Kto potrafi wyobrazić sobie pesto z bazylii bez dodatku pinii? Jak wyglądałby świat, gdyby nie można było jeść cudownego masła orzechowego? Tak, zdecydowanie życie bez orzechów byłoby ubogie. Liczne ich odmiany i rodzaje, o czasem skrajnie różnym smaku sprawiają, że jest to dodatek idealnie pasujący zarówno do ciast, jak i mięs, kasz, czy owoców i warzyw. Cudowne sałatki z selera i orzechów włoskich, przepyszne kremy orzechowe zdobiące piękne torty i cudownie chłodzące lody, to tylko nieliczne przepisy z wykorzystaniem tych smakowitych owoców.

 
Głównym składnikiem bogatych w składniki mineralne orzechów są tłuszcze nienasycone. Orzechy pekan czy orzechy brazylijskie obniżają poziom cholesterolu we krwi. Orzechy laskowe poprawiają funkcjonowanie układu nerwowego, pracę mózgu oraz wzrok. Zdecydowanie warto włączyć do diety bakalie, których regularne jedzenie zmniejsza ryzyko chorób serca i cukrzycy. Mieszankę drobno posiekanych różnych rodzajów orzechów można przechowywać w szczelnie zamykanym pojemniku. Intensywnie orzechowy smak wydobędzie z nich prażenie na suchej patelni bądź podpieczenie w nagrzanym piekarniku. Orzechy nadają się idealnie jako dodatek do owsianek na ciepło, muesli (musli) z owocami czy domowej granoli. Można je łączyć z masą na placki warzywne, nadzieniem tostów z dżemem i czekoladą, panierką do kotletów drobiowych, posypywać nimi sałatki. Wartościowe bakalie smakują wspaniale w ciastach i słodkich tartach, a nawet jako przekąska do wina i likierów. Mogą z powodzeniem zastąpić czipsy i niezdrowe chrupki, dzięki wyjątkowemu smakowi i dużej zawartości błonnika.

Orzechy włoskie

Pod względem zawartości kwasu omega-3 łuskane orzechy włoskie dorównują rybom. Ponadto szybko dodają energii i polepszają koncentrację – zawierają bowiem aż 65% tłuszczów. Drobniutko posiekane i wymieszane z bułką tartą stanowią pyszny składnik panierki do kotletów. Ćwiartki orzechów włoskich wspaniale uzupełniają sałatki, np. z grzankami, sałatą, serem pleśniowym, sosem chili i pestkami granatu. Liście orzecha włoskiego wspomagają leczenie cukrzycy, wyciąg z orzecha włoskiego stosuje się przy nieżytach układu pokarmowego.

Orzechy nerkowca

Jedzenie owoców nerkowca poprawia nastrój i zmniejsza apetyt. Zdecydowanie warto dodać je do codziennego menu i jeść zielone sałatki z orzechami nerkowca, miąższem cytrusów, dużą ilością czosnku i szynką parmeńską lub białym twarogiem. Kurczak z orzechami nerkowca to ciekawa propozycja na rodzinny obiad. Piersi drobiowe można nadziewać pokrojonymi nerkowcami o cennych właściwościach, wymieszanymi z suszonymi pomidorami i masą szpinakową lub dusić kawałki mięsa w słodko-kwaśnym sosie z całymi nerkowcami.

Orzeszki ziemne

Z orzechów ziemnych (arachidowych) przyrządza się przepyszne i cenione masło orzechowe. Najlepiej przygotować je samemu w domu. Wystarczy obrać i zmielić orzeszki ziemne z odrobiną wody oraz szczyptą soli i słodki przysmak do bagietek, tostów i naleśników gotowy. Orzechy arachidowe są ciekawą przekąską, stanowiącą niezbędny element dla prawidłowej pracy mózgu. pożywieniem dla mózgu. Po wyłuskaniu ze skorupek można je dodawać w całości do gulaszy warzywnych, posypywać nimi makarony bądź siekać i używać do nadziewania pierogów i mięs.

Cudowna przekąska w postaci orzechów w karmelu lub zdrowe musli na początek dnia zauroczą każdego. Orzechowe nalewki, ciasteczka do kawy, sosy do mięs i wiele, wiele innych. Orzechy znajdą zastosowanie w każdej kuchni!   

