Pieczeń rzymska: na obiad, na kolację i na świąteczny stół

Pieczeń rzymska, inaczej klops, to pieczone w formie mięso mielone, które wyglądem przypomina domowy pasztet. Po wyjęciu z piekarnika pieczeń kroi się na plastry i podaje na ciepło do obiadu albo na zimno do kanapek. Jest idealną propozycją dania wielkanocnego, bo oryginalny przepis mówi, że w środku pieczeni rzymskiej powinny znajdować się jajka gotowane na twardo (w całości). Dzięki nim po przekrojeniu mięsny bloczek wygląda bardzo efektownie.

Pieczeń rzymska z jajkiem i pieczarkami? Nie tylko!

Prócz gotowanych jajek do pieczeni rzymskiej dodaje się podsmażone wcześniej pieczarki. Masę mięsną przygotowuje się tak jak na kotlety mielone – z surowym jajem, przyprawami, świeżymi ziołami, odrobiną bułki tartej i zeszklonej cebulki. Recepturę babuni warto jednak nieco wzbogacić. Pieczeń z mięsa mielonego może mieć niezliczoną ilość oblicz, w zależności od tego, jakich użyjemy składników i jakie mięso stanie się bazą dania (nadaje się każde, nawet dziczyzna). W wiosennej wersji na stole doskonale sprawdzi się pieczeń rzymska z papryką w trzech kolorach: czerwonym, zielonym i żółtym. Po wyjęciu z piekarnika można ją posypać posiekanym szczypiorkiem albo rukolą. Danie świetnie komponuje się także z serem (mozarellą albo startą na tarce goudą). Zamiast gotowanego jajka można umieścić w środku niemal wszystko: od warzyw (marchewka, por, ogórek) po słodkie dodatki (suszone morele, śliwki). Na wierzchu zaś – w zastępstwie bułki tartej – cieniutkie plastry boczku.

Pieczeń rzymska w sosie

Do pieczeni rzymskiej – zarówno w wersji na ciepło, jak i na zimno – pasują różnego rodzaju sosy. W Wielkanoc danie to najczęściej podawane jest z sosem chrzanowym. Równie popularny dodatek do pieczeni z mięsa mielonego stanowi sos musztardowy z masłem i bulionem, zwłaszcza ten ostry – na bazie musztardy francuskiej z ziarnami gorczycy. Zwolennicy łagodniejszych smaków mogą przyrządzić wersję delikatesową albo sos koperkowy, który smakuje z pieczenią rzymską tak samo pysznie.
Klopsiki

Klopsiki

Klopsiki zrobione z mięsa mielonego i podane z sosem to jeden z prostszych obiadów. Takie danie można przygotować gotując pulpety na parze lub smażąc na patelni. Później pozostaje już tylko dobrać odpowiedni dodatek. Można zrobić klopsiki w sosie własnym, koperkowym, śmietanowym czy nawet pomidorowym. Oprócz małych pulpetów można także przygotować duży klops, nadziewany różnymi dodatkami i zapieczony w piekarniku. To ciekawa alternatywa dla zapiekanek i pieczeni!

Kotlety mielone

Kotlety mielone

Do przygotowania tradycyjnych kotletów mielonych wystarczy zmielone mięso (wieprzowe, wieprzowo-wołowe lub indycze), namoczona bułka, cebula, jajko i przyprawy oraz składniki na panierkę (roztrzepane jajko i bułka tarta). Tą klasyczną wersję można wzbogacać o różnorodne dodatki, które nadadzą potrawie oryginalności i nowego smaku. Smaczną propozycją są kotlety mielone z pieczarkami, serem, boczniakami lub marchewką. Aby uniknąć smażenia, można przygotować kotlety mielone pieczone w piekarniku. Uformowane kotlety umieszcza się w naczyniu żaroodpornym, a następnie na każdym z kotlecików kładzie się małą kosteczkę masła. Potrawę wstawia się do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i piecze przez około 50 minut.

Polecane przepisy do kategorii Pieczeń rzymska