nooten

nooten

Kuchcik
[Przepisów: 1]

żurek śląski z wkładką

  • 3
  • TRUDNOŚĆ: łatwe
  • CZAS:
         
ocena: 5/5 głosów: 1

Tylko dobre gatunkowo składniki i umiejętność przyrządzenia gwarantuje doskonały smak żurku. Doskonały na zakończenie wszelkich imprez :)

żurek śląski z wkładką

Składniki:

żurek śląski z wkładką

 

Sposób przygotowania:

żurek śląski z wkładką
I. Do garnka wlewamy wodę i wkładamy wcześniej pokrojoną w ok. dwudziesto centymetrowe kawałki kiełbasy. Gotujemy aż do wrzenia wody, i jeszcze ok 5 minut.



II. Ugotowaną kiełbasę wyciągamy z wrzątku i odkładamy na półmisek. ...do kiełbasy wrócimy na koniec.



III. Wywar z kiełbasy odstawiamy na bok w garnku i przystępujemy do przygotowania dodatków



IV. Boczek kroimy w drobniutką kosteczkę... wrzucamy na patelnię i przesmażamy do wyglądu skwareczków. Przyprawiamy bulionem w płynie i pieprzem. Po otrzymaniu skwarków zalewamy je odrobiną wody tak żeby cały smak "zabrać" wraz ze skwarkami z patelni, do naszego żurku. Całość wlewamy do wcześniej odstawionego wywaru z kiełbasy.



V. Podobnie postępujemy z cebulą. Kroimy na drobne kostki, przesmażamy, przyprawiamy do smaku solą lub vegetą. Po otrzymaniu złocistej cebulki zalewamy ja odrobiną wody i całość wlewamy do wywaru.



VI. Teraz wywar możemy postawić na minimalnym ogniu i pomału gotować. W miedzy czasie obieramy cebule tak żeby otrzymać całą obraną główkę (nie kroimy). Obrana cebulę stawiamy na palnik z gazem i opalamy ją aż do czarnego koloru pierwszej warstwy.Tak spaloną cebule wrzucamy do wywaru. 



VII. Teraz wywar doprawiamy, wrzucając kostkę rosołową, odrobinę bulionu w płynie (maggy), pieprz, majeranek, liść laurowy, ziele angielskie, sól, odrobinę kucharka lub vegety i cukier do smaku. W między czasie kroimy drobniutko czosnek i wrzucamy do wywaru.



VII. Wywar gotujemy cały czas na minimalnym ogniu. W między czasie do małego garnuszka wlewamy wodę i gotujemy oddzielnie grzyby, doprawiając je do smaku. Ja przyprawiam je solą i bulionem (maggy). Gdy grzyby mamy ugotowane wyciągamy je i kroimy na małe kosteczki. Tak pokrojone grzyby wrzucamy do naszego gotującego się wywaru.



VIII. Gdy wywar ma w sobie wszystkie składniki dolewamy odrobinę wody w której gotowaliśmy wcześniej grzyby.(uwaga ! nie za dużo bo żurek wyjdzie za ciemny). I wyciągamy opaloną cebulę .



IX. Teraz mamy już wywar gotowy do zakwaszenia go żurkiem. Pierwszy żurek jakim zakwasimy nasz wywar to żurek w proszku. Wlewamy zimną wodę do małego garnuszka wsypujemy żurek mieszamy i wlewamy do naszego wywaru. Gotujemy do wrzenia i teraz najważniejsze. Na sam koniec Wlewamy do smaku żurek śląski z butelki (mieszając go wcześniej)...wlewamy i próbujemy ...wlewamy i próbujemy...teraz już według gustu.



X. Żurek gotowy, wracamy do kiełbasy, (jeśli żurek ma być podawany w dniu ugotowania) wrzucamy ją i czekamy aż wszystko razem się zagotuje,(jeśli żurek podajemy następnego dnia CO POLECAM!!!) czekamy aż nam ostygnie, wrzucamy kiełbasę i wkładamy go do lodówki. Następnego dnia po zagotowaniu Żurku....mmmmm sprawdźcie sami.



Jak to mówiła moja mentorka mama..."potrawy są jak ludzie...wiele czynników wpływa na to czy są dobre"