Dieta paleo nazywana jest także dietą naszych przodków, zbieracko-łowiecką lub jaskiniowców. Paleo to sposób odżywania wzorowany na jadłospisie ludzi żyjących w czasie paleolitu (czyli ponad 2,5 miliona lat temu). Człowiek w tamtych czasach jadł to, co upolował, złowił lub znalazł w lesie, nie znając jeszcze takich produktów jak cukier, rafinowany olej, nabiał, zboże czy rośliny strączkowe. Dieta paleo bazuje na: warzywach, owocach, mięsie, jajkach, rybach, orzechach i grzybach.

Dieta paleo – produkty

Podstawą diety paleo są produkty o wysokiej zawartości białka, czyli np. wątróbka wołowa, pierś z kurczaka, cielęcina i owoce morza. W jadłospisie powinny się znaleźć tłuszcze zwierzęce, np. smalec gęsi, słonina oraz oleje, takie jak: lniany, z awokado, z orzechów, kokosowy czy oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia na zimno. Składnikiem diety są także owoce, szczególnie jagodowe (borówki, porzeczki, maliny) oraz warzywa, zwłaszcza zielone, np.: brokuły, ogórki, szpinak, kapusta, sałata, szparagi. Na diecie paleo można jeść: grzyby, ryby, jajka, orzechy, pestki oraz kiełki.

Efekty diety paleo

Jednym z efektów stosowania diety paleo jest, oprócz lepszego samopoczucia, utrata wagi. Masa ciała zmniejsza się, ponieważ stosując paleo człowiek rezygnuje z jedzenia cukrów prostych. Występują one w takich produktach, jak: białe pieczywo, słodycze, cukier i substancje słodzące, biały ryż, mąka, drożdżówki i inne wyroby cukiernicze. Co prawda dieta zbieracko-łowiecka nie stroni od tłuszczów, jednak wybierane są zdrowe tłuszcze omega-3, występujące np. w owocach morza, mięsie czy orzechach włoskich.
Orzechy

Orzechy

Orzechy zawierają tłuszcze nienasycone i usprawniają pracę mózgu. Orzechy włoskie, pekan, ziemne bądź nerkowca doskonale nadają się do sałatek, owsianek, płatków śniadaniowych, jako dodatek do panierki do mięs lub ryb, a także jako zdrowa przekąska. Można je prażyć na suchej patelni, drobno mielić w blenderze, robić z nich masło orzechowe, masy do ciast i tortów. Świetnie smakują w sosach warzywnych podawanych do piersi z kurczaka lub potrawki ze schabu.

Omlet z warzywami

Omlet z warzywami

Omlet z warzywami to smaczna przekąska, którą przygotujemy w parę chwil. Potrzebujemy tylko paru składników, z których najważniejsze to jajka oraz warzywa. Omlet smakuje wspaniale z dodatkiem papryki, rukoli, groszku oraz wytrawnych dodatków – sera i szynki, które urozmaicą nasze danie. Kolorowy omlet z jajek i warzyw to zawsze sprawdzony pomysł na śniadanie lub kolację.

Grzyby

Grzyby

Grzyby stanowią smaczny dodatek do zup, sosów, kanapek, farszów, past, sałatek, serów, wędlin, warzyw i mięs. Rośliny można gotować, smażyć, piec, grillować, suszyć, mrozić oraz marynować. Sos grzybowy dobrze komponuje się z drobiem, kluskami, kaszami oraz makaronem. Dip można przygotować z ugotowanych borowików wymieszanych ze śmietaną bądź jogurtem naturalnym. Składniki należy zblendować, posolić i doprawić pieprzem.

Mięso

Mięso

Mięso jest jednym z podstawowych składników w diecie. Dania mięsne nierzadko przygotowuje się na bazie mięsa mielonego, np. wieprzowiny. Do delikatnych i dietetycznych mięs zalicza się drób, z którego przygotuje się rozmaite potrawy, np. pieczonego kurczaka w pomarańczach czy udka w śliwkowej marynacie. Pożywnym obiadem jest gulasz z wołowiny i kapusty włoskiej, który doskonale smakuje podawany z pieczywem. Wyśmienitym składnikiem kanapek są wędliny domowej roboty, które można przyrządzić z pieczonej piersi z kurczaka.

Owoce

Owoce

Owoce zawierają dużo cennych witamin, minerałów i błonnika pokarmowego, które pomagają w funkcjonowaniu organizmu. Dzielą się na drzewa owocowe, krzewy owocowe oraz byliny. Są ważnym składnikiem diety. Można je jeść na surowo, podać mieszane z innymi owocami, warzywami lub mięsem. Owoce przygotowuje się na słodko jako dżemy, konfitury, koktajle, musy i lody. Można zrobić z nich ciasto lub podać do mięs. Z owoców robi się również soki, nalewki oraz syropy.

