Kuchnia duńska na tle kuchni skandynawskiej
Kuchnia duńska w pewnym aspekcie trochę przypomina nasze polskie specjały. Otóż na duńskich stołach bardzo często królują mięsa. Duńczycy uwielbiają wieprzowinę, wołowinę, kurczaki i kaczki. Podają je w towarzystwie ziemniaków z dodatkiem marchwi, groszku, szparagów, kapusty, pietruszki. Zimne kraje Europy Północnej słyną też z rzadkich mięs renifera i wieloryba. Dania natomiast jest na tle państw skandynawskich wyjątkowa, gdyż najwięcej serwuje się tam nie ryb, a... wieprzowiny.
W Skandynawii jada się głównie ryby, które dodawane są nawet do deserów. Dania to kraj otoczony morzami, tradycyjnemu Duńczykowi ciężko więc wyobrazić sobie dzień bez śledzia, którego przyrządza się tam na tysiące sposobów. Duńska kuchnia jest tłusta. Warto jednak wspomnieć, że wspólną dla całej Skandynawii cechą jest dbałość o to, by posiłek był zdrowy. Dotyczy to także Danii, gdzie ilość mięsa na talerzu równoważą warzywa i owoce. W diecie Duńczyków nie brakuje także ryb. Podaje się je gotowane, smażone, pieczone lub w zalewie octowej. W Danii bardzo ważne są także sery, szczególnie te wędzone, pleśniowe i topione. Tak jak w każdym kraju, tak i w Danii nie brakuje regionalnych, charakterystycznych potraw. Frikadelle to mięsne pulpeciki uważane wręcz za danie narodowe. Natomiast biksemad to danie składające się ze smażonych ziemniaków, cebuli i mięsa. Całość dusi się w sosie, a na wierzch nakłada się smażone jajko.
Jedzenie w Danii: czego warto spróbować?
Bardzo popularną potrawą w Danii są frikadelle, znane u nas jako klopsiki. Serwuje się do nich najczęściej sałatkę ziemniaczaną ‒ z wędzonym boczkiem, filecikami anchois, koperkiem, musztardą i octem winnym. W wielu duńskich restauracjach można zamówić również pasztet z wątróbki. Do niego też dodaje się prażony boczek, ale w towarzystwie pieczarek. Poza tym Duńczycy jedzą dużo pieczywa, ale tego zdrowego ‒ razowego. Za ich narodowy przysmak śmiało można uznać kanapki, które tam ‒ inaczej niż u nas ‒ je się przy pomocy noża i widelca. Istnieje wiele rodzajów słynnych duńskich kanapek smorrebrod (z ciemnego razowego chleba ze słonym mięsem, pastą z wątróbki i krążkami cebuli), a każda z nich ma własną nazwę. Na przykład w stjerneskud na chleb kładzie się krewetki i filety rybne, na nie ogórek lub kawior, a całość posypuje się koperkiem.
Duńskie słodycze i desery
Dużym zainteresowaniem w całej Europie cieszą się duńskie słodycze. Do wielu dodaje się migdały, silnie związane z tamtejszą tradycją bożonarodzeniową. Narodowym przysmakiem jest ryż z migdałami, bitą śmietaną i owocowym sosem. Duńczycy mają też pyszną czekoladę, która stanowi nieodłączny składnik kanapek na słodko. Sprzedawana jest w postaci cienkich plastrów (pålægschokolade). Dorośli mogą zasmakować w oryginalnym duńskim øllebrød, czyli potrawce z żytniego chleba rozgotowanego w piwie słodowym. Przysmak ten podaje się z bitą śmietaną i skórką pomarańczową. Duńczycy to także smakosze słodkości. Uwielbiają maślane ciasteczka, owocowy kisiel z bitą śmietaną czy biszkopty z kremami. Warto inspirować się kuchnią innych państw, ponieważ pozwala to na przeżycie nowych doznań smakowych.
Zdjęcie: Fotolia