Sposób przygotowania:
Bigos staropolski na winieGrzyby namoczyć na noc, potem odcedzić i włożyć do garnka, zalać rosołem i gotować. W tym czasie poszatkowac cieniutko kapustę białą i dodac ją do grzybów, gotować razem. Kapustę kiszoną pokroić, jeśli jest za kwaśna to przepłukać lub tylko odcisnąć sok, moja kapusta była w sam raz. Dołożyć do garnka gdy kapusta biała nieco zmięknie. Zalać wodą tak, by pokrywała kapustę.
Na patelni zeszklić cebulę pokrojoną w piórka oraz przeciśnięty przez praskę czosnek, zeszklić oczywiście na przesmażonym boczku, dodac do garnka z kapustą. Mięso wykorzystałam takie, jakie miałam pozamrażane z różnych obiadów czy kolacji, dlatego tylko rozmroziłam, obrałam i przesmażyłam jeszcze na oliwie razem z pokrojoną kiełbasą jałowcową, dołożyłam do bigosu razem ze śliwkami, jabłkami, majerankiem, zielem angielskim i kulkami jalowca oraz listkami laurowymi.
Gotowałam razem godzinę, dodałam miód i pieprz, podlałam winem i bez przykrycia na malutkim ogniu gotowałam 3 godziny mieszając co jakiś czas. Dodałam w międzyczasie kminek i przecier pomidorowy oraz pokrojonego pomidora bez skórki. Bigos zestawiamy z ognia i kładziemy w zimne miejsce. Codziennie przez 3 dni gotujemy na małym ogniu po 2-3h, podlewając w razie potrzeby wodą.
Poznaj zdrowotne właściwości kapusty kiszonej >>>
czosnekwpomidorach
Pozdrawiam serdecznie.
Rossie
dziękuję, czosnku :)
Dinah