Doceńmy cebulę!

  • 3

Cebula jest ważnym składnikiem wielu kuchni świata. Stanowi pyszny dodatek do dań meksykańskich, szwajcarskich czy indyjskich. W naszych kuchniach króluje już od wieków. Biała, żółta czy czerwona - którą Wy najbardziej cenicie?

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Doceńmy cebulę!
fot. Fotolia
ODMIANY CEBULI

Żółta - jest to odmiana najczęściej stosowana w naszych kuchniach. Dzięki swojej uniwersalności świetnie spisuje się jako wyrazisty dodatek do mięsnych potraw, gulaszów, sosów czy zup. Na bazarku poznamy ją po żółtozłotej łupinie i białym miąższu.

Czerwona -  ten rodzaj cebuli charakteryzuję się dużą delikatnością smakową, dlatego fantastycznie pasuje do przyrządzania kanapek, konfitur czy sałatek i surówek. Łupiny tej odmiany są w kolorze czerwieni przechodzące niemalże w fioletowe. Te elementy są także nieco cieńsze niż w przypadku cebuli żółtej. Po przekrojeniu cebula ma barwę jasnoczerwoną oraz białą, dlatego też prezentuje się bardzo dekoracyjnie.

Biała - cebula biała jest łagodniejsza w smaku niż żółta. Łupiny tej odmiany są cieńsze i w strukturze przypominają papier. Gatunek tej cebuli wspaniale nadaje się do gotowania, ale może także być siekana i dodawana do surowych sosów typu salsa czy chutney, w których bardzo dobrze się sprawdza.

Szalotka - odmiana cebuli, która rośnie podobnie jak czosnek - po kilka ząbków koło siebie. W smaku jest słodka, łagodna i bardzo aromatyczna. Ten niewielki smakołyk jest barwy fioletowo – brązowej lub fioletowo – szarej. Szalotkę warto zasmakować w przekąskach, sałatkach czy potrawach z ryżem!

WŁAŚCIWOŚCI CEBULI

Cebula poza wspaniałym smakiem, który urozmaica nasze dania, ma także ogromny wpływ na nasze zdrowie! Warzywo to ma bardzo silne działanie przeciwutleniające, wzmacniające i zapobiegające infekcjom.

W medycynie ludowej cebula stosowana była w leczeniu szkorbutu, owrzodzeń czy blizn. To niepozorne warzywo obniża także ciśnienie krwi i cholesterol, wzmacnia kości oraz paznokcie, lecz także korzystnie działa na funkcjonowanie serca i tarczycy.

Zawarte w cebuli witaminy C, B2 i minerały: siarka, krzem, magnez, fosfor i cynk przeciwdziałają przeziębieniom.

Cebula  Cebula

Zdjęcia: Fotolia

Ważnym elementem cebuli jest także jej sok!  Syrop przygotowany na jego bazie stosowany jest we wszelkiego rodzaju infekcjach i anginie, ponieważ posiada właściwości wzmacniające, przeciwzakaźne i grzybobójcze.

CEBULA W KUCHNI

Polska jest trzecim w Europie producentem cebuli. Popyt na to warzywo jest szczególnie duże w Meksyku, Hiszpanii, Szwajcarii czy Francji. Bardzo szerokie zastosowanie cebuli w kuchni znają także Polacy! Przeciętny mieszkaniec naszego kraju zjada bowiem ok. 10 kilogramów cebuli rocznie!

Warzywo to jest przez nas szczególnie cenione, ponieważ nie traci swoich właściwości zdrowotnych podczas obróbki termicznej. Cebule więc śmiało można gotować, dusić pod przykryciem, smażyć na oleju czy zapiekać.

Wyrazista cebula tworzy smakowite kompozycje z mięsem i warzywami (na gorąco i w postaci sałatek). Bez niej przysmaki z grilla, makarony, zimne sosy, śledzik, twarożek oraz złociste ziemniaczane placki nie będą już miały tak wspaniałego smaku! Miłośnicy cebuli i uroków domowej kuchni chętnie skosztują też słynnych cebularzy, tradycyjnej francuskiej zupy z cebulą i jajecznicy z młodą cebulką!

Cebula

Zdjęcie: Fotolia

Oto nasza sprawdzona propozycja na przekąskę z cebulą. W szybki i prosty sposób przygotujecie tradycyjne i smaczne cebularze, których nie sposób nie skosztować!
 
Tradycyjne cebularze
 
 Składniki:

500g mąki pszennej,
20g świeżych drożdży,
szklanka mleka,
60g masła lub margaryny,
2 cebule,
2 łyżki maku,
2 łyżki oleju,
sól,
pieprz,
łyżeczka cukru,
jajko.

Sposób przygotowania:

Cebule obrać, posiekać. Wrzucić do wrzątku, gotować około 5 minut. Odcedzić i przełoży do słoika, wymieszać z makiem i olejem. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Gdy ostygnie zakręcić i wstawić na noc do lodówki. 1/3 szklanki mleka podgrzać, wkruszyć drożdże, dodać cukier oraz 2 łyżki mąki. Dokładnie wymieszać i odstawić, by drożdże zaczęły pracować. Resztę mąki przesiać, dodać łyżeczkę soli, zaczyn z drożdży, resztę letniego mleka oraz stopioną margarynę. Jajko rozkłócić, łyżkę masy jajecznej odłożyć, resztę dodać do ciasta. Zagnieść gładkie, elastyczne ciasto. Przykryć ściereczką i odstawić na 45minut, by podwoiło swą objętość. Odrywać małe porcje ciasta, spłaszczać w dłoni tworząc małe placuszki, układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Na środku każdego placuszka nałożyć farsz z cebuli. Brzegi cebularzy posmarować odłożonym rozkłóconym jajkiem. Piec ok. 20min w temp. 200st. Ostudzić.

Polecamy przepis na cebulę faszerowaną >>>