Puszyste, lekkie, dietetyczne! Kiedy przechodzimy na dietę, wcale nie musimy rezygnować z naleśników. Wystarczy sięgnąć po ich zdrowsze wersje! Jakie? Przede wszystkim z mąk pełnoziarnistych: razowej, orkiszowej lub żytniej. Warto również wypróbować naleśniki owsiane, które są świetne na zdrowe śniadanie. Do farszów wytrawnych znakomicie nadadzą się placki z białek lub te przygotowane bez dodatku mąki. Takie niskokaloryczne naleśniki zasmakują każdemu – sprawdź przepisy i zrób je dla siebie i rodziny!
Naleśniki z mąki gryczanej

Naleśniki z mąki gryczanej

Naleśniki na bazie mąki gryczanej to cięższa wersja tradycyjnych placków. Najlepiej smakują z wytrawnymi farszami. Wypróbuj naleśniki gryczane ze szpinakiem lub mięsem mielonym. Co więcej – takie placki można zrobić również w wersji bez jajek lub mleka. Wypróbuj przepisy na wyraziste naleśniki z mąki gryczanej i podaj je na słodko lub wytrawnie. Ten smak Cię zachwyci!
 

Naleśniki bez jajek

Naleśniki bez jajek

Ciasto naleśnikowe bez jajek to opcja dla osób na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej. Jest ono proste do zrobienia a jego smak wcale się nie różni od tego tradycyjnego. Naleśniki bez jajek robi się z wykorzystaniem większej ilości oleju i/lub mleka, choć to drugie nie jest wymagane. Wystarczy jedynie zmienić nieco proporcje składników mokrych i suchych, by uzyskać odpowiednią konsystencję. Takie naleśniki bez jajka doskonale łączą się z farszami słodkimi i słonymi.

Naleśniki z mąki ryżowej

Naleśniki z mąki ryżowej

Naleśniki z mąki ryżowej to znakomity pomysł na dietetyczne danie. Mąka ryżowa jest niskokaloryczna i jednocześnie bezglutenowa. Przygotowane z niej naleśniki są bardzo delikatne w smaku z lekko wyczuwalną, ryżową nutą, elastyczne i doskonałe do zapiekania. Można podawać je zarówno ze słodkimi (np. dżemem, owocowym musem, bananami), jak i wytrawnymi dodatkami (np. łososiem, szpinakiem lub serkiem z ziołami). Naleśniki ryżowe w wersji wegańskiej są najsmaczniejsze z dodatkiem mleka kokosowego.

Naleśniki bezglutenowe

Naleśniki bezglutenowe

Z mąki kokosowej, jaglanej, ziemniaczanej, kukurydzianej czy chociażby gryczanej – naleśniki bezglutenowe mogą powstać na wiele sposobów. Ważne, aby sięgnąć po odpowiednią mąkę i, w przypadku tych ciężkich jak gryczana, wymieszać ją z lżejszą. Pozostałe składniki ciasta pozostają bez zmian, chyba, że chcemy zrobić wersję wegetariańską bez mleka lub jajek. Gotowe ciasto smaży się dokładnie tak samo jak to na bazie mąki pszennej.
 

Naleśniki bez mleka i jajek

Naleśniki bez mleka i jajek

Przygotowane bez dodatku jajek naleśniki są smaczne i delikatne. Do wykonania elastycznych i miękkich naleśników można wykorzystać płatki owsiane lub płatki ryżowe. Wystarczy zmielić je w młynku i dodać do pozostałych składników. Odrobina wody gazowanej dodana do ciasta, sprawi, że naleśniki będą jeszcze bardziej puszyste. Jeżeli ciasto naleśnikowe będzie zbyt rzadkie, wystarczy odczekać 10 minut. W tym czasie płatki owsiane namiękną i zagęszczą konsystencję masy. Posmarowane konfiturą lub twarożkiem naleśniki bez jaj to doskonała propozycja dla wegetarian i alergików.

Naleśniki z mąki amarantusowej

Naleśniki z mąki amarantusowej

Naleśniki z różnymi słodkimi farszami to jedno z najczęściej przyrządzanych dań na podwieczorek dla dzieci. Część rodziców zastanawia się jak przyrządzać ten smakołyk, by był jak najbardziej wartościowy i zdrowy.
Naleśniki z mąki amarantusowej spełniają na pewno te wymagania, dodatkowo są bezglutenowe, więc osoby z nietolerancją tego związku mogą je spokojnie spożywać . Przyrządzamy je w ten sam sposób jak naleśniki przygotowywane z innych rodzajów mąki.  Dodajemy mleko, jajka oraz odrobinę soli, następnie smażymy na patelni. W ten sposób możemy zaserwować naszym pociechom naleśniki z bananami, dżemem, twarogiem, lub innym ulubionym nadzieniem. Mogą one być również bazą do przyrządzenia naleśników z farszem wytrawnym, takim jaki lubimy najbardziej.

Naleśniki bez mleka i jajek

Naleśniki bez mleka i jajek

Czy można przygotować naleśniki bez mleka? Te same pytania nasuwają się o dodatku jajek.  Tak jest taka możliwość, zamiast mleka dodajemy wodę, z jajek po prostu rezygnujemy. Sposób przygotowania niczym się nie różni. Miksujemy składniki, a następnie smażymy je na dobrze rozgrzanej patelni posmarowanej niewielką ilością oleju. Tak przygotowane naleśniki wychodzą bez problemu do tego są bardzo smaczne i delikatne.

Naleśniki bez mleka

Naleśniki bez mleka

Naleśniki bez mleka to zdrowa alternatywa dla osób, które nie tolerują laktozy lub są na diecie wegetariańskiej. Przygotowane na wodzie nie tylko nie posiadają żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego, lecz również są mniej kaloryczne. I co najważniejsze – robi się je błyskawicznie. Ciasto bez jajek i mleka przygotowuje się w zaledwie kilka minut. Później wystarczy je usmażyć i gotowe!

Naleśniki z mąki kukurydzianej

Naleśniki z mąki kukurydzianej

Naleśniki z mąki kukurydzanej są bezglutenowe i dietetyczne, pod warunkiem, że zostaną usmażone bez tłuszczu. Naleśniki w wersji fit można posłodzić ksylitolem, przełożyć malinową konfiturą z lub musem z mango. Wytrawna opcja kukurydzianych naleśników to ta ze szpinakiem, suszonymi pomidorami, tuńczykiem lub pieczonymi warzywami. Do ciasta naleśnikowego można dodać jajko i mleko, ale będą też pyszne w wersji wegańskiej. Naleśniki z mąki kukurydzianej mają piękny, żółty kolor.