Ryba z warzywami

Ryba z warzywami

Zdrowy i szybki obiad? Wypróbuj dorsza, łososia lub pstrąga z warzywami. Całość można przygotować na parze, dzięki czemu danie będzie bardziej lekkostrawne. Wielbiciele wyrazistszych smaków powinni sięgnąć po patenty na aromatyczną rybę w porach lub dorsza zapiekanego z warzywami. Każdy z tych patentów nie zajmuje dłużej niż godzinę a efekt potrafi zadowolić każdego!

Ryby

Ryby

Ryby można przygotować na różne sposoby: gotować w całości, zapiec lub usmażyć (obtoczone w bułce tartej i mące lub bez panierki). Najpopularniejszymi rybami w Polsce są dorsze, mintaje, sole, morszczuki oraz pstrągi. Na wigilijnym stole zamiast karpia coraz częściej pojawia się panga. Popularne są rybne nuggetsy podawane z ziemniakami lub frytkami oraz surówką z kiszonej kapusty. Ryby często kropi się cytryną, aby miały wyraźniejszy smak.

Cebula marynowana

Cebula marynowana

Cebula marynowana idealnie nadaje się do sałatek, kanapek, przystawek oraz jako zakąska do alkoholu. Do jej przygotowania, oprócz cebuli (najlepiej pół na pół, białej z czerwoną), potrzeba odrobiny octu, soli, ziela angielskiego, pieprzu oraz liścia laurowego. Pasteryzuje się ją około piętnaście minut. Marynowana cebula jest gotowa do zjedzenia po kilku dniach, gdy przyprawy wraz z octem dobrze się przegryzą.

Marynata do szynki pieczonej

Marynata do szynki pieczonej

Szynka pieczona w marynacie to dobra i zdrowa alternatywa dla wędlin kupowanych w sklepie - nie zawiera chemicznych dodatków i konserwantów poprawiających smak. Warto przygotowywać ją zarówno na specjalne okazje, ale także by urozmaicić codzienne menu. By wybrane przez nas mięso po upieczeniu było kruche i soczyste, należy je odpowiednio przygotować. Najlepsza do tego celu okaże się marynata do szynki, którą zrobić można z pieprzu, aromatycznego kminku, słodkiej papryki, ale nierzadko także miodu, piwa czy musztardy.

Marynata do dziczyzny

Marynata do dziczyzny

Marynata do dziczyzny to głównie alkohol i miód. Im mocniejszy trunek, tym marynowanie powinno być krótsze. Dziczyzna świetnie smakuje również z dodatkiem warzywnym – z marchewką, selerem, pietruszką, cebulą, oliwą, sokiem z cytryny i ulubionymi przyprawami (np. rozmarynem, jałowcem, cząbrem, majerankiem czy też tymiankiem). Szybką marynatę z dziczyzny można przygotować z samej oliwy, musztardy i czosnku.

Marynata do szaszłyków

Marynata do szaszłyków

Marynata do szaszłyków jest bardzo prosta w przygotowaniu. Nadaje się do każdego rodzaju mięsa, zarówno do drobiowego, wieprzowego, jak i też jagnięcego. Aby szaszłyki były smaczne i soczyste, trzeba je zamarynować (najlepiej w lodówce lub innym chłodnym miejscu) co najmniej dobę przed podaniem. Do zrobienia marynaty potrzeba majonezu (zamiennie jogurtu naturalnego), ketchupu pikantnego, cebuli oraz ulubionych przypraw. Szaszłyki świetnie smakują z kolendrą, ziołami prowansalskimi czy też curry.

Marynata do karkówki

Marynata do karkówki

Marynatę do karkówki z grilla lub piekarnika robi się bardzo prosto. Wystarczy sięgnąć po takie przyprawy jak pieprz, sól i paprykę a następnie wymieszać je z olejem. Inną marynatą do karczku jest mieszanka przypraw z miodem – to coś dla osób, które lubią staropolskie smaki. Do marynowania można wykorzystać także zalewę. Jak ją zrobić? Wystarczy ocet, olej lub coca-cola. Ta ostatnia nada mięsu wyjątkowej delikatności i aromatu.

Grzyby marynowane

Grzyby marynowane

Zalewę do grzybów marynowanych przyrządza się na bazie octu i wody oraz doprawia solą, pieprzem i szczyptą cukru. Do marynaty należy także dodać ziele angielskie, liść laurowy i gorczycę. Interesujący smak mają grzyby marynowane na słodko z dużą ilością cukru i cebulą. Kolejną przekąską przyrządzaną np. z maślaków są kiszone grzyby, do których używa się m.in. soli oraz oleju.

Znaleźliśmy 2 przepisów w kategorii Dieta paleo

Kurczak

Kurczak

polishmen polishmen

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Z orzechami

Z orzechami

martek0704 martek0704

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: