Jakie kwiaty wręczamy na imieniny?

Kiedy zbliżają się imieniny bliskiej osoby, zawsze pojawia się podobny problem: czy kupować jej kwiaty, a jeśli tak, to jakie? Podpowiemy, jak zachować się, aby nie popełnić gafy.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Jakie kwiaty wręczamy na imieniny?
Jakie kwiaty wybrać?

Jeśli ofiarowujemy kwiaty na prezent imieninowy, zrezygnujmy raczej z lilii i chryzantem, ponieważ kojarzą się z uroczystościami pogrzebowymi i ich ofiarowanie może zostać źle odebrane. Jeśli obdarowywany jest bliską nam osobą, możemy ofiarować mu bukiet róż lub tulipanów, a także roślinkę w doniczce. Jeśli jednak idziemy na imieniny do znajomego, wybierzmy mniej zobowiązujące kwiaty, np. frezje, goździki lub gerbery.

Czy dajemy kwiaty mężczyźnie?

Przez wiele lat ofiarowanie mężczyźnie kwiatów uchodziło za faux pas. Jednak dzisiaj bardzo się to zmieniło. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wręczyć  mężczyźnie piękny bukiet kwiatów. Zwłaszcza, jeśli tym mężczyzną jest nasz dziadek, tata, wujek czy profesor na uczelni. Wybierajmy jednak mniej zobowiązujące kwiaty, np. frezje, a zrezygnujmy z róż.

Kto komu wręcza kwiaty?


Pamiętajmy, żeby nigdy nie dopuścić do sytuacji, w której to mężczyzna wręcza bukiet mężczyźnie. W przypadku kobiet obdarowywanie się kwiatami jest dozwolone. Najkorzystniejszą sytuacją jest, kiedy to mężczyzna wręcza bukiet kobiecie, a kobieta mężczyźnie. Jeśli wybieramy się na przyjęcie imieninowe parą, to mężczyzna powinien wręczyć solenizantce bukiet, a kobieta – prezent. Jeśli to mężczyzna jest solenizantem, postępujemy odwrotnie. Pamiętajmy, że jeśli dajemy w prezencie butelkę alkoholu, powinien wręczać ją mężczyzna.

              róże

Jak dawać kwiaty?

Kwiaty należy zawsze wręczać koroną do góry, a łodygami do dołu. Jeśli są opakowane w papier, należy go zdjąć, folię można pozostawić. Podczas składania życzeń i witania się z solenizantem bukiet trzyma się w lewej dłoni, a następnie przekłada do prawej i dopiero wręcza.

W jakiej ilości?

Jeśli dajemy więcej niż jeden kwiat, należy pamiętać, aby liczba była nieparzysta. Przyjęło się, że parzysta liczba kwiatów w bukiecie lub wiązance zarezerwowana jest wyłącznie na uroczystości żałobne.  Nieparzysta liczba w bukiecie o wiele lepiej prezentuje się pod względem kompozycyjnym. Jedynym wyjątkiem jest bukiet o dużej ilości kwiatów – tutaj liczba nie ma znaczenia.

Kwiaty cięte czy doniczkowe?

Najbezpieczniejszym wyjściem jest ofiarowanie kwiatów ciętych. Kwiaty doniczkowe zarezerwowane są dla bliskich nam osób, które dobrze znamy i wiemy, co może przypaść im do gustu. Kwiatek w doniczce jest również dobrym prezentem dla solenizantów, którzy akurat urządzają nowy dom lub mieszkanie. Jeśli nie możemy osobiście wręczyć kwiatów, z pomocą może nam przyjść kwiaciarnia, która ma oferuje usługę wysyłkową, jednak należy zamówić bukiet dostatecznie wcześnie, tak aby został doręczony do południa.

Pamiętajmy również, aby kupowane przez nas kwiaty były świeże. Przecież nikt nie chce dostać zwiędniętego bukietu. Jeśli wiemy, że musimy przebyć długą drogę z kwiatami do solenizanta, poprośmy w kwiaciarni o spryskanie ich specjalnym środkiem przedłużającym trwałość lub o zamontowanie flakonika, dzięki któremu kwiaty będą miały dostęp do wody.

                    tulipany

Kwiaty mają także swoją określoną symbolikę. Wręcza się je na wiele różnych okazji. Są to nie tylko imieniny, lecz także urodziny, rocznice; uroczystości szkolne i akademickie. Czasami wręczamy kwiaty ukochanej osobie tak po prostu, bez żadnej szczególnej okazji. To jedynie wyraz naszych uczuć i oddania.
 
Kwiatów jest całe mnóstwo i warto poznać ich przeznaczenie czy symbolikę. Lilie wręcza się ukochanej, często zdobią bukiet Panny Młodej. Oznaczają piękno i czystość. Żonkile najczęściej wręcza się, by komuś podziękować bądź złożyć gratulacje. Oznaczają rycerskość i odwagę. Nie wręcza się ich ukochanej osobie (symbolizują także nieodwzajemnioną miłość oraz zazdrość). Stokrotka z okazji narodzin dziecka. Oznacza niewinność i delikatność. 
 
Orchidee natomiast daje się ukochanej, żonie, partnerce oraz z okazji rocznic, np. ślubu. Symbolizują piękno, zmysłowość i miłość.Najczęściej dawanymi kwiatami są tulipany. Są to kwiaty niezobowiązujące, które można wręczyć np. podczas spotkania. Czerwone oznaczają miłość, żółte wygasające uczucie bądź zachwyt, że się kogoś spotkało