni i kukurydzy.

Dieta bezmleczna – jak uzupełnić wapń

Aby uzupełnić dietę bezmleczną w wapń stosuje się, przede wszystkim preparaty mlekozastępcze – produkty sojowe, hydrolizaty białkowe, mleko owsiane lub migdałowe. Oprócz tego dobrze wprowadzić do jadłospisu jedzenie zawierające wapń i magnez: fasolę, brokuły, buraki, mandarynki, pomarańcze, soczewicę, soję, kaszę jęczmienną i gryczaną, brązowy ryż, żółtko kurze, sardynki, migdały i orzechy laskowe,  tofuryby, wzbogacone mąki, płatki owsianesuszone owocemigdały i soczewica.

Naleśniki bez mleka i jajek

Naleśniki bez mleka i jajek

Czy można przygotować naleśniki bez mleka? Te same pytania nasuwają się o dodatku jajek.  Tak jest taka możliwość, zamiast mleka dodajemy wodę, z jajek po prostu rezygnujemy. Sposób przygotowania niczym się nie różni. Miksujemy składniki, a następnie smażymy je na dobrze rozgrzanej patelni posmarowanej niewielką ilością oleju. Tak przygotowane naleśniki wychodzą bez problemu do tego są bardzo smaczne i delikatne.

Racuchy bez mleka

Racuchy bez mleka

Placki podobnie jak naleśniki można przyrządzić bez mleka. Zamiast niego do mąki dolewamy wody zwykłej lub gazowanej. Pozostałe składniki pozostają bez zmian. Racuchy bez mleka będą świetną alternatywą dla osób cierpiących na nietolerancję laktozy.  Można do nich bez problemu dodać sezonowe owoce, czy posypać je cukrem pudrem, czy cynamonem.

Naleśniki bez mleka

Naleśniki bez mleka

Naleśniki bez mleka to zdrowa alternatywa dla osób, które nie tolerują laktozy lub są na diecie wegetariańskiej. Przygotowane na wodzie nie tylko nie posiadają żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego, lecz również są mniej kaloryczne. I co najważniejsze – robi się je błyskawicznie. Ciasto bez jajek i mleka przygotowuje się w zaledwie kilka minut. Później wystarczy je usmażyć i gotowe!

Racuchy bez mleka

Racuchy bez mleka

Placki z jabłkami można przygotować bez dodatku mleka. Wbrew pozorom wychodzą one równie puszyste co te w wersji tradycyjnej. W ten sposób można przyrządzić racuchy z jabłkami – nawet te drożdżowe. Czym zastąpić mleko krowie? Można sięgnąć po wersje roślinne, wodę lub olej. W każdym przypadku placki bez mleka wyjdą znakomite. Weganie powinni również spróbować wersję bez jajek. W niej najlepiej sięgnąć po dojrzałe banany, które skutecznie zastąpią nabiał.
 

Gofry bez mleka

Gofry bez mleka

Gofry bez mleka można przygotować na wodzie lub na mleku roślinnym. W przepisach, mleko można zastąpić wodą. Bardzo ważne jest, by wszystkie składniki na ciasto przed połączeniem miały temperaturę pokojową. Ciasto najlepiej mieszać szpatułką lub łyżką. Mogą, a nawet powinny, zostać w nim grudki. Zbyt dokładne i długie mieszanie może spowodować, że gofry będą się rozpadały albo będą za twarde. Mleczny smak łatwo uzyskać, dodając mleko kokosowe, ryżowe lub sojowe.