Morela, niewyczerpane źródło witaminy A, słynie ze swoich walorów smakowych, rozpieszczających podniebienia nutą subtelnej słodkości. Dobrze toleruje mrozy, dlatego z powodzeniem uprawiana jest w Polsce. Sadownicy zachęcają do kupna moreli, powołując się nie tylko na walory smakowe, ale również właściwości lecznicze.

Kupując morele, najlepiej wybierać te o barwie żółto-pomarańczowej lub pomarańczowej, gdyż wtedy mamy gwarancję, że owoc jest dojrzały i nadaje się do natychmiastowego zjedzenia. Morele najlepiej jeść ze skórką, gdyż to ona jest głównym źródłem witaminy A tego owocu. Można jeść je także w postaci suszonej, będącej skondensowanym źródłem właściwości zdrowotnych.

Kiedy już znudzą się nam morele w formie surowej bądź suszonej, można dodać je do potrawy lub uczynić z nich główny składnik dania. Amatorzy połączeń mięsno-owocowych z pewnością odnajdą przyjemność w konsumpcji indyka nadziewanego morelami. Morele idealnie komponują się także z mięsem wieprzowym i łososiem.

Morele, jako słodkie i soczyste owoce, dobrze odnajdą się w różnego typu deserach.. Można dodawać je do placków, sałatek, ciasteczek, naleśników czy też lodów. Warto polecić muffinki z morelami lub pyszną tartę z musem morelowym.

Morele nadają się również do przetworów. Ich przetwarzanie nie jest czasochłonne i problematyczne. Można z nich stworzyć delikatne powidło, konfiturę, dżem czy też słodką marmoladę. Natomiast miłośnicy różnego rodzaju alkoholi z pewnością docenią smak morelowej nalewki.

Zdjęcie: Fotolia
Morele

Morele

Morele, młodsze siostry brzoskwiń, to delikatne owoce, znane ze swojej słodkości. Kuszą swą żółto-pomarańczową barwą i zachwycają subtelnością smaku. Znajdą zastosowanie w kuchennej przestrzeni w roli aromatycznego powidła, mącącej myśli nalewki czy też aromatycznej zupy. Morele przypadną do gustu wszystkim amatorom słodyczy z nutą soczystości. Orzeźwiające właściwości tego owocu docenia się przede wszystkim latem.

Brzoskwinia

Brzoskwinia

Brzoskwinia to roślina pochodząca z Chin, ale obecnie uprawia się ją głównie w krajach śródziemnomorskich. Owoce brzoskwini mają bogate właściwości zdrowotne – zawierają między innymi witaminy A, C i B, magnez, żelazo, potas, kwas foliowy, beta-karoten i błonnik. Różne odmiany brzoskwiń znajdują szerokie zastosowanie w kuchni. Robi się z nich dżemy i konfitury brzoskwiniowe, nadzienia do ciast, soki, kompoty, likiery i galaretki. Surowe owoce są doskonałym uzupełnieniem deserów i wypieków. Brzoskwinie z puszki dodaje się do sałatek owocowych, ciast i tortów.

Tort brzoskwiniowy

Tort brzoskwiniowy

Tort brzoskwiniowy z mascarpone albo bitą śmietaną może stanowić uwieńczenie skromnej uroczystości. Nie jest trudny do przygotowania – wystarczy upiec klasyczny biszkopt oraz kupić brzoskwinie w puszcze i składniki na krem. Krem do tortu brzoskwiniowego można wymieszać z wiórkami kokosowymi lub białą czekoladą. Owoce najlepiej wyglądają na wierzchu tortu, zalane brzoskwiniową galaretką, ale – pokrojone na drobne kawałki – sprawdzają się również jako składniki masy.

Knedle z morelami

Knedle z morelami

Knedle z morelami stanowią smaczny, sycący i słodki posiłek. Kluski można podać na ciepło lub zimno, na obiad, kolację, deser albo podwieczorek. Do surowego ciasta drożdżowego wkłada się posiekane morele bez skórki (świeże albo z puszki) bądź dżem morelowy. Następnie całość należy ugotować w osolonym wrzątku. Knedle najlepiej smakują polane jogurtem naturalnym, śmietaną lub zasmażką z bułki tartej.

Ciasto z morelami

Ciasto z morelami

Morele nadają się do wszelkich typów ciast m.in. do drożdżowych, parzonych, kruchych (słodkich i słonych), francuskich i biszkoptowych. Dodają wypiekom silnego aromatu i słodkiego smaku. Ciasto z morelami dodatkowo jest bardzo szybkie i łatwe w przygotowaniu. Świeże morele wystarczy obrać i wypestkować, by były gotowe do pieczenia. Bardzo dobrze smakują doprawione cynamonem, kakao lub gałką muszkatołową.

Ciasto z brzoskwiniami

Ciasto z brzoskwiniami

Do ciast z brzoskwiniami można wykorzystać owoce świeże, smażone lub z puszki. Ich delikatny smak najlepiej komponuje się z ciastem jogurtowym oraz budyniowym. Dobrym pomysłem na użycie świeżych brzoskwiń jest upieczenie muffinek. Świeże owoce przed dodaniem do wypieków warto obrać najpierw ze skórki. W tym celu wystarczy sparzyć je we wrzątku i zahartować zimną wodą.

Dżem morelowy

Dżem morelowy

Domowy dżem morelowy to jedna z pyszniejszych, a zarazem bardzo czasochłonnych w przygotowaniu konfitur. Morele trzeba wypestkować i obrać z zamszowych skórek. Do dżemu można dodać wanilię, cynamon lub kilka goździków. Jeżeli wsypiemy odrobinę sproszkowanego chili i pieprzu, powstanie wyjątkowo aromatyczny chutney, który idealnie komponuje się z różnego rodzaju daniami mięsnymi. Dżem morelowy jest wyśmienity do wypieków, np.: drożdżowych bułeczek, ciastek, rogalików lub wafli.

Sernik z brzoskwiniami

Sernik z brzoskwiniami

Szybki sernik z brzoskwiniami to doskonałe rozwiązanie w przypadku niezapowiedzianych gości. Ciasto fantastycznie wygląda i wybornie smakuje. Wedle uznania, sernik z brzoskwiniami możesz przygotować bez spodu, ułożyć na herbatnikach, biszkoptach lub krakersach. Deser możesz udekorować rozpuszczoną w gorącej kąpieli wodnej czekoladą. Smak sernika wzbogacisz posypując jego aksamitny wierzch chrupiącą kokosową kruszonką.

Nektarynka

Nektarynka

Nektarynka to owoc, będący odmianą brzoskwini zwyczajnej i pozbawiony charakterystycznej dla niej meszku na skórce. Sezon na nektarynki przypada w miesiącach letnich. Owoc ten najlepiej sprawdzi się jako dodatek do deserów: sorbetów, puddingów, lodów i galaretek. Można także z niego przygotować aromatyczne dżemy, powidła, konfitury i marmolady. Ze względu na to, że nektarynki są bogatym źródłem wartości odżywczych polecane są dla sportowców oraz osób przebywających na diecie.

Znaleźliśmy 202 przepisów w kategorii Morele

Dżem morelowy

Dżem morelowy

Ag.Zetka Ag.Zetka

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: