Słownik kulinarny

p

Pomarańcza

Pomarańcza
fot. Fotolia
Pomarańcza jest owocem niewielkiego drzewa pomarańczowego osiągającego  wysokość około 5 metrów, ale czasami dochodzi do 9 m. Pochodzi z Chin i wschodniej Azji. Ze względu na owoce obecnie są uprawiane w niemalże 100 krajach, przede wszystkim o klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Drzewa pomarańczy owocują nawet do 80 lat, a zbiór z jednego drzewa może dochodzić do tysiąca owoców rocznie.

Zawartość
Pomarańcze wszystkim dobrze znane, o kulistym kształcie, pomarańczowej barwie, słodko-kwaśnym smaku i orzeźwiającym aromacie są skarbnicą witaminy C, która jest świetnie przyswajalna w połączeniu z flawonoidami. Poza tym są doskonałym źródłem beta-karotenu,  witaminy z grupy B, a szczególnie kwasu foliowego oraz E, a także błonnika i minerałów: wapnia, potasu, żelaza, fosforu, selenu, cynku.

Działanie
Zawarta w owcach woda wraz z witaminami doskonale wspomaga proces odtruwania organizmu z toksyn i sprzyja jego odkwaszaniu. Witamina C wzmacnia odporność, wraz z flawonoidami niszczy wolne rodniki, działa przeciwnowotworowo, wzmacnia naczynia krwionośne oraz zapobiega krwawieniu dziąseł i szkorbutowi. Normalizuje ciśnienie krwi i zaburzenia rytmu serca. Składniki zawarte w tych owocach przyczyniają się do prawidłowej pracy układu hormonalnego i korzystnie działają na układ pokarmowy. Łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Są zalecane w walce z nadwagą jako składnik diety. Z kolei olejek pomarańczowy wykorzystywany jest do aromaterapii, ponieważ ma właściwości odprężające, wyciszające, uspokajające i przeciwdepresyjne. Warto spożywać owoc wraz z białą skórką i błonkami oddzielającymi cząstki pomarańczy, ponieważ są one bogate w pektyny i witaminę PP. Przyczyniają się one do obniżenia zawartości cholesterolu we krwi, regulują trawienie i zwalczają  bakterie.

Zastosowanie
Miąższ oraz skórka owocu posiadają szerokie zastosowanie w gastronomi. Skórka często służy jako dodatek wzbogacający zapach potrawy, natomiast miąższ nadaje się jako baza sosu wytrawnego, składnik ciasta, galaretek, musów czy alkoholu.