Kurczak z orzechami

Kurczak z orzechami

Kurczaka z orzechami zaserwujemy na wyjątkową okazję. To nietypowe połączenie smaków jest zaskakujące, a jednocześnie bardzo pyszne. Możemy do jego przygotowania wykorzystać różne składniki. Świetnie będzie smakował kurczak z orzechami nerkowca, laskowymi, czy włoskimi, dobrym pomysłem również będzie dodanie do potrawy masła orzechowego.

Placek z orzechami

Placek z orzechami

Drożdżowe, kruche, na cieście francuskim – placki orzechowe bywają różne, a łączy je jedno: moc bakalii w cieście i nadzieniu. Dzięki temu placki są dobre praktycznie na każdą okazję. Idealnie pasują na spotkania z przyjaciółmi, jak i na kameralne jedzenie ciasta w gronie najbliższych. Można je robić z dodatkiem jabłek, gruszek czy dyni, dzięki czemu stają się dobrym sposobem na osłodzenie długich jesiennych wieczorów.

Miodownik z orzechami

Miodownik z orzechami

Pod względem doznań smakowych miód i orzechy tworzą znakomity duet, którego zwieńczeniem jest przepis na miodownik orzechowy. Ciasto może być przygotowane na kilka sposobów. Najczęściej przypomina klasyczny miodownik z kasza manną, na powierzchni którego wyłożona jest warstwa prażonych w cukrze orzechów. Ciasto może też być przełożone masą budyniową połączoną ze posiekanymi na drobno orzechami włoskimi, ziemnymi, arachidowymi lub nerkowca. Krem do orzechowca przygotowywany jest też ze słodkiego mleka skondensowanego lub dostępnej w sklepach gotowej masy o smaku karmelowym lub czekoladowym.

Ciasto z orzechami laskowymi

Ciasto z orzechami laskowymi

Orzechy laskowe to cenne źródło witaminy E oraz witamin z grupy B. Dlatego warto je dodawać do rozmaitych wypieków, aby podnieść ich wartość odżywczą. Ciasto z orzechami laskowymi najlepiej smakuje z dodatkiem kremu na bazie śmietany, masy krówkowej lub budyniowej. W takim wypadku orzechy można dodać zarówno do bazy (ciasta biszkoptowego lub ucieranego), bezpośrednio do kremu lub wykorzystać jako dekorację.

Rolada orzechowa

Rolada orzechowa

Ciasto orzechowe z kremem z mielonych orzechów to uczta dla podniebienia. Do przygotowania orzechowca na biszkopcie wyśmienite są orzechy laskowe i włoskie. Fistaszkowe szaleństwo i roladę o smaku lekko wytrawnym łatwo uzyskać przekładając placek masłem orzechowym. Z kolei nutella będzie wyśmienitym towarzyszem bitej śmietany i masy kawowej w orzechowej strucli.

Krem orzechowy

Krem orzechowy

Jedną z najsmaczniejszych mas do tortów, ciast i muffinek jest krem orzechowy. Krem ma aksamitną konsystencję i jest delikatnie słodki w smaku. Orzechowy placek przełożony kremem kawowym można przygotować bez użycia mąki i proszku do pieczenia. Bazą do wykonania biszkoptu są mielone orzechy włoskie. W produkcji babeczek zastosowanie ma krem z nutelli, który jest doceniany przez licznych miłośników czekoladowo-orzechowego smaku.

Tort czekoladowo-orzechowy

Tort czekoladowo-orzechowy

Czy istnieje coś lepszego od połączenia orzechów i czekolady? Trudno to sobie wyobrazić, szczególnie w przypadku deserów. Nic dziwnego zatem, że tort orzechowo-czekoladowy cieszy się takim uznaniem. Szczególnie, że przygotowanie masy do niego nie jest trudne. Krem czekoladowo-orzechowy do torty można zrobić na bazie mascarpone, kakao i zmielonych orzechów (włoskich, ziemnych, laskowych czy nawet kokosa). Dzięki temu można uzyskać wiele różnych wariantów tortu czekoladowego z orzechami. Warto, aby bakalie wykorzystać również do dekoracji, tworząc nie tylko pyszny, lecz równie i śliczny wypiek!

Znaleźliśmy 518 przepisów w kategorii Orzechy