Jak wybrać czajnik i o niego dbać?

  • 1

Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy kupnie, by nowy czajnik nie tylko doskonale spełniał swe zadanie, ale także oszczędzał prąd i Twój czas.

         
ocena: 5/5 głosów: 5
Jak wybrać czajnik i o niego dbać?
fot. Fotolia
Przede wszystkim zastanów się czy potrzebne ci duże naczynie, w którym zagotujesz 1,7-2 litry wody (taka jest najwyższa dostępna na rynku pojemność) czy wystarczy mniejsze, np. na 1 litr.

Drugim ważnym parametrem jest rodzaj grzałki. Może być płaska (płytowa) lub spiralna. Ta pierwsza jest wygodniejsza. Pozwala na podgarzanie minimalnej ilości wody, łatwiej ją też czyścić i usuwać kamień. Zwykle ma ona również większą moc, co sprawia, że gotuje szybciej, a to oznacza mniejsze zużycie prądu.

Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę to obudowa. Może być plastikowa lub metalowa. Czajniki z tworzywa sztucznego są lekkie, mniej się nagrzewają, często mają piękne żywe kolory. Metalowe uważa się za wytrzymalsze, ale gorąca stal grozi oparzeniem (lepiej więc wybierać
termoizolowaną obudowę)
, mogą też czasami rdzewieć, zwłaszcza, gdy są nieszczelne. Kompromisem są naczynia metalowo-plastikowe.Wygodniejsze są te na obrotowej podstawie, która pozwala na obracanie czajnika.


Jak dbać o czajnik?

Osad mineralny, zwany też kamieniem, powstaje w wyniku podgrzewania, gotowania i odparowywania twardej wody, w której zawarte są duże ilości rozpuszczalnych soli wapnia i magnezu. Trzeba go usuwać, bo psuje smak napojów, a grzałki nim pokryte zużywają więcej energii. Warstwa kamienia, powoduje miejscowe niedogrzanie bądź przegrzanie elementów grzewczych i niszczy stopniowo sprzęt AGD.

Wypełnij czajnik wodą z octem (1:1). Zagotuj, pozostaw do ostygnięcia. Wylej wodę z kamieniem. Kilkakrotnie porządnie wodą. Pozostaw otwartą pokrywkę przez pół godziny, by zapach octu całkiem wyparował.

Włóż do czajnika metalową kulkę. Zapobiega osadzaniu się kamienia na dnie, ściankach i grzałce.

Czajnik ze stali nierdzewnej będzie pięknie lśnił, gdy wypolerujesz go folią aluminiową (błyszczącą stroną). Miejsca, które zaczynają rdzewieć natrzyj terpentyną z woskiem (1:1). Wytrzyj do sucha.


Tekst: Małgorzata Świgoń/Poradnik domowy