Słownik kulinarny

q

Quinoa ziarno

Quinoa ziarno
fot. Fotolia
Quinoa zwana powszechnie komosą ryżową lub ryżem peruwiańskim to roślina jednoroczna pochodząca z Ameryki Południowej, gdzie była uprawiana już ok 5000 lat temu. Jej ziarna stanowiły główny pokarm Inków, jednak po podboju terenów przez Hiszpanów jej znaczenie zmalało na rzecz pszenicy i jęczmienia. Obecnie powróciła do łask mieszkańców tego kontynentu, a także została rozpowszechniona uprawa na inne, jak np.  w Ameryce Północnej czy Europie. Głównym producentem komosy ryżowej jest Peru, Boliwia oraz Ekwador i określana jest tam „świętym zbożem Inków”, „złotym ziarnem Inków” oraz „matką zbóż”. Komosa ryżowa jest blisko spokrewniona z występującą w Polsce komosą białą. Możemy wyróżnić jeszcze komosę czarną i czerwoną. Ma ona lekko słodkawy smak.

Zawartość
Komosa zawiera białko, węglowodany – przede wszystkim złożone oraz błonnik, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy, minerały i saponiny. Szczególną uwagę warto zwrócić na fakt, że białko zawarte w komosie można by rzec jest kompletne, ponieważ zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli takie które muszą być dostarczane z pożywieniem. Stawia to quinoe w centrum zainteresowania osób, które z różnych przyczyn rezygnują ze spożywania pokarmów pochodzenia zwierzęcego. Warto też polecić to ziarno osobom nie tolerującym glutenu, ponieważ są jego pozbawione. Jeżeli zaś chodzi o witaminy i minerały to znajdują się w niej znaczne ilości witaminy E oraz magnezu, wapnia, fosforu, żelaza, sodu i cynku.

Działanie
Uważa się, że komosa korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy i zapobiega miażdżycy, poprzez  obniżenie poziomu cholesterolu. Poza tym ma niski indeks  glikemiczny i może być spożywana przez osoby chore na cukrzycę. Naukowcy udowodnili działanie przeciwnowotworowe wyciągu z komosy. Zawarte w ziarnach saponiny działają przeciwalergicznie, przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo i stymulująco na układ immunologiczny.

Zastosowanie
Komosa ryżowa może stanowić zamiennik tradycyjnego ryżu, kasz, ziemniaków czy makaronów. Nadaje się do spożywania na słodko w postaci deserów,  czy też jako składnik dań głównych, zup, surówek oraz dodatek do musli.