Słownik kulinarny

o

Olej kokosowy, masło kokosowe

Olej kokosowy, masło kokosowe
fot. Fotolia
Olej kokosowy – olej roślinny otrzymywany przez tłoczenie i rozgrzanie kopry (twardego miąższu orzechów palmy kokosowej). Spotykany najczęściej jako rafinowany, odkwaszany i wybielany. Ma barwę białą. Topnieje w temperaturze od 20 do 28 stopni Celsjusza. Najlepszym olejem kokosowym jest olej tłoczony na zimno. Należy wystrzegać się oleju kokosowego rafinowanego produkowanego w wysokich temperaturach i przy użyciu chemicznych rozpuszczalników, ponieważ jest pozbawiony wielu swoich prozdrowotnych właściwości.

Zawartość
Olej kokosowy uważany jest za najzdrowszy olej na ziemi ze względu swoje właściwości, które  wpływają pozytywnie na organizm człowieka. Trójglicerydy średniołańcuchowe, które wchodzą w skład oleju kokosowego spożywane w niewielkich ilościach wpływają na odchudzanie organizmu. Zawiera witaminę B2, B6  i C oraz  występuje w nim kwas foliowy, potas, wapń, magnez, fosfor, żelazo, sód i cynk.

Działanie

Olej kokosowy dzięki swoim właściwościom wspomaga odchudzanie organizmu. Trójglicerydy średniołańcuchowe po dostaniu się do organizmu nie są zamieniane w tkankę tłuszczową, lecz od razu wykorzystywane do produkcji energii i przyśpieszenia przemiany materii. Zatem powinny go spożywać osoby z nadwagą i otyłością, a zwłaszcza z otyłością brzuszną - potwierdzają to badania brazylijskich naukowców. W związku z tym, iż olej kokosowy zmniejsza otyłość to również zmniejsza ryzyko powstawania chorób tj. cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i obniża ryzyko rozwoju miażdżycy. Hamuje również rozwój bakterii, które są przyczyną powstawania próchnicy.

Zastosowanie
Olej kokosowy można stosować jako masło do kanapek. Ponadto jako fundament może służyć do przygotowania ciast, tortów i deserów. Może być dodawany do sosów sałatkowych. Znajduje również zastosowanie w nowoczesnej kosmetyce, ponieważ dzięki swoim właściwościom odżywają i penetrują skórę.
Kokosowe szyszki

Kokosowe szyszki

misia5 misia5
4

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Kokosowy kurczak

Kokosowy kurczak

aczp aczp
3

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: