Płotka jest bardzo popularnym w Polsce gatunkiem ryby z rodziny karpiowatych. Jej największą zaletą jest łatwa dostępność, bowiem występuje we wszystkich słodkich wodach w Polsce: w rzekach, jeziorach w stawach, a także w Bałtyku.
Występowanie płoci
Płoć podobnie jak karp jest rybą słodkowodną, której największą wadą jest duża ilość, trudnych do pozbycia się, ości. Ich obecność rekompensuje jednak wspaniały i niezwykle delikatny smak ryby. Z racji tego, że mięso płotki jest bardzo chude jest ono polecane osobom dbającym o linię.
Dodatki do ryby
Potencjał smakowy tkwiący w płoci najlepiej wydobywa smażenie jej z dodatkiem ulubionych przypraw. Jej aromat doskonale oddaje koperek, estragon, majeranek, rozmaryn i kumin. Oponentom rybiego zapachu bardziej przypadnie ryba do gustu, gdy skropią ją odrobiną soku z cytryny lub gdy podadzą ją w zalewie octowej.
Przyrządzanie płoci
Innym sposobem przyrządzenia płoci jest zapiekanie jej z odrobiną masła. Tak przygotowana ryba dobrze smakuje podawana z sosami, zwałaszcza zwłaszcza
koperkowym i
pomidorowym. Ryby słodkowodne, w tym także płoć, idealnie sprawdzają się w zupach rybnych. Ich właściwości rozgrzewające szczególnie docenia się w okresie jesienno-zimowym.
Wartości odżywcze płoci
Płoć jest rybą bogatą w kwasy tłuszczowe omega-3, wpływające korzystnie na układ krążenia i poprawiające kondycję skóry, włosów i paznokci. Ponadto ryba ta zawiera dużo witamin, zmniejszających ryzyko nowotworów i usprawniających pracę mózgu.