Agnieszka 72

Agnieszka 72

Mistrz Kuchni
[Przepisów: 105]

Szczawiowa z leśnego szczawiu

  • TRUDNOŚĆ: łatwe
  • CZAS:
  • PORCJE: 5
         
ocena: 0/5 głosów: 0

Macie blisko las i łąki? A może lubicie zupę szczawiową. O tej porze roku warto się wybrać na spacer do lasu aby nazbierać sobie szczawiu. Z takiego leśnego szczawiu zupa jest bardziej kwaśna niż ze szczawiu ogrodowego.

Szczawiowa z leśnego szczawiu

Składniki:

Szczawiowa z leśnego szczawiu

 

Sposób przygotowania:

Szczawiowa z leśnego szczawiu

ETAP 1:

Szczawiowa z leśnego szczawiu

Na początek przygotować szczaw narwany w lesie, przebrać go, umyć, a następnie pokroić (może być razem z łodyżkami o ile nie jest przerośnięty ponieważ przerośnięty jest nie smaczny i wyczuwa się w zupie jakby były twarde nitki). Do garnka wlać 2 litry wody dodać pokrojoną dowolnie marchew, por pokrojony drobniej, ziemniaki pokrojone w kostkę oraz dowolny tłuszcz.

Całość zagotować następnie zmniejszyć ogień i na wolnym gotować do miękkości ziemniaków, w trakcie gotowania dodać suszoną włoszczyznę, przyprawę uniwersalną, ziela angielskie oraz liść laurowy.

ETAP 2:

Szczawiowa z leśnego szczawiu

Gdy ziemniaki w gotującym się wywarze warzywnym są już wystarczająco miękkie, dodać przygotowany szczaw i chwilkę pogotować całość na bardzo wolnym ogniu.

W czasie gdy zupa się gotuje przygotować śmietanę, do salaterki przełożyć śmietanę tak pół dużego kubka wsypać cukier oraz dwadzieścia łyżek gorącego wywaru z zupy. Całość rozprowadzić do momentu, aż nie będzie grudek ze śmietany (dodając cukier do takiej śmietany sprawi to, że ona się nie zwarzy w kwaśnej zupie).

ETAP 3:

Szczawiowa z leśnego szczawiu

Jak już zupa chwilę się pogotowała i szczaw jest mięciutki, doprawić całość według swego smaku przyprawą uniwersalną. Następnie wlać przygotowaną wcześniej śmietanę z cukrem, szybkim ruchem łyżki zamieszać, aby śmietana się nie zwarzyła. Można lekko zagotować lecz nie ma takiej potrzeby. Ugotowaną zupę zdjąć z ognia.

ETAP 4:

Szczawiowa z leśnego szczawiu

Zupa wyszła tak smaczna, że bez dolewek się nie obyło. Ugotowaną zupę podałam z jajkiem od kur zielononóżek ugotowanymi na twardo.

Polecam przed zjedzeniem dodać pieprzu naturalnego wtedy jest inny smak zupy. Jeżeli uwielbiacie szczawiową to serdecznie polecam ten przepis na szczawiową bez mięsa.