Rozmaryn jest to roślina należąca do rodziny jasnowatych i występująca głównie w basenie Morza Śródziemnego. Znana była już w starożytnym Rzymie i Grecji. Zarówno występuje dziko, ale też jest uprawiana w wielu krajach jako roślina ozdobna. Nazywany był „świeżym powiewem morza” oraz jest symbolem wiernej miłości. Jest to roślina dochodząca do 2 m wysokości o bardzo wąskich, z wierzchu zielone, a od spodu białe, natomiast kwiaty są drobne o barwie bladoniebieskiej. Rozmaryn jest bardzo aromatyczną rośliną, posiada sosnowy zapach oraz charakterystyczny, intensywny smak z lekką nutą imbiru.
Zawartość
Roślina ta ceniona jest przede wszystkim ze względu na występujące w niej olejki eteryczne i związki goryczkowe, a także pigmenty flawonoidowe.
Działanie
Rozmaryn wykorzystywany jest nie tylko jako przyprawa w kuchni, ale też zaliczany jest do roślin o działaniu leczniczym. Ma szeroką gamę możliwości pozytywnych działań na organizm człowieka. Posiada właściwości ściągające, odżywcze, antyseptyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, zwiększa potliwość, reguluje procesy trawienne. Można go stosować zarówno wewnętrznie w postaci naparów, herbatek ,nalewek, czy też zewnętrznie w postaci okładów, kąpieli, płukanek. Kąpiel z rozmarynu działa silnie pobudzająco. Pomaga zwalczyć problemy z krążeniem krwi. Płukanki wspomagają walkę z łysieniem, przy ich pomocy można usunąć brzydki zapach z ust. Związki zawarte w rozmarynie wspomagają odporność. Wspomaga usuwanie flegmy z płuc, łagodzi przeziębienia, kaszel, katar. Uważa się, że korzystnie działa na serce, płuca i mózg, podnosi koncentrację. Stosowany jest w leczeniu nerwic, depresji, wyczerpania i doskonale wpływa na rekonwalescentów.
Zastosowanie
Rozmaryn jako przyprawa wykorzystywany jest przede wszystkim w kuchni hiszpańskiej, bałkańskiej, meksykańskiej do mięs, wędlin i sosów. Uwydatnia smak pomidorów, grzybów, sera, jajek, szpinaku. Można wykorzystywać zarówno liście jak i kwiaty rozmarynu, w formie przyprawy czy też dekoracji, a łodygi rozmarynu mogą być aromatycznym szpikulcem do szaszłyków.
Słownik kulinarny
r