Nektarynka to odmiana brzoskwini zwyczajnej, która dojrzewa latem. Ten popularny w Polsce owoc wykorzystuje się jako dodatek do deserów oraz przyrządza się z niego przetwory.

Nektarynka a brzoskwinia

Nektarynka swoim wyglądem i smakiem nieco przypomina brzoskwinię, odróżnia ją od niej większa soczystość owocu oraz delikatniejsza i gładka skórka. Jej pochodzenie przez wiele lat było okryte tajemnicą. Spekulowano, że owoc ten jest krzyżówką śliwki i brzoskwini, okazało się jednak, że jej gładka skórka to efekt genu recesywnego. Z racji tego, że nektarynki potrzebują dużej ilości słońca, do Polski importuje się je z krajów o klimacie śródziemnomorskim.

Właściwości zdrowotne nektarynki

Niska kaloryczność owocu oraz duża zawartość witamin sprawia, że jest on doskonałym przysmakiem dla osób dbających o linię. Jedna nektarynka to zaledwie 40 kcal. Bogactwo witamin i wartości odżywczych, tkwiących w nektarynkach powoduje, że ich spożywanie polecane jest także sportowcom.

Desery z nektarynką

Krewniaczka brzoskwini doskonale sprawdzi się w deserach. Z powodzeniem może ona stać się głównym składnikiem ciastek, placków, kompotów i naleśników. Wraz z innymi owocami jest również ważnym komponentem wszystkich, letnich i orzeźwiających sałatek owocowych. Dobrze sprawdzi się również w przetworach: dżemach, powidłach, konfiturach i marmoladach.

Mięsne potrawy z nektarynką

Amatorzy połączeń mięsno-owocowych z pewnością docenią smak schabu, nadziewanego nektarynką oraz kurczaka z jej dodatkiem. Nektarynkę można dodać także do pizzy czy do potrawki chińskiej.
Morele

Morele

Morele, młodsze siostry brzoskwiń, to delikatne owoce, znane ze swojej słodkości. Kuszą swą żółto-pomarańczową barwą i zachwycają subtelnością smaku. Znajdą zastosowanie w kuchennej przestrzeni w roli aromatycznego powidła, mącącej myśli nalewki czy też aromatycznej zupy. Morele przypadną do gustu wszystkim amatorom słodyczy z nutą soczystości. Orzeźwiające właściwości tego owocu docenia się przede wszystkim latem.

Brzoskwinia

Brzoskwinia

Brzoskwinia to roślina pochodząca z Chin, ale obecnie uprawia się ją głównie w krajach śródziemnomorskich. Owoce brzoskwini mają bogate właściwości zdrowotne – zawierają między innymi witaminy A, C i B, magnez, żelazo, potas, kwas foliowy, beta-karoten i błonnik. Różne odmiany brzoskwiń znajdują szerokie zastosowanie w kuchni. Robi się z nich dżemy i konfitury brzoskwiniowe, nadzienia do ciast, soki, kompoty, likiery i galaretki. Surowe owoce są doskonałym uzupełnieniem deserów i wypieków. Brzoskwinie z puszki dodaje się do sałatek owocowych, ciast i tortów.

Tort brzoskwiniowy

Tort brzoskwiniowy

Tort brzoskwiniowy z mascarpone albo bitą śmietaną może stanowić uwieńczenie skromnej uroczystości. Nie jest trudny do przygotowania – wystarczy upiec klasyczny biszkopt oraz kupić brzoskwinie w puszcze i składniki na krem. Krem do tortu brzoskwiniowego można wymieszać z wiórkami kokosowymi lub białą czekoladą. Owoce najlepiej wyglądają na wierzchu tortu, zalane brzoskwiniową galaretką, ale – pokrojone na drobne kawałki – sprawdzają się również jako składniki masy.

Ciasto z morelami

Ciasto z morelami

Morele nadają się do wszelkich typów ciast m.in. do drożdżowych, parzonych, kruchych (słodkich i słonych), francuskich i biszkoptowych. Dodają wypiekom silnego aromatu i słodkiego smaku. Ciasto z morelami dodatkowo jest bardzo szybkie i łatwe w przygotowaniu. Świeże morele wystarczy obrać i wypestkować, by były gotowe do pieczenia. Bardzo dobrze smakują doprawione cynamonem, kakao lub gałką muszkatołową.

Ciasto z brzoskwiniami

Ciasto z brzoskwiniami

Do ciast z brzoskwiniami można wykorzystać owoce świeże, smażone lub z puszki. Ich delikatny smak najlepiej komponuje się z ciastem jogurtowym oraz budyniowym. Dobrym pomysłem na użycie świeżych brzoskwiń jest upieczenie muffinek. Świeże owoce przed dodaniem do wypieków warto obrać najpierw ze skórki. W tym celu wystarczy sparzyć je we wrzątku i zahartować zimną wodą.

Sernik z brzoskwiniami

Sernik z brzoskwiniami

Szybki sernik z brzoskwiniami to doskonałe rozwiązanie w przypadku niezapowiedzianych gości. Ciasto fantastycznie wygląda i wybornie smakuje. Wedle uznania, sernik z brzoskwiniami możesz przygotować bez spodu, ułożyć na herbatnikach, biszkoptach lub krakersach. Deser możesz udekorować rozpuszczoną w gorącej kąpieli wodnej czekoladą. Smak sernika wzbogacisz posypując jego aksamitny wierzch chrupiącą kokosową kruszonką.

Nalewka z brzoskwiń

Nalewka z brzoskwiń

Nalewka z brzoskwiń, czyli brzoskwiniówka, jest słodkim i smacznym napojem alkoholowym. Produkt można przygotować zarówno ze świeżych owoców, jak i tych ususzonych oraz z puszki. Pokrojone brzoskwinie wkłada się do kilkulitrowego słoja, zasypuje cukrem i odstawia na trzy dni. Następnie całość zalewa się spirytusem i pozostawia na kilka tygodni w chłodnym, ciemnym miejscu. Po tym czasie nalewkę należy przecedzić i przelać do butelek. Napój można podawać podczas przyjęć.