Garnki emaliowane - kilka rad by służyły dłużej

  • 1

Jak się posługiwać garnkami emaliowanymi, aby służyły jak najdłużej?

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Garnki emaliowane - kilka rad by służyły dłużej
Garnki emaliowane przed pierwszym myciem należy wewnątrz nasmarować tłuszczem, olejem, smalcem, odstawić na kilka godzin i dopiero potem umyć dobrze ciepłą wodą z niewielką ilością płynu do naczyń. W pierwszych dniach użytkowania garnka nie należy stawiać na bardzo silnym ogniu, lecz hartować, zwiększając płomień gazu powoli. Podczas użytkowania emaliowanych garnków należy bardzo uważać, by żadnego nie upuścić i nie obić. Gdy odpadnie emalia, garnek nawet najnowszy jest bezużyteczny.

Emaliowane garnki źle znoszą nagłą zmianę temperatury, np. po wyjęciu z lodówki i wstawieniu garnka na duży ogień, emalia może popękać i naczynie będzie do wyrzucenia. Garnków polanych emalią nie należy skrobać ostrymi narzędziami, metalowymi druciakami, czy szorować gruboziarnistym proszkiem, powoduje to szybkie starcie powłoki emaliowanej. Powierzchnia garnka stanie sie szorstka, ściemnieje i coraz trudniej będzie doprowadzić ją do czystości. Jeżeli się zdarzy, że garnek będzie zbyt długo stał na ogniu i potrawa mocno przywrze do dna, należy wlać do niego gorącej wody z dodatkiem płynu do naczyń i odstawić na kilka lub kilkanaście godzin. Po odmoczeniu garnek należy umyć miękką szczotką lub plastikowym druciakiem.

Jeżeli w emaliowanym garnku przypali sie potrawa, należy już do zimnego garnka nalać ciepłej wody, dodać czubatą łyżkę soli kuchennej i gotować przez 10-15 minut pod przykryciem. Gdy płyn lekko przestygnie, myjemy garnek miękką szczoteczką, a gdy przypalenizna nie odejdzie w całości- powtarzamy takie same mycie jak wyżej jeszcze raz. Całkowicie spalony garnek możemy wyczyścić pumeksem, ale spowoduje to uszkodzenie emalii i garnek będzie nadawał się jedynie do gotowania ziemniaków czy jarzyn w mundurkach.