Szybko i prosto
Włoski jadłospis
Włosi zaczynają dzień od słodkiego rogalika z czekoladą lub dżemem, popijając go cappuccino, lub inna kawą z dużą ilością mleka. Podczas włoskiego lunchu do głosu dochodzą dania mięsne i mączne. Dopiero wieczorem, Włosi zasiadają do obiadu. Jest to ostatni posiłek dnia, dlatego odpowiednio jest celebrowany. Na początek przystawki zimne lub gorące, czyli antipasti, później pierwsze danie – makaron albo zupa. Następnie podaję się danie główne, najczęściej mięsne, np.: wołowina duszona w winie czy stek z grilla. Posiłek wieńczy deser – tiramisu, Cassata czy Sabayone. Do jedzenia podaję się napoje – do przystawek aperitif - Campari, do dań głównych wina czerwone – Barolo i Barbaresco. Do deserów, likier Amaretto, kawa cappucino lub espresso.
Północ a południe
Kuchnie włoską można podzielić na dwa regiony - północny i południowy. Delikatna, lekkostrawna a zarazem zdrowa jest kuchnia południowa, określana również mianem diety śródziemnomorskiej. To tutaj znajdziemy owoce morza, ryby, warzywa i owoce (w szczególności cytrusy, ananasy i brzoskwinie) a do potraw używa się oliwy. Z przyrządzania potraw na maśle słynie region północny. Przeważają tutaj potrawy z mięsa i ryby, a najczęściej używane owoce to wiśnie, jabłka, śliwki, gruszki i morele. Wśród warzyw króluje pomidor. Znajdziemy go w różnych postaciach, czy to przecieru, soku, pasty a nawet dżemu. Włosi również go suszą, marynują, grillują, wędzą czy kiszą. Oprócz pomidora na włoskich stołach znajdziemy inne warzywa jak brokuły, dynie, bakłażany, por, cebule, cykorię, paprykę, karczochy, ogórki, szparagi, kapustę, kapary, jarmuż i fasolę.
Ojczyzna makaronów
Niezliczona jest ilość włoskich makaronów. Przybierają one najróżniejsze kształty i kolory. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć spaghetti - nitki, canelloni - duże i grube rurki, fussili - świderki, lasagne - płaty, tortelini - małe pierożki nadziewane mięsem, penne - grube rurki ze skośnymi końcami, tagliatelle - długie wstążki, oraz ravioli - małe kwadratowe kluseczki wypełnione nadzieniem.
Nie można pominąć innych charakterystycznych potraw jak chociażby gnocchi – rodzaj ziemniaczanych klusek, risotto - ryż z dodatkami, minestrone - włoska zupa z warzyw, lasagna i pizza.
Pizza pizzy nierówna
Nigdzie nie zjemy prawdziwej pizzy jak w jej ojczyźnie. W Polsce jest niewiele restauracji, które mogą się poszczycić doskonałym smakiem prawdziwych włoskich potraw. Pizza w Polsce to zazwyczaj ciasto obłożone wszystkim, co jest pod ręką. Do tego polane keczupowym lub majonezowym sosem. We włoskiej pizzy najważniejsze jest ciasto, jak chociażby placek z Neapolu z warzywami, delikatnie skropiony sosem z ziół i oliwy z oliwek.
Sery
Włoskie sery są stosowane raczej jako produkty podkreślające smak potraw niż jako osobne dania. Jednak od każdej reguły są wyjątki jak np.: twaróg Mascarpone, czy Gorgondzola. Najsłynniejszymi włoskimi serami są parmezan – ser do makaronu, i mozzarela – ser do pizzy.
Zioła
Wśród przypraw niepodzielnie króluje bazylia. Włosi używają jej do bardzo wielu potraw, zarówno do makaronów, ryb i mięs, ale również do sosów. Innymi przyprawami wykorzystywanymi w kuchni włoskiej są oregano, melisa, ogórecznik, cząber i mięta.
Włoskie alkohole
Włochy to przede wszystkim wina czerwone – Barolo i Barbaresco. Oprócz tego Włosi słynną z produkcji innych znakomitych win jak chociażby Chinati, Marsala, Carlo Rossi, czy Barber`a Napolo. Wspomnieć również należy o Martini lubianym przez samego Jamesa Bonda. Z alkoholi ciężkiego kalibru wymienić należy znaną na cały świecie wódkę Grappa.
Kuchnia wloska - przepisy >
Gość
artykuł bardzo fajny ;]