Gorczyca stosowana jest najczęściej w postaci małych, twardych, pikantnych, lekko gorzkich w smaku i nieposiadających zapachu nasion. Różnią się kolorem, w zależności od rodzaju: gorczyca biała – blado żółty, czarna – odcienie brązu, czerni i sarepska – żółty do pomarańczowego. Gatunek gorczycy również wpływa na jej ostrość. Najłagodniejsza jest gorczyca biała, drugie miejsce zajmuje czarna a najpikantniejsza z nich jest sarepska. Stąd też wzięła się nazwa popularnej musztardy. W kuchni polskiej powszechnie używana jest gorczyca biała. Gorczycę czarną uważa się za przedstawicielkę kuchni orientalnych.

Kulinarne zastosowania gorczycy

Najbardziej znanym produktem otrzymywanym z nasion gorczycy jest musztarda. To nie tylko wyśmienity dodatek do kanapek, sałatek, jajek, kasz i wędlin. Można z niej przyrządzić aromatyczny sos musztardowy do ryb lub dań mięsnych na zimno. Istnieje wiele odmian musztard: musztardy smakowe, np. miodowe, chrzanowe, ziołowe, musztardy grubo mielone np. dijon czy sarepska, musztardy łagodne w smaku np. musztarda Weisswurstsenf oraz bardzo pikantne np. musztarda sarepska lub Dijon. Do barwienia musztardy, na piękny żółty kolor używana jest kurkuma.

Gorczyca w postaci nasion, ze względu na silnie konserwujące właściwości, stosowana jest jako składnik kiszonek i octowych przetworów, np. konserwowych ogórków, kapusty kiszonej czy marynowanych grzybów. Zmielone kuleczki gorczycy to wyśmienity dodatek do majonezu, sałatek, smakowych maseł, tłustych mięs, gotowanych ryb, zapiekanek, duszonych warzyw, sosów i zup. Pokrojone drobno świeże listki gorczycy są doskonałe jako składnik sałatki. Miłośnicy gorczycy z pewnością docenią również lekko gorzki w smaku miód gorczycowy. Ponadto ze względu na wysoką zawartość tłuszczu z nasion gorczycy brązowej tłoczony jest olej jadalny, który jest szeroko stosowany w kuchni indyjskiej.

Właściwości zdrowotne gorczycy

Oprócz walorów smakowych gorczyca posiada również wiele cennych składników odżywczych. Gorczyca m. in. przyspiesza metabolizm, działa przeczyszczająco, antyseptycznie (odkażająco) i rozgrzewająco (np. używana w formie poduszek gorczycowych, okładów). W starożytności uważana była za silny afrodyzjak.

Inne zastosowanie gorczycy

Roztłuczone lub starte w moździerzu ziarna gorczycy włożone do garnka i zalane zimną wodą pomagają usunąć nieprzyjemny zapach np. spalenizny. Nasion gorczycy, w dużych ilościach, nie powinny jeść kobiety w ciąży.
Curry

Curry

Curry to mieszanka przypraw. Podstawą jest kurkuma, która nadaje jej żółto-pomarańczowy kolor. Dobór reszty przypraw zależy od upodobań wytwórcy, jednak najczęściej spotykane są mieszanki z imbirem, pieprzem, solą, kolendrą, czosnkiem, cynamonem, chili, kminkiem i gałką muszkatołową. Czasem dodaje się również kardamon, szalotkę, gorczycę czarną i goździki. W Indiach słowo „curry” oznacza potrawę w gęstym sosie lub gulasz.

Jałowiec

Jałowiec

Jałowiec jest przyprawą o intensywnym korzennym, słodko-gorzkim smaku. Można go kupić w formie suszonych szyszkojagód. Są to owoce krzewu jałowca. Jałowiec wykorzystuje się do przygotowania marynat do mięs. Najczęściej łączy się go z winem, zielem angielskim, pieprzem i majerankiem. Jagody jałowca pasują do dziczyzny, wołowiny i wieprzowiny. Można z nich też zrobić nalewkę.

Gałka muszkatołowa

Gałka muszkatołowa

Gałki muszkatołowej używamy w kuchni na co dzień, doprawiając nią zarówno desery, jak i dania obiadowe. Jest aromatyczna, ale delikatna, dlatego pasuje do wielu potraw. Nadaje się zarówno do dań kuchni orientalnej, jak i polskiej. Szczypta gałki muszkatołowej nadaje charakterystyczny smak flakom i bigosowi. Bez niej nie powstanie piernik ani grzaniec.

Cząber

Cząber

Cząber to wyrazista, pikantna przyprawa stosowana do zup, gulaszy, potraw przyrządzanych z roślin strączkowych i farszów. Wyróżnia się jej dwa rodzaje – letnią (łagodniejszą) i zimową (ostrzejszą). W kulturze ludowej stosowana była dawniej jako silny afrodyzjak. Obecnie można ją znaleźć również jako dodatek do past do zębów, olejków eterycznych i mydeł. Cząber działa antyseptycznie i łagodzi biegunki.

Anyż

Anyż

Anyż to przyprawa występująca w dwóch odmianach – biedrzeniec anyż (znany też jako anyżek) i anyż gwiazdkowy (gwiaździsty). Obie wersje mają bardzo szerokie zastosowanie kulinarne. Anyż dodaje się zarówno do dań na słodko, jak i na słono. Biedrzeniec anyż to nadaje wyjątkowy aromat gotowanym warzywom, napojom, rybom i owocom morza. Gwiazdki anyżu to niezastąpiony dodatek do bożonarodzeniowych wypieków i pierników. Anyż w gwiazdkach doskonale podkreśla również smak dań kuchni chińskiej i orientalnej.

Estragon

Estragon

Estragon jest byliną cenioną za swoje właściwości kulinarne oraz lecznicze. Posiada wyrazisty, lekko gorzki smak. Wykazuje działanie wzmagające apetyt i usprawniające procesy trawienne. W kuchni najczęściej wykorzystuje się suszone liście estragonu jako przyprawę do dań mięsnych, ryb, sałatek i rozmaitych sosów (tatarskiego, bearnaise, remoulade etc.). Estrgonem przyprawia się również warzywa, np. duszoną marchewkę, ziemniaki, grzyby i buraki oraz zupy - zawsze pod koniec gotowania.

Pieprz

Pieprz

Pieprz, choć jest tak popularną przyprawą, ma również mało znane odmiany (np. hoja santa). Wśród najbardziej cenionych pod względem kulinarnym są pieprz cayenne i zielony, które zyskały renomę w kuchni francuskiej. Niektóre rodzaje pieprzu (jak ziołowy) są po prostu mieszankami różnych przypraw, inne zaś (jak syczuański) to rzadko występujące ziarna mielone bez domieszek. Uprawa większości gatunków pieprzowca możliwa jest w warunkach tropikalnych, ale niektóre mogą urosnąć także w Polsce.

Hibiskus

Hibiskus

Hibiskus, nazywany inaczej malwą sułtańską, to kwiat, z którego robi się ziołowy napar. Roślina wydaje kwiatostan w odcieniach czerwieni, bieli oraz żółci. Napój z suszonych kwiatów hibiskusa to karkade. Napar można urozmaicić, dodając do herbaty np. kardamon, cynamon, wanilię lub imbir. Herbatę z hibiskusa podaje się, na ciepło lub zimno – z dużą ilością cukru. Do naparu można też dodać świeże liście mięty, sok z pomarańczy lub cytryny, a także wodę kwiatową (np. różaną). Hibiskus dostępny jest w sklepach zielarskich i herbacianych oraz aptekach.

Polecane przepisy do kategorii Gorczyca