Czechy to kraj piwa i knedlików ‒ bez nich trudno sobie wyobrazić tamtejszy obiad. Z piwa robi się nawet zupę i ciasto, a knedliki podawane są zarówno na słono, jak i na słodko. To jednak nie wszystko, czego warto uszczknąć z czeskiej kuchni, bo ta oferuje same wspaniałości.
Jest to kuchnia, która wyjątkowo podlegała wpływom sąsiednich państw: Polski, Bawarii, Austrii, Węgier oraz Słowacji. Dzięki temu wyróżniamy aż trzy regionalizmy potraw: czeskie, morawskie oraz śląskie. Kuchnia czeska jest wyjątkowo bogata w smaki i aromaty, szczególnie widać to w daniach przygotowywanych według tradycyjnej receptury.
Charakterystyka kuchni czeskiej
Czeska kultura jedzenia może się kojarzyć z niemiecką (a zwłaszcza bawarską), głównie ze względu na popularność piwa, do którego serwowane są niezliczone ilości przekąsek. Dominują tłuste dania składające się z mięsa, kapusty i knedlików. Klasyczne czeskie knedle robi się z ziemniaków (zamiast nich można dodać kaszę mannę i twaróg) lub ciasta drożdżowego. W pierwszym wariancie są okrągłymi kluseczkami (zwykle z nadzieniem), natomiast w drugim ‒ rodzajem pieczywa. Ziemniaczane knedliki z pewnością znajdą się na talerzach tych, którzy do naszych południowo-zachodnich sąsiadów pojadą spróbować słynnych steków z pieprzem, pieczeni wieprzowej czy polędwicy w śmietanie. Te drożdżowe są zaś idealnym dodatkiem do sosów i gulaszów, które Czesi ‒ tak jak Węgrzy ‒ wprost uwielbiają.
Na miano klasycznych kulinarnych czeskich potraw z pewnością zasługują: knedliki, polędwica wołowa z sosem śmietanowym, ołomunickie twarożki w cieście piwnym, utopenci, czyli kiełbasa w kwaśnej zalewie, buchty (tradycyjne strucle nadziewane makiem, twarogiem albo powidłami) oraz słynna zupa czosnkowa.
Wiele czeskich domów oraz restauracji serwuje swym gościom golonki w postaci wędzonej, peklowanej czy gotowanej, mięsa duszone w winie, oraz smażony ser, szczególnie pleśniowy, czeski hermelin.
Dość ciekawie prezentują się czeskie zupy, które jedynie nazwą przypominają nasze polskie. Smakiem oraz wyglądem różnią się bardzo. Do tego grona zaliczamy: zupę pomidorową, ziemniaczaną, gulaszową, cebulową, rybną oraz flaki.
Czeskie desery
Wśród czeskich deserów prym wiodą niezastąpione... knedliki! W wersji słodkiej podaje się je ze śliwkami, truskawkami, morelami, owocami leśnymi bądź powidłami wewnątrz i posypką twarogową na wierzchu. Podobne do słodkich knedlików są koláče, czyli cieniutkie ciasta z owocami i twarogiem. Innymi popularne w Czechach słodkości to drożdżowe bułeczki z rodzynkami i kremem waniliowym, szyszki ziemniaczane posypane prażoną bułką tartą.
Jeżeli chcecie poznać przepisy na tradycyjne oraz nowoczesne dania czeskie zajrzyjcie do działu kuchnia czeska. W tym miejscu odnajdziecie sprawdzone oraz wyborne dania pochodzące z kuchni czeskiej. Wszystkich serdecznie zapraszamy!
Zdjęcie: Fotolia