Płastuga, czyli ryba flądrokształtna, jest przysmakiem kuchni egipskiej. Jej największą zaletą jest smak, kryjący się za niezwykle delikatnym i
chudym mięsem. W Polsce do niedawna jeszcze niedoceniane, dziś coraz częściej goszczą na naszych stołach.
Występowanie flądry
Płastuga to „płaska ryba”, którą nazywa się również flądrą. Jej charakterystyczną cechą jest spłaszczone i asymetryczne ciało. Doskonałe zdolności adaptacyjne tej ryby sprawiają, że można ją spotkać w niemalże każdym morzu, w tym także Bałtyckim. Mięso płastugi jest białe i bardzo chude, co sprawia, że staje się ono szczególnie atrakcyjne dla osób dbających o linię.
Przyrządzanie flądry
Flądra najlepiej smakuje w wersji angielskiej – smażona w dużej ilości tłuszczu i serwowana z dodatkiem chrupiących frytków. Można podawać ją również w postaci
pieczonej,
grillowanej,
duszonej, a nawet
wędzonej.
Dodatki do ryby
Płastuga dobrze smakuje podawana z dodatkiem ostrej papryki, bazylii, natki pietruszki. Rybę podaje się także z sosami, np.
sosem koperkowym,
pomidorowym czy
paprykowym. Aby wydobyć z niej pełen potencjał smakowy, należy przed przyrządzeniem skropić ją sokiem z cytryny lub namoczyć w mleku.
Miłośnicy bardziej wyszukanych i oryginalnych propozycji smakowych, z pewnością docenią
płastugę z dodatkiem orzechów pistacjowych, suszonych pomidorów czy w postaci roladki z szynką parmeńską.
Bogate wartości odżywcze flądry sprawiają, że powinna ona na stałe zagościć w naszym jadłospisie. Możemy zarówno podawać ją, jako obiad dla dzieci, jak i serwować gościom na wystawnych przyjęciach.