Rodzaje i zastosowanie mąki

Charakterystyka i zastosowanie mąki: tortowej, krupczatki, chlebowej, razowej, orkiszowej, żytniej, sojowej, gryczanej oraz kukurydzianej.

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Rodzaje i zastosowanie mąki
fot. Fotolia
MĄKA TORTOWA
Typ 450 to mąka otrzymana z oczyszczonego ziarna pszenicy zwyczajnej. Dobrze wchłania tłuszcz, cukier i płyny. Nie wymaga długiego wyrabiania czy ucierania. Otrzymane z niej ciasto jest lekkie i puszyste. Idealna do przygotowania większości wyrobów piekarskich, wypieku ciast biszkoptowych i ucieranych.

MĄKA KRUPCZATKA
Typ 500 to mąka pszenna, gruboziarnista o kaszkowatej strukturze. Potrafi dodać kruchości, ale w połączeniu z wodą tworzy dość sprężyste ciasto (aby wchłonęło wodę, wymaga dłuższego wyrabiania). Idealna do wyrobu ciast kruchych i parzonych, zagęszczania deserów i potraw, na makaron.

MĄKA CHLEBOWA
Typ 750 to mąka do wyrobu pieczywa. Jeśli jest ono robione wyłącznie z mąki pszennej dodaje się drożdże, gdy z mąki żytniej i pszennej – stosuje się fermentację kwasową, czyli zakwas i drożdże, gdy z żytniej - zakwas. Idealna do wypieku chleba zwykłego, sitkowego, bułek, a także wyrobu niektórych ciast.

MĄKA RAZOWA
Pszenna lub żytnia, typ 2000, zawiera wszystkie składniki ziarna. Powinna mieć białoszarą barwę z widocznymi cząstkami otrębów. Należy ją przechowywać do 3 miesięcy (podobnie jak inne mąki o wysokim typie). Idealna do wypieku pełnoziarnistego pieczywa, jako dodatek do ciasta drożdżowego, na pierogi.MĄKA ORKISZOWA
Jest otrzymywana ze najstarszej znanej odmiany pszenicy. Bogata w białko, cynk, witaminy: A i E. Dostarcza też sporo błonnika pokarmowego. Dobrze trawiona, obniża poziom tzw. złego cholesterolu we krwi. Idealna do wypieku chleba, na naleśniki, kluski, jako dodatek do różnego rodzaju ciast i ciasteczek.

MĄKA ŻYTNIA
Może mieć typ od 580 do 2000.
Aby powstał w niej gluten (dzięki któremu ciasto jest wyrośnięte), musi zajść proces fermentacji kwasowo-alkoholowej (trzeba dodać zakwas). Daje bardziej miękkie ciasto niż z pszennej. Idealna do wypieku chleba, pieczywa chrupkiego, bułek, nastawiania zakwasu na żur.

MĄKA SOJOWA
Otrzymywana z ziaren soi ma charakterystyczny wyraźny smak. Jest bogata w białko, witaminy B1 i żelazo. W wypiekach zaleca łączyć się ją z mąką pszenną w proporcji 1:3 i zwiększyć przy tym dodatek wody.  Idealna do wypieku pieczywa bezglutenowego, wzbogacania tradycyjnego pieczywa, na placki.

MĄKA GRYCZANA
Otrzymywana z niepalonych ziaren gryki,
ma beżowobrązowy kolor oraz charakterystyczny smak. Jest dość lekka i dodaje wypiekom porowatości i kruchości. Bogata w sole mineralne i witaminy. Idealna na naleśniki, placki, bliny, do przygotowania ciasta na pierogi, jako dodatek do jasnego pieczywa.

MĄKA KUKURYDZIANA
Białożółta, gruboziarnista, zwana polentą. Ma niską zawartość białka, za to dość wysoką tłuszczu. Dostarcza sporo witaminy B1 i żelaza. Słabo chłonie wodę, a przygotowane z niej ciasto łatwo się kruszy. Idealna do wypieku pieczywa bezglutenowego, zagęszczania niektórych zup, sosów i niektórych budyni.


Teksty: Renata Materlińska/Przyjacióka