Wyśmienitym, lekkim deserem jest ciasto limonkowe przygotowane na spodzie z kruchych owsianych ciasteczek. Ciastka rozdrabnia się za pomocą miksera lub umieszcza się je w plastikowej torebce i rozbija przy użyciu tłuczka lub wałka. Następnie do pokruszonych ciasteczek dodaje się rozpuszczone masło. Przygotowany spód wykłada się do formy na tartę, którą umieszcza się w piekarniku nagrzanym do 160 stopni Celsjusza. Spód należy piec około 10 minut. Masę limonkową przyrządza się z żółtek jaj, skondensowanego mleka, soku z limonki i startej skórki. Po upieczeniu (około 20 minut) deser należy chłodzić przez około 2 godziny. Deser doskonale smakuje podany z bitą śmietaną.

Sok z limonki jako dodatek do potraw

Aromatycznym dodatkiem do sałatek, deserów, dań mięsnych, rybnych, zup oraz sosów jest sok z limonki. Pyszną potrawą jest rónwnież sałatka przyrządzona z mixu sałatowego, pomidorków koktajlowych i grillowanej piersi z kurczaka, którą polewa się majonezowo-limonkowym sosem. Dip przygotowuje się przy użyciu kilku łyżek majonezu, świeżo wyciśniętego soku z limonki z dodatkiem soli i pieprzu. Doskonałym uzupełnieniem będzie drobno posiekany szczypiorek. Sok limonkowy wzbogaci również smak pasty kanapkowej z awokado, sera twarogowego, śmietany i zieleniny (posiekany szczypiorek i natka z pietruszki).

Sernik limonkowy z dodatkiem kokosa

Wielbicielom słodkości z pewnością zasmakuje sernik limonkowy na kruchym kakaowym spodzie, udekorowany wiórkami kokosowymi. Do przygotowania masy serowej wykorzystuje się mleko kokosowe, trzykrotnie zmielony ser (lub kupioną w sklepie gotową masę sernikową), budyń koksowy, jaja, skondensowane mleko oraz odrobinę rumu lub kokosowego likieru. Wierzch deseru polewa się domowej roboty galaretką wykonaną z soku z limonek, cukru i żelatyny. Na serniku układa się pokrojone w plasterki limonki, które następnie zalewa się galaretką. Ciasto wkłada się do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Dla podkreślenia smaku, sernik można serwować z herbatą z limonką.
Lemoniada

Lemoniada

Lemoniada to napój przygotowany z cukru, wody i soku cytrynowego. Podaje się go schłodzonego dużą ilością kostek lodu. Lemoniada może być również pita z dodatkiem mięty, innego owocu cytrusowego lub z sokiem, np. wiśniowym. W niektórych krajach napój podaje się gazowany. Lemoniada bogata jest w witaminę C, dzięki czemu wzmacnia odporność i pomaga w leczeniu przeziębienia.

Limoncello

Limoncello

Limoncello, nazywany też lemoncello, to włoski likier cytrynowy pochodzący z rejonu Kampanii. Ma jaskrową żółtą barwę. Limoncello przygotowuje się ze spirytusu, cytryn i cukru. Owoce trzyma się zalane alkoholem w ciemności przez co najmniej kilka dni, aż barwnik znajdujący się w skórkach całkiem się rozpuści. Minimalny czas maceracji, czyli moczenia cytryn, wynosi 3 dni. Limoncello może być również stosowane jako składnik koktajli.

Mojito

Mojito

Mojito to popularny i prosty w przygotowaniu drink. Przyrządza się go na bazie wody gazowanej, rumu, soku z limonki, mięty, cukru oraz kruszonego lodu. Całość należy wymieszać w shakerze i przelać do kieliszków. Mojito dekoruje się listkami świeżej mięty oraz plastrami limonki. Drink świetnie sprawdzi się zarówno na młodzieżowe imprezy, jak i eleganckie przyjęcia. Koktajl można również przygotować w wersji alkoholowej, czyli bez rumu.

Ceviche

Ceviche

Ceviche to przekąska popularna w Ameryce Południowej i Meksyku. Przyrządza się ją z surowej ryby morskiej, najczęściej z łososia, dorsza, śledzia, soli i okonia morskiego. Nie zaleca się robienia ceviche z tuńczyka lub makreli, ze względu na konsystencję ich mięsa. Ryby do ceviche marynuje się w soku z cytrusów, zwykle cytryny lub limonki. Na koniec do potrawy dodaje się sałatkę z pokrojonych owoców lub warzyw – na przykład awokado, papryki, cebuli, ogórka, pomidora, nektarynki i pomarańczy.