Kołduny litewskie to średniej wielkości pierogi popularne również w kuchni polskiej. Tradycyjne ciasto na kołduny z mięsem robi się z mąki, jaj, masła i wody. Pierogi po litewsku nadziewane są drobno posiekaną surową wołowiną i duszoną cebulką z dodatkiem łoju wołowego oraz dobrze przyprawiane. Następnie kibiny litewskie zlepia się, gotuje w wodzie bądź rosole albo piecze i podaje samodzielnie lub w barszczu.
Ciasto na pierogi bez jajek

Ciasto na pierogi bez jajek

Ciasto pierogowe bez jajka dobrze się skleja i łatwo je rozwałkować. Do jego przygotowania wystarczy olej, mąka, woda i szczypta soli. Naturalnym spoiwem będzie gorąca woda, która nada elastyczności i połączy składniki. Najważniejszą kwestią podczas przygotowywania pierogów bez jajek jest staranne wyrobienie ciasta. Ważne też, aby przed rozwałkowaniem zostawić przykryte bawełnianą ściereczką ciasto na 10-15 minut, by odpoczęło. Sprawi to, że ciasto będzie bardziej miękkie i aksamitne. Gotowe ciasto na pierogi bez jajek można wypełnić słonym farszem lub owocami, np. jabłkiem, borówkami, truskawkami lub jagodami.

Pierogi ruskie

Pierogi ruskie

Pierogi ruskie to tradycyjne danie kuchni polskiej. Potrawa sprawdzi się na obiad i kolację. Farsz na pierogi ruskie przygotowuje się z twarogu, ugotowanych ziemniaków oraz podsmażonej cebulki. Wszystkie składniki mieli się, miesza i doprawia solą oraz pieprzem. Ciasto na pierogi ruskie można zrobić w kilkanaście minut. W misce należy wymieszać mąkę, gorącą wodę, oliwę i sól, a następnie zagnieść placek. Z rozwałkowanego ciasta wycina się koła, które wypełnia się farszem. Surowe pierogi ruskie gotuje się w osolonym wrzątku.

Pierogi z mięsem

Pierogi z mięsem

Pierogi z mięsem można przygotować z wieprzowiny, drobiu, królika, baraniny bądź wołowiny. Potrawę podaje się na ciepło, ze skwarkami i smażoną cebulką, zasmażką z bułki tartej albo masłem, ziołami i przyprawami. Do dania pasuje surówka z pora, gotowanych buraczków bądź kapusty kiszonej. Mięso na farsz należy umyć, rozdrobnić i usmażyć. Dobrze jest również przyprawić je solą, pieprzem, papryką mieloną i tymiankiem. Pierogi z mięsem mielonym mają delikatniejszą konsystencję niż te z mięsem siekanym.

Pierogi z kapustą i pieczarkami

Pierogi z kapustą i pieczarkami

Pierogi z kapustą i pieczarkami sprawdzą się jako smaczny, pożywny obiad. Danie przypadnie do gustu również wegetarianom, gdyż nie zawiera mięsa. Pierogi można przygotować zarówno z kapusty surowej, jak i kiszonej. Warzywo należy oczyścić, poszatkować, doprawić i ugotować. Do kapusty dodaje się zmielone bądź posiekane pieczarki. Całość dusi się przez kilkadziesiąt minut. Pierogi z kapustą i pieczarkami dobrze jest oblać masłem i oprószyć koperkiem oraz natką pietruszki.

Pierogi z mięsem i kapustą

Pierogi z mięsem i kapustą

Pierogi z mięsem i kapustą są sycące oraz wyraziste w smaku. Można przygotować je z wieprzowiny, wołowiny albo drobiu. Pierogi podaje się same lub z dowolną surówką. Ponadto doskonale komponują się ze skwarkami, zasmażką z bułki tartej, oliwą i ziołami albo roztopionym masłem i przyprawami. Pierogi z kapustą i mięsem mielonym mają delikatną konsystencję. Dobrze smakują zarówno ugotowane we wrzątku, jak i podsmażone na patelni.

Zupa z białej kapusty

Zupa z białej kapusty

Zupa z białej kapusty, nazywana jest niekiedy kapuśniaczkiem. Przygotowuje się ją na bazie mięsa drobiowego i wołowego z dodatkiem ziemniaków, marchwi, selera, pietruszki, czosnku, liści laurowych, pieprzu, ziela angielskiego, soli i mielonego kminku. Pod koniec gotowania do zupy można również do smaku dodać kilka łyżek koncentratu (lub przecieru) pomidorowego i zabielić śmietaną. Kapuśniaczek podaje się samodzielnie lub z chrupkim białym pieczywem.

Polecane przepisy do kategorii Kołduny