Kuropatwa to dziki ptak, którego mięso dostarcza dużej ilości pełnowartościowego białka. Z mięsa
kuropatwy przygotuje się wiele smakowitych potraw, np. pieczone skrzydełka czy nadziewane piersi. Smak dania wydobędą przyprawy, takie jak: rozmaryn, jałowiec, imbir, czosnek.
Rosół z kuropatwy
Rosół z kuropatwy to smaczna, delikatna i mało tłust
a zupa, którą przygotuje się podobnie jak tradycyjny rosół z kury. Mięso należy podzielić na części: korpus, piersi, nogi, opłukać, umieścić w garnku, zalać wodą i zagotować z odrobiną soli.
Mięsny wywar najlepiej gotować przez 1-1,5 godziny. Do garnka dodaje się obraną i pokrojoną włoszczyznę: marchew, pietruszkę i seler, a także cebulę, natkę pietruszki, pora oraz przyprawy. Gotowy rosół podaje się z makaronem lub lanymi kluskami. Uzupełnieniem dania będzie dodatek pokrojonego na małe kawałki mięsa z kuropatwy.
Jak upiec kuropatwę?
Przed rozpoczęciem przygotowywania dania z całej kuropatwy,
mięso należy dokładnie umyć, a następnie delikatnie osuszyć. Kuropatwę naciera się przyprawami: solą, pieprzem, czosnkiem oraz jałowcem i umieszcza się ją w lodówce na około 12 godzin. Mięso stanie się jędrne i aromatyczne jeśli obłożymy je cienkimi plasterkami boczku i słoniny. Po upływie wyznaczonego czasu, kuropatwę wyłożoną w naczyniu żaroodpornym wkłada się
do piekarnika nagrzanego do temperatury 280 stopni Celsjusza na około 40 minut. W trakcie pieczenia mięso można podlewać wytrawnym, czerwonym winem.
Pieczona kuropatwa w sosie
Upieczona kuropatwa doskonale komponuje się z gęstym sosem, który można przygotować z prawdziwków, wędzonych śliwek, sosu sojowego i płynu pozostałego po pieczeniu mięsa. Do płynu dodaje się umyte i pokrojone grzyby, śliwki i przyprawy, a następnie całość gotuje się, aż sos stanie się gęsty.
Mięso z kuropatwy polewa się gorącym sosem. Danie wyśmienicie smakuje podawane z konserwowymi buraczkami. Oryginalnym pomysłem są młode kuropatwy serwowane z owocowym sosem z cytryny i słodkiej marmolady.
Zdjęcie: Fotolia