Mieszkańcy Libanu nie wyobrażają sobie swojej kuchni bez warzyw, które stanowią ważny składnik praktycznie każdej przygotowywanej przez nich potrawy. Takie upodobania sprawiają, że Liban jest kulinarnym rajem dla wegetarian. Libańczycy uwielbiają białą rzodkiew, czerwoną kapustę, papryczki chili, pomidory oraz różnego rodzaju sałaty. Niepowtarzalny smak przygotowywanym przez nich potrawom nadają zioła, szczególnie świeża mięta, bazylia i tymianek.

Nieodłącznym akcentem kuchni libańskiej są tzw. mezze, czyli przystawki, wśród których znajdują się pasty,  dipy oraz sałatki. Najpopularniejszą, libańską, przystawką jest hummus, który przygotowywany jest z ciecierzycy, pasty sezamowej, czosnku oraz jogurtu. Podaje się go z tradycyjnym libańskim pieczywem, przypominającym swoim wyglądem i smakiem, nasze naleśniki. Zamiłowaniu Libańczyków do warzyw i wegetariańskich przystawek, towarzyszy upodobanie do mięsnych potraw. W kuchni libańskiej króluje jagnięcina, która przygotowywana jest w wielu wariantach. Obok jagnięciny w Libii serwuje się również drób, baraninę oraz różnego gatunku ryby. Prawdziwym, mięsnym, przysmakiem Libańczyków jest kibbeh nayi, czyli tatar, przygotowywany z surowego mięsa jagnięcego, podawany z kaszą, orzeszkami i oliwą. Jednym z popularniejszych dań w Libanie są rogaliki, które nadziewa się masłem i baraniną. Wśród deserów, przygotowywanych przez Libańczyków na szczególną uwagę zasługuje baklavy, którą serwuje się z pistacjami i niezwykle aromatycznym syropem różanym. Słodka strona kuchni libańskiej to wszelkiego rodzaju ciastka, budynie z nutą cynamonu i kardamonu.




Zdjęcie: Fotolia
Kuchnia chińska

Kuchnia chińska

Kuchnia chińska, nazywana popularnie "chińszczyzną", bazuje na 5 smakach: słodkim, kwaśnym, słonym, gorzkim i cierpkim. Tradycyjne chińskie potrawy to np. dim sum (pierogi gotowane na parze) oraz hot pot (kawałki warzyw, makaronu i mięsa gotowanych w bulionie). Głównym składnikiem kuchni chińskiej jest ryż, który je się pałeczkami. Potrawy chińskie najczęściej doprawia się: sosem sojowym i ostrygowym, tofu, pieprzem syczuańskim oraz octem ryżowym.

Kofta

Kofta

Kofta to rodzaj pieczonej lub smażonej kuli z mięsa, warzyw, sera, roślin strączkowych, sosów, ziół oraz przypraw. Danie jest chętnie jedzone w Azji oraz na południu Europy. Wszystkie składniki na koftę należy zmielić, posiekać lub zetrzeć na tarce, a następnie wymieszać w naczyniu. Całość soli się, skrapia oliwą i doprawia pieprzem oraz curry. Z masy wyrabia się okrągłe kotlety, które smaży się na patelni lub piecze w piekarniku.

Komosa ryżowa

Komosa ryżowa

Komosa ryżowa, czyli quinoa, to roślina o jadalnych ziarnach przypominających ryż. Słynie ze swoich szerokich właściwości prozdrowotnych i interesującego smaku. Quinoa doskonale sprawdza się jako dodatek do potraw w zastępstwie kaszy czy ziemniaków. Dodaje się ją także do duszonych i gotowanych warzyw, dań mięsnych, zup, sałatek i surówek. Potrawy z komosą ryżową są zwykle dietetyczne i bardzo zdrowe, stosuje się je także w diecie wegańskiej. Komosę podaje się także na słodko, w roli deseru – na przykład z mlekiem kokosowym, bananem i innymi owocami.

Baklawa

Baklawa

Baklawa, inaczej bakława lub baklava, to deser wywodzący się z kuchni tureckiej. Cieszy się popularnością również w Grecji, na Bałkanach i Bliskim Wschodzie. Baklawę przygotowuje się z kilkunastu warstw cienkiego ciasta filo przełożonego orzechami i bakaliami. Do wypieku można dodać między innymi posiekane orzechy włoskie, arachidowe, laskowe, pistacje i migdały. Całość łączy się za pomocą słodkiego syropu cukrowego lub miodowego. Przed podaniem ciasto należy pokroić na małe porcje, zwykle w kształcie trapezów lub prostokątów. Baklawa orzechowa najlepiej smakuje kilka dni po przygotowaniu.

Hummus

Hummus

Hummus to pasta z ciecierzycy, z czosnkiem, sokiem z cytryny, oliwą, solą i tahini (pastą sezamową). Podawany jest na zimno jako dip, smarowidło do pieczywa, pity, placków oraz używany jako dodatek do naleśników czy składnik kotletów. Hummus można przygotować z gotowanej ciecierzycy lub z ciecierzycy z puszki. Wszystkie składniki blenduje się na gładką masę. Hummus najczęściej przyprawia się kuminem, natką pietruszki i kolendrą. Można dodawać do niego też suszone pomidory, chili i orzechy.

Kasza bulgur

Kasza bulgur

Aby ziarenka kaszy bulgur nie posklejały się w trakcie gotowania, należy podsuszyć ziarna przez kilka minut na gorącej patelni lub przepłukać wcześniej zimną wodą. Bulgur gotuje się we wrzątku maksymalnie 8 minut (do wchłonięcia płynu) i nie miesza. Można go skropić sokiem z cytryny, a po odstawieniu używać do zup, sałatek, sosów i warzywnych gulaszy bądź jako składnik kotlecików. Bywa również podawany na słodko z miodem i migdałami, orzechami, owocami, dżemem, gorącym mlekiem i cynamonem.

Kuchnia indyjska

Kuchnia indyjska

Indyjskie jedzenie jest przyprawiane na ostro. W południowej części Indii popularne są potrawy wegetariańskie, a w północnej – mięsne. Najczęściej stosowane przyprawy indyjskie to: imbir, kurkuma, chili, czosnek oraz czarnuszka. Do opiekania mięs, warzyw i owoców morza służy piec tandoor, zrobiony z gliny i opalany węglem drzewnym. W piecu przygotowuje się także tradycyjne indyjskie jedzenie – placek naan. Jest to bardzo cienki chleb zrobiony z drożdży, mąki, czosnku i masła.

Kuchnia turecka

Kuchnia turecka

Kuchnia turecka należy do najbardziej popularnych i lubianych kuchni świata. Podstawowym daniem jest döner kebab, czyli mięso (jagnięcina lub baranina) przyrządzane na obrotowym rożnie. Do potraw podaje się świeże jarzyny, a ulubione warzywo to bakłażan. W kuchni tureckiej popularna jest również oliwa oraz pieczywo (pita, ekmek). Anyżowa wódka, zwana raki, to znany na świecie turecki napój alkoholowy. Desery dzielą się na dwa rodzaje: mleczne oraz słodkie.

Polecane przepisy do kategorii Kuchnia libańska