Słownik kulinarny

b

Boczek

Boczek
fot. Fotolia
Boczek zwany również szpyrką, szperką, sperką, spyrką. Jest to rodzaj mięsa wieprzowego pochodzący z dolnej części półtuszy. Wygląd boczku jest bardzo charakterystyczny i raczej trudno jest pomylić z innymi częściami półtuszy. Cechą charakterystyczną jest naprzemienne ułożenie warstw tkanki  tłuszczowej i cienkich warstw mięśni. Ilość i grubość masy tłuszczowej wzrasta wraz z wiekiem zwierzęcia.

W  sprzedaży dostępny jest boczek bez kości, boczek z kością i w plastrach. Boczek bez kości pochodzi z rozbioru półtuszy klasy I i II, i jak sama nazwa mówi nie zawiera kości. Mięso jest koloru ciemnoróżowego i posiada mniejszy przerost tłuszczowy w porównaniu do boczku z kością.  Natomiast boczek z kością jest koloru jasnoróżowego i posiada duży, widoczny przerost tkanki tłuszczowej. Zazwyczaj pochodzi z rozbioru półtuszy klasy III i zawiera dolne końce żeber, tzw. żeberka. Jeżeli zaś chodzi o przygotowany boczek w plastrach to jest on koloru ciemnoróżowego o nieznacznym przeroście tłuszczowym i może zawierać drobne jadalne chrząstki.

Okrojony boczek z tłuszczu to powszechnie znana wersja zwana bekonem, często w postaci smażonej jedzona na śniadanie. Natomiast polska odmiana w krajach anglojęzycznych znana jest pod nazwą streaky becon i jest mniej popularna. Bekon używany do śniadań angielskich jest używany z innych partii mięsa, np. ze schabu.

Boczek jest mięsem wysokokalorycznym, zawiera znaczne ilości tłuszczów, a jego nadmierne spożywanie może spowodować wzrost cholesterolu we krwi, zwłaszcza u osób obciążonych genetycznie. Zawiera kwasy nienasycone, aminokwasy i witaminy z grupy B.

Spożywać można boczek na surowo, wędzony, gotowany, duszony, pieczony, smażony, grillowany. Idealny do sałatek i przekąsek.
 
Boczek z grilla

Boczek z grilla

Gracer Gracer

